برای سه ماه اول بارداری خوردن چه مواد غذایی را پیشنهاد میکنید. باتشکر
 
البته این گروه پزشکی نیست و این موارد باید از متخصص پیگیری بشه اما توصیه های کلی و اساسی اینهاست:
1- قطعا به سالم سازی خوراک اهتمام کنید خصوصا از خوردن روغنهای کارخونه ای، لبنیات پاستوریزه، گوشت گاو و محصولات پروتئینی کارخونه ای، فست فودها و غذاهای مونده و غیرفصل خودداری بشه.
2-استفاده از غذاهای سالم خصوصا روغن سالم و طبیعی (کنجد یا زیتون) لبنیات سالم و بهداشتی سنتی. گوشت تازه گوسفند. سبزیجات. میوه های فصل
3- استفاده از آب و نان سالم. ترجیحا آب جوشیده خنک شده یا آب چشمه که برخی عطاریهای میفروشن یا استفاده از تصفیه کننده هایی که برقی نیستن!!! همچنین تهیه نان سالم محلی یا نهایتا استفاده از نان سنگک، مابقی نانها خصوصا نانهای سفید و فانتزی شدیدا آلوده هستند.
4-رعایت ساعت خوراک(قبل از گرسنگی کامل غذا نخورید قبل از سیر شدن هم دست از غذا بکشید) و جویدن زیاد و دقیق غذاها. ننوشیدن آب و مایعات در بین غذا. استفاده بیشتر از غذاهای آبدار خصوصا سوپ و آش و...
5- دقت در طبع خوراکیها با این توضیح که بیشتر خوراکیها طبع گرم و مرطوب داشته باشند و از خوردن خوراکیهای با طبع سرد خودداری بشه. از عسل.خرما.سیب.انگور.کشمش.کنجد.سیاه دانه و... حتما بطور منظم استفاده بشه
6-قرائت قرآن بطور منظم. گفتن اذکار مختلف خصوصا استغفار و صلوات و همچنین مراقبت از حواس ظاهری و باطنی از صداها و تصوایر و روابط و... نامناسب و مداومت بر خواندن ادعیه
مواردی در خصوص ظروف گفته شد. چند نکته ی دیگه هم عرض میشه تا این بحث هم تموم بشه.
1-در کل ظروف پخت غذا 3 نوع هستند. نوع اول، جنس خود ظرف برای بدن مفیده و  چون از این ظروف مکرر استفاده میشه ممکن مواد مفید موجود در ظرف، بیش از اندازه وارد بدن بشه، لذا از مواد محافظی برای جلوگیری از نفوذ زیاد استفاده میشه.
این دسته از ظروف مس و روی است. البته ظروفی که امروزه به اسم روی(روحی) تولید و فروخته میشه، آلومنییوم هست و مضر.
ظروف مسی هم که جدیدا دوباره داره مورد استفاده قرار میگیره و با قلع داخلش سفید میشه تا از نفوذ بیش از حد مس به خون و بدن جلوگیری بشه.
اما نوع دوم ظروفی هستند که جنس خود ظرف برای بدن انسان مضره که نوعا این ظروف آهنی هستند و معمولا هم بخاطر صرفه اقتصادی از اهن سیاه و نامرغوب استفاده میشه. در این مورد هم برای جلوگیری از نفوذ ذرات آهن به داخل غذا و بدن از لایه های مختلف که عموما تفلن یا سرامیک هست، استفاده میشه. اما باید دقت کرد خود مواد تفلن یا سرامیت، شیمیائی و مضر هستند و در طول زمان و در اثر اسئیدگی، خراشیده شده و وارد غذا میشن. بنابراین 2 ضرر به وجود میاد یکی ضرر خود اهن که با از بین رفتن لایه تفلن وارد غذا میشه و دوم ضرر خود مواد تفلن.
البته نوع سومی هم برای ظروف وجود داره که خنثی هستند یعنی نه مفیدند نه مضر و هیچی به غذا اضافه نمیکنند. که ظروف سنگی
، شیشه ای و سفالی از این دسته هستند.
بنابراین بهترین ظروف برای پخت و پز به ترتیب اینها میشن:
1-سنگی،شیشه ای و سفالی
2-مسی
3-آهنی با روکش سرامیک و روکش تفلون
2- ظروف برنجی که قبلا برای ساخت سماور و کتری استفاده میشد و الان جنبه تزئینی داره. ظروف چدنی، ظروف استیل و جنسهای دیگه ای که بعضا در بازار موجود همانند بررسی که در بالا انجام شد، جز ظروفی هستن که به نوبه خودشون مضر هستند. حالا ممکنه ظروف استیل بخاطر ساختار مولکولی و فشرده ش کم ضررتر باشه و یا برنجی و چدنی مضرتر، اما در هر صورت در طول زمان ذرات این فلزات وارد بدن میشه و برای بدن انسان سختترین کار، دفع فلزات سنگینه که معمولا به بیماریهای سخت و پیچیده تبدیل میشه.
3-برای جوشاندن آب بهتره از ظروف مسی استفاده بشه و اگر ممکن نبود لازمه جرم داخل سماور یا کتری، گرفته نشه. چون آب پس از جوشیدن املاح اصلی خودش رو از دست میده و تقریبا به آب مقطر تبدیل میشه که برای بدن مضره، اما وقتی جرم داخل ظرف باشه (حتی به مقدار خیلی کم) آب بعد از جوشیدن از املاح تهی نمیشه و از حالت تقطیری خارج میشه.
پس اگر در اثر مرور زمان آب سماور و کتری بخاطر جرم زیاد کدر شد و ناچار شدید جرمها رو از بین ببرید، برای استفاده مجدد از سماور و کتری چندباری بذارید کل آب داخلش بجوشه و بخار بشه تا مقدار خیلی کمی جرم ایجاد بشه. بعد ازش استفاده کنید.
فراموش نشه یکی دیگه از خواص این جرمهای داخل کتری و سماور اینه که چون جنس اینها از آهنه، ایجاد حائل میکنن و خواص کمتری از آهن به آب منتقل میشه.
4-برای تهیه آبجوش اصلا از ظروف پلاستیکی، ملامین، تفلن و مواد دیگع استفاده نکنید و حتما جنس سماور یا کتری مرغوب باشه، مرغوب بودن جنس اینها به ظاهر و تزئینات و رنگشون نیست بلکه مهم اینه که جنسشون ضخیم و سنگین باشه. هرچه جنس بدنه ظروف نازکترباشه، مضرتر هستند.
5-برای استفاده های عادی از ظروف سبک و سالم که کمتر خراشیده و شکسته میشن استفاده بشه. مثلا بشقاب دیس.کاسه و...همچنین از ظروف کم وزن استفاده بشه. ظروف بلور و شیشه و کریستال و برخی ظروف فلزی حتی اگر از نظر جنسشون مضر نباشن، اما بخاطر وزن زیاد بررروی اعصاب مچ دست تاثیر بدی دارند و به مرور ایجاد مشکل میکنند. ظروف دم دستی چون حرارت نمیبینند از نظر جنس خیلی لازم نیست دقت بشه و همینکه مواد طبیعی و سالم باشند کافیه و حتی همینکه خراشیده و لب پریده نباشند کفایت میکنه.
5- برای نگهداری خوراکیها در یخچال و فریزر هم ترجیا از ظروف شیشه ای یا کاملا سالم و با کیفیت استفاده بشه. خصوصا برای نگهداری آب و نان. درباره سفره هم همینطوره. ترجیحا پارچه ای باشه بهتره وگرنه جنسش سالم و مرغوب باشه.
ممکنه نکات ریز دیگه ای باشه که در طول مباحث آینده بهشون اشاره خواهیم کرد.

Template Design:Dima Group