بسم الله الرحمن الرحیم

اهمیت لیلة القدر (بخش پایانی)

در ادامه بحث اهمیت لیلة القدر و اعمال و آداب مخصوص این شب-های- مهم به سومین بخش یعنی لزوم ارتباط معنوی و قلبی با امام زمان علیه السلام رسیدیم.
هماطنور که پیش تر گفته شد و در سوره قدر اشاره میگردد ، ملائکه ی حامل تدبیر و تقدیر الهی، در شبِ قدر بر امام علیه السلام نازل شده و برنامه های یک ساله را برای تایید نزد ایشان می آورند لذا آنچه ایشان برای هر فردی امضاء و تایید کنند در طول سال به وقوع خواهد پیوست.
گذشته از اینکه برنامه هر ساله، در ادامه برنامه سال قبل و وضعیت سالِ قبل هر فرد تدوین و تهیه میشود و آگاهی و محاسبه فرد در آن بسیار موثر است، برای کسانی که ارتباط قلبی و معنوی با امام عصر علیه السلام دارند وضعیت متفاوت است.
اگر کسی در طول سال به هر نحو ممکن ارتباط قلبی اش با امام را حفظ و تقویت کرده باشد اولا نسبت به خواست خدا و امام، اگاهی و اشراف بیشتری دارد ثانیا نفسِ ارتباط معنوی با امام، بطور چمشگیر و تعیین کننده ای در عقاید و اعمال فرد موثر است و سطح برنامه و تدبیر و تقدیر او را بالا برده و معنوی و کامل میکند.
بنابراین کسانی که در شب قدر در کنار انجام آداب و اعمال مرسوم، با توجه و تامل به دنبال تقویت ارتباط با امام عصر هستند، در درک شب قدر بسیار موفق تر خواهند بود.هرچند درکِ شبِ قدر ارتباط نزدیک و مستقیمی با شناخت انسان کامل و ولی الله و امام زمان علیه السلام دارد و هرکه معرفت بیشتری دارد در درک آن موفق تر است و نه تقدیرات یک سال بلکه تقدیرات یک عُمر _خیر من الف شهر- را قبول و دریافت میکند و به آرامش میرسد.
بی شک یکی از مهمترین علل ناآرامیهای درونی انسان، نداشتن برنامه های قابل اجرا، امیدبخش و هدفدار است و اگر کسی با همت خود و لطف خدا از برنامه و تقدیری خوب و کامل کننده و نورانی برخوردار باشد، در درجه اول به یک آرامش و اطمینان خاصی میرسد. مثلا او مطمئن خواهد شد مطابق تقدیر الهی، روزی اش در زمان مقرر و در هر شرایطی به دستش میرسد، پس دیگر حرصِ دنیا را نمیزند و به تربیت و تعالی بیشتر خود و خانواده اش میپردازد...
پس بر مومن حقیقی لازم است برای درک شب قدر، ارتباط معنوی و قلبی اش با امام زمان را ایجاد یا تقویت کند . اما ایجاد ارتباط قلبی با امام عصر علیه السلام، مستلزم انجام چند کار است که به اختصار اینهاست:
1-ایمان به وجود امام
حضرت حجت، فرزند امام حسن عسکری و حضرت نرجس خاتون، متولد سال 255 قمری و اخرین وصی رسول الله است که بخاطر شرایط بحرانی و خطرناک آن زمان به صورت مخفیانه متولد و رشد کرد و سپس بخاطر حفظ جان ایشان و آمادگی شیعیان برای برپائی عدالت از نظرها غایب شد اما همانند دیگر انسان ها اما به صورت گمنام و کاملا عادی مشغول زندگی هستند.
چه بسا افرادی از مومنین که به هر دلیل نسبت به همین اطلاعات مختصر در خصوص امام آگاهی و ایمان نداشته باشند، اما برای درک شب قدر لازم است با خود این زندگینامه مختصر را مرور کرده و بر ایمان و یقین نسبت به ان اطمینان حاصل کنیم.
2-ایمان به ولایت و امامت حضرت ولی عصر
مورد بعدی لزوم ایمان به ولایت و امامت ایشان است و چه بسا افرادی که در اثر کوتاهی در تربیت دینی یا قرار گرفتن در معرض تهاجمات فکری و فرهنگی و شُبهات مختلف، نسبت به ولایت و امامت حضرت ولی عصر در تردید باشند.
حضرت ولی عصر علیه السلام،دوازدهمین و آخرین جانشین و وصی پیامبر هستند که به عنوان اخرین رهبر الهی و آسمانی شناخته میشوند که نه تنها در اسلام و قرآن بلکه در همه ادیان توحیدی و همه کُتُب آسمانی به وجود و امامت و حکومت ایشان مژده داده شده است. گرچه بهره بردن از هدایتهای ایشان در زمان غیبت همانند بهره بردن از خورشید در زمان ابری بودن آسمان و بطور غیر مستقیم است اما در زمان مقرر که به "ظهور" مشهور است ایشان از پرده غیبت خارج شده و در چند مرحله ی پی در پی به حکومت بر مسلمانان و منطقه غرب آسیا و سپس نواحی پیرامونی و کل جهان دست خواهند یافت و همه تعالیم آسمانی از آدم تا خاتم را اجرائی کرده و بهشت زمینی را تشکیل میدهند. مطابق عقاید مستند و متقن شیعه و نشانه های موجود و مورد اشاره روایت، ظهور بسیار نزدیک است. ان شاءالله
3-محبت به امام
بعد از شناخت ظاهری امام و ایمان به ولایت و امامت ایشان، محبت داشتن و دوست داشتن امام از لوازم ایمان و درک شب قدر است. البته محبت نسبت به اولیاء خدا به هرکسی عطا نمیشود و قطعا نشانه محبت خدا به بنده است. خداوند متعال اگر بنده ای را عزیز و ارجمند بداند و بدارد، محبت اولیاء اش را در دل او قرار میدهد تا به این وسیله هدایت و کامل شود. پس در این شب مهم لازم است سری به دلهایمان بزنیم تا مطمئن شویم نسبت به وجود مقدس امام زمان علیه السلام محبت و علاقه داریم. البته نشانه ی محبت حقیقی قطعا در عقیده و عمل خود را نشان میدهد و هرکس از ایمان و عقاید بهتر و کاملتری برخوردار است و در عمل به دستورات خدا تلاش بیشتر و خالصانه تری میکند، محبتش نسبت به ولی الله نیز واقعی تر و حقیقی تر است.
4-هدیه به امام
به طور خاص در شب قدر، هدیه به امام عصر علیه السلام به عنوان نشانه ای بر محبت به ایشان، از مهمترین و موثرترین امور در درک شب قدر است. بهترین هدیه "قرائت قرآن" و"صلوات" است و همچنین کمک به فقرا و پرداخت صدقه. پس در این شب از اهدای این موارد دریغ نکنیم و با دقت و تامل نیت کنیم تا از برکات آن بهره مند شویم. ان شاءالله

Template Design:Dima Group