بسم الله الرحمن الرحیم

 

بنابر مباحثی که در نوبتهای قبلی بحث در خصوص عالم برزخ و مراحل مرگ عرض شد به این نکته مهم میرسیم که کیفیت مرگ برای افراد مختلف چگونه ست و دقیقا در زمان مرگ چه اتفاقی میفته؟

برای توضیح این سوال لازمه به تقسیم بندی خاصی از تعلق روح که در نوبتهای قبلی اشاره شد، نگاه دقیق تری بکنیم و در ضمن تاثیر افکار و اعمال رو در این روند بسنجیم تا نتیجتا بتونیم به نوع مرگ هر فرد پی ببریم

 

همانطور که عرض شد مرگ در 7 مرحله انجام میگیره یا به عبارتی 7 نوع و 7 مرتبه مرگ داریم که هر یک از اینها ریشه در میزان تعلقِ روح به جسم و بالتبع نوع افکار و اعمال فرد داره یعنی هر مقدار میزانِ تعلّقِ روح به جسم بیشتر و قوی تر باشه او زنده تر است و مرگ آسان تر و زیباتری خواهد داشت تا جائی که صرفا از مرحله ای به مرحله دیگر منتقل میگردد و در مقابل هرمقدار تعلقِ روح به جسم شخصی کمتر و ضعیفتر باشد، نتیجتا افکار و اعمال او غیر روحانی تر و غیر معنوی تر بوده و نهایتا مرگ سختتری را تجربه خواهد کرد و البته در طبقات پائین تری از برزخ و حتی جهنم ساکن خواهد شد.

 

با این توضیحات ابتدائی به مراتب هفتگانه مرگ اشاره ای میکنم

 

1-بهترین و برترین نوع مرگ برای کسانی ست که خداوند متعال از آنها راضی ست و طبیعتا آنها نیز از خدا راضی هستند. این افراد به یقین رسیده و در مقام شهود قرار دارند. علت این نوع از مرگ و این مرتبه ی عالی انتقال از دنیا با "نفس" فرد ارتباط دارد. چنین اشخاصی صاحب "نفس مرضیه" هستند که بالاترین درجه از "نفس مطمئنه" است.

 

2-برخی از مومنان برگزیده که اهل یقین و شهود هستند، ماحصل عمرشان رضایت مطلق از خدا و بندگی تمام و کمال خداوند متعال است. این دسته نیز صاحب نفس مطمئنه و در مرتبه ای پائین تر از "مرضیه" قرار دارند. اصطلاحا به این گروه صاحبان "نفس راضیه" گفته میشود.

 

3-صاحبان "نفس مطمئنه" که اهل یقین و شهود بوده و در مقام حمد قرار دارند و به هیچ وجه اثری از کفر- در مقابل شکر- در افکار و اعمالشان نیست.

 

* این سه گروه اهل شهود و مرگشان شهادت است حتی اگر در بستر از دنیا بروند

 

*این سه گروه بندگان حقیقی خداوند متعال و مخلدین در بهشت هستند

 

*ارواح مطهره این برگزیدگان مستقیما از سوی خداوند متعال قبض میگردد.

 

4-صاحبان "نفس عاقله" یعنی کسانی که با عالم ملکوت در ارتباط بوده و از انوار الهی ِ مراتب بالای عقل- برای زندگی کردن بهره برده اند. این گروه از مومنان اهل علم و معرفت و زندگی شان در نقطه تعادل بین مادیات و معنویات قرار دادرد. از نظر فکر و عمل، این گروه از تردید ها عبور کرده و به یقین و اطمینان رسیده اند و با اتکا بر ایمان و عمل صالح موفق به عبور از صراط میگردند.

 

*حضرت عزرائیل ملک الموت، شخصا متصدی قبض ارواح این دسته از مونان است.

 

5-صاحبان "نفس ناطقه" این گروه گرچه دارای قدرت تمیز بین حق و باطل بوده اند اما بیش از آنکه مطیع محض و بنده خالص باشند، بر اساس کوششهای خود بر بدی ها و سختی ها غلبه کرده اند. این گروه مورد محاسبه قرار گرفته و از همه افکار و اعمالشان بازخواست خواهند شد چرا که بطور درونی به درجه آگاهی از امور دست یافته اند و در حالیکه ممکن است در مقام عمل با مشکلات و ضعفهایی روبرو شده باشند.

 

*ملائکه رحمت تحت امر حضرت عزرائیل علیه السلام مامور قبض ارواح این گروه از مومنان هستند.

 

6-صاحبان "نفس لوامه" و کسانی که همواره در تردید بین حق و باطل بوده و به یقین نرسیده اند. هرچند آنها بخاطر داشتن قدرت تشخیص، نوعا از انحرافات و انجام کارهای بد، اجتناب کرده اند اما به درجه اطمینان و آرامش نرسیده اند. در واقع این گروه کسانی هستند که علیرغم علم به بدی برخی از اعمال، مرتکب انها شده اما به سرعت توبه میکنند.

 

*قبض ارواح این گروه نیز با ملائکه (رحمت یا غضب) تحت امر حضرت عزرائیل علیه السلام است.

 

7-صاحبان "نفس اماره" یا همان پیروان هوای نفس . اینها اهل دنیا و زندگی مادی و دوری از معنویات هستند و میانه ای با نور و ایمان نداشته و صرفا بر اساس کسب لذت و رفاه زندگی کرده اند. چون بدست آوردن زندگی مرفهانه و لذت بخش با بسیاری از اصول انسانی و الهی در تضاد است، لذا همواره و در طول عمر مرتکب اعمال ناشایست شده اند. مرگ این گروه به علت وابستگی به دنیا بسیار سخت است.

 

*قبض ارواح این گروه توسط ملائکه غضب صورت میگیرد.

 

بنابراین مرگ 7 مرحله دارد که به معنای طبقات هفتگانه برزخ است. بر این اساس آنها که زمینی شده و به دنیا چسبیده اند به همراه شش گروه دیگر در این طبقات ساکن خواهند شد و از طبقه هفتم به بعد قیامت و ملکوت قرار دارد.به عبارتی همچنان که جهنم 7 در یا طبقه دارد، در مقابل بهشت که برروی آن قرار گرفته، اضافه بر یک در اول و فی مابین جهنم و بهشت، هفت در دیگر نیز دارد که هر کدام در مقابل و در تضاد با ابواب هفتگانه جهنم است. لذا بهشت دارای 8 در و جهنم دارای 7 در می باشد.

 

برای شرح این مطالب لازم است به طبقات هفتگانه جهنم نگاه دقیق تری بیندازیم.

 

درها یا طبقات هفتگانه جهنم معانی متعدد اما منطبق بر هم دارند

 

مهمترین معنای این طبقات اشاره به 7 سردسته گمراهی و شرک و نفاق است که هر یک صاحبان یکی از درها هستند و پیروانشان در طول تاریخ زندگی بشر برروی زمین از در مخصوص خود وارد جهنم خواهند شد.

 

معنای دیگر ِ این 7 در، 7 گناه و خطای اصلی ست که هر کدام دری از درهای جهنم هستند و عده ای را به درون آتش رهنمون میشود مثلا: دروغ، حسد، کبر و...

 

معنای دیگر 7 در جهنم اشاره به 7 قدرت و قوه اصلی انسان دارد که ممکن است او را جهنمی سازد

 

معنای دیگر هفت باب ورودی جهنم، اشاره به 7 فرقه اصلیِ منحرف از توحید و منحرف از حق است که تحت عناوین و ظواهر مختلفی در طول تاریخ جولان داده و مردمانی را به خود جلب کرده است.

 

Template Design:Dima Group