دستور تهیه یک شربت گیاهی سنتی که پایه ساخت همه شربتهای مفید و موثر هست رو عرض میکنم که خصوصا برای خانمها، کسانی که دچار کم آبی و خشکی هستند، کسانی که علائمی از افسردگی و ناراحتیهای روانی دارند و در کل برای تقویت قلب و اعصاب و بدن همه مفیده. این شربت از صدها سال قبل در کتب مختلف طب سنتی ما من جمله آثار ابوعلی سینا نوشته و توصیه شده و امیدوارم  روزی بشه به عنوان یک نوشیدنی ثابت در همه خونه ها مورد استفاده قرار بگیره.
شربت " جُلّاب" از نبات سفید، گلاب و زعفران تهیه میشه و همونطور که عرض شد به عنوان پایه همه شربتها و نوشیدنیهای مفید مورد استفاده قرار میگیره. یعنی بعد از تهیه میشه با عرقیات، گیاهان و ترکیبات دیگه قاطی و مصرف کرد تا فواید مختلفش رو نشون بده.
مواد مورد نیاز برای تهیه شربت مقوی "جُلّاب":
1- کیلو نبات سفید
2- سه کیلو گلاب
3- یک گرم زعفران
طرز تهیه:
نبات و گلاب رو داخل ظرف (ترجیحا مسی) بریزید و بر روی شعله ملایم قرار دهید و رفته رفته کفهای ایجاد شده آن را بگیرید و دور بریزید. آنقدر باید این ترکیب با ملایمت بجوشد که تقریبا نصف شود یعنی حدود 2 کیلو. سپس 1 گرم زعفران خالص سائیده را با کمی آب جوش مخلوط کنید تا کامل حل شود و داخل ظرف بریزید و شعله را خاموش کنید. پس از سرد شدن، شربت اماده مصرف است.
همونطور که گفته شد این شربت، پایه ست بنابراین برای مصارف مختلف میشه چیزهایی رو بهش اضافه کرد. برای تقویت قلب و اعصاب بهتره مقداری عرق بیدمشک بهش اضافه بشه...
خانمها خصوصا برای رفع کمخونی حتما از این شربت طبیعی استفاده کنند.
کسانی که سردی مغز دارند و کلا سردی بهشون غلبه کرده هم حتما از این شربت مصرف کنند.
 
این شربت برای همه مفید و لازمه. برای گرم مزاجها بهتره با کمی عرق کاسنی قاطی بشه
 
   عرق بیدمشک گرم و تره؟برای طبع سودا ، سرد و خشکی زیاد ، همین کافیه یا نسخه ای دیگه پیشنهاد میدین؟
 
بیدمشک طبعش سرده.
 
 
اما شربت جلاب بخاطر طبع معتدلش برای همه طبایع مفیده اما اگر غلبه سودا داشته باشید دستور کاملی که  براش گفتم هرچند یکی از فواید این شربت از بین بردن سوداست.
و بخاطر شیرینی اشباع شده برای دیابتیها مضره

Template Design:Dima Group