-          در رابطه با نان چه باید کرد؟نان های جو که مغازه میفروشن باهرطعم و مزه ای بنظر بد نمیاد(متری هستن اکثرا)

بهترین و سالمترین نان. سنگکه

-          نانهای صنعتی جدید وغنی شده چطور؟

غنی سازی از اصلی ترین شیوه های گسترش بیماریهای پیشرفته و لاعلاجه/ بعدا مفصل درباره ش صحبت خواهیم کرد

-          برخی از نانها نرم و برخی خیلی ترد و شکننده هستند. این میتون نشان از حضور افزودنی مثلا جوش شیرین باشه؟

نشانه های نان خوب چندتایی هست که مهمترینش، عدم کش اومدن، تیره بودن و برشته شدنه

-          اگر بخواهیم خودمون هم نان بپزیم, چندان سالم در نمیاد,چه طور آرد سالم تهیه کنیم؟

اکثر شهرستانها خصوصا دهات، گندم مصرفی خودشون رو نمیفروشند و گاهی مقدار کمیش از بازاراشون فروخته میشه. بنابراین نانهای اونجا خیلی سالمتره و اگر گندم ازشون بخرید خیلی سالمتره

-          پودر خمیر ترش برای پخت نون مناسبه؟

ظاهرا بهترین راه تخمید استفاده از مایع تخمیره که فرآودی و نگهداریش سختتره به همین خاطر نانواها خیلی سراغش نرفتند و در اینجا برعکس کشورهای دیگه جا نیفتاد. بنابراین کماکان از شیوه قدیمی که پودر خمیر ترش یا مخمره استفاده میشه و بعید میدونم از نظر تغذیه ای مضر باشه. فقط در کیفیت پخت و اینکه راحتتر نگهداری میشه متفاوته.

-          لطفا درخصوص فرق جوی دوسر باجوی معمولی بفرمایید وایا خواص انها متفاوت است ؟

همونطور که میدونید جو دوسر بسیار کمتر از جو هست و اصولا بخاطر خواص و نوع استفاده ش، خیلی کم زیر کشت میره. مهمترین خواص جو دوسر، پزشکی و درمانی خصوصا برای رفع بیماریهای پوستیه. البته از نظر طبع همانند جو، سرد و خشک هست اما از نظر خاصیت برای رفع بیماریهای پوستی، رفع نفخ و هضم ضعیف دستگاه گوارش و مقالبه با بیمارهای کلیه استفاده میشه.

-          لطفا‌ در‌ مورد‌ جو ‌و‌ گندم ‌پرک ‌هم ‌توضیح ‌بدین.

جو پرک و بلغور جو، همون جوی معمولی هستن که آسیاب شده و دلیلش سفت و دیرپز بودنه جو هست. البته پرک کردن یا بلغور کردن جو 2 فایده دارد و احتمالا یک ضرر.

فایده اش این است که جو بلغور شده یا جو پرک شده را میتوان زمان بسیار بیشتری از جوی معمولی نگهداشت.چون خرد و لایه شدن جو از کپک زدن و فاسد شدن جو جلوگیری میکند.

فایده دیگرش هم که عرض شد، سریع پختن آن نسبت به جوی درسته است.

اما تنها ضرر احتمالی جوی پرک یا بلغور جو اینه که ممکنه از جوی نامرغوب و ناسلم تهیه شده چون بعد از خرد شدن یا لایه لایه شدن دیگه تشخیص سالم بودنش به سادگی نیست.

-          این ‌‌اسیاب‌ شدن‌ از ‌خواص‌ جو ‌و ‌گندم‌ کم‌ نمیکنه؟

اگر شرایط بهداشتی رعایت بشه مشکلی نداره.

-          یکی که دوره طب سنتی دیده بود گفت به هیچ وجه جوپرک نخورید.ما چندبار سوپ جودرست کردیم با اینکه از قبل خیس کردیم وزنجبیل و زیره هم استفاده کردیم تو طبخ باز بسیار نفاخ بود واسمون.چون معده مون سرد وبه سردی جات حساس. پس از نظر شما اگه کیفیت جو خوب باشه مصرف جوپرک بلامانع ست

با لایه لایه شدن که طبعش عوض نمیشه/ بخاطر نفاخ بودن نباید خوراکیهای مهم رو از دست داد

بنابراین بحث رو از "گندم"و"جو" و مصارف مختلف و مستقیم و غیر مستقیمشون شروع میکنیم.

-          از آن جایی که نتیجه گرفتیم آرد نانوایی ها آهن داره و چندان مناسب نیست,آیا آردهای بسته بندی شده که برای شیرینی و کیک هست, هم آهن دارند؟منظورم اینه که می شه از این آردهای بسته بندی غیر دولتی برای پخت نان استفاده کرد؟

آردهای بسته بندی و شیرینی پزی 3صفر یا 4 صفر هستند یعنی آرد سفید فاقد سبوس که حداقل بی فایده و احتمالا مضر هستند و قندخون رو بالا میبرند.

پس آردهای نانوایی خصوصا آرد سنگک از همه سالمتره

-          پس یعنی با و جود آهن و این که سبب آلزایمر می شه و...ترجیح داره؟ حتا اگر به اون آرد های بسته بندی خودمون سبوس اضافه کنیم چی؟

اگر آرد غنی شده باشه پس آردهای بسته بندی هم همین فرآیند رو طی کردند. اما آرد سنگک لااقل سبوس داره و افزودنیه دیگه یی نداره، چون در اکثر موارد بعد از پخت مشخص میشه که آرد سالمی داره.

-          اردهایی ک درنان سنگک استفاده میشه واقعا خوب وخالصه؟؟

سلام. مفصلا توضیح داده شد که بین آردهای نانوایی، آرد سنگک سبوس هم داره و کامله. البته اگر از گندم سالم و قوی تهیه شده باشه بهترین آرده و اگر گندم معمولی هم باشه، باز هم نسبت به مابقی آردها کاملتر و بهتره

-          اگه آردهای مختلف انواع نان مخلوط میشه چطوری برا سلامتی خوبه؟

با همه این احتمالات بازهم نان سنگک بخاطر نوع خمیر گیری و نحوه و زمان پختش، سالمتره. از ظاهر بیشتر نان سنگکها هم مشخصه آرد بهتری دارند اگرچه بعضی مناطق یا بعضی مواقع آرد خوب بدستشون نمیرسه که کلیت نداره.

-          اگه آرد سفید بگیریم برای درست کردن کیک وشیرینی وحلواو... خودمون بهش سبوس اضافه کنیم خاصیت آردهای سنتی رو داره یا کلا تغییرات شیمیایی انجام شده روی آرد

تغییر خاصی روی آرد انجام نمیشه، نهایتا آهن یا چیزهای دیگه بهش اضافه شده

-          چرا میگن نون باعث چاقی میشه؟ همه رژیم های لاغری پیشنهاد حذف نان را دارند؟

اینکه تعریف چاقی چی هست و چه چیزهای باعث چاقی غیر طبیعی میشه، بحثش با استفاده صحیح و به اندازه از نان، خیلی متفاوته.

استفاده صحیح و به اندازه از نان و فراورده های سالم گندم، هیچ نوع ضرری نداره و باعث اضافه وزن و چاقی غیر طبیعی نمیشه.

اصولا چاقی غیر طبیعی که معمولا در شکم و پهلوها نمودار میشه، در اثر چربیهای غیر اشباع و غیر قابل هضمه و نان و محصولات گندم چربیه قابل ملاحظه ای ندارند که در این زمینه موثر باشند. گندم و آرد اگر ضعیف یا ناسلم باشند، در جذب آهن اختلال ایجاد میکنه و قند خون رو افزایش میدن که نانهای سفید دقیقا همین عوارض رو دارند.

 

 

Template Design:Dima Group