بسم الله الرحمن الرحیم

اهمیت لیلة القدر (بخش اول)

همانطور که مشهور است، لیلة القدر شبی در ماه مبارک رمضان است که تدبیر و برنامه ی سالانه همگان از جانب خدا فرستاده میشود. علت این اتفاق، نزول قرآن در ماه مبارک رمضان و در شب قدر است. یعنی در شب قدر تنها قرآن نازل گردیده بلکه بطور سالانه و پیاپی برنامه های مختص هر سال برای افراد مختلف،توسط ملائکه و با همه جزئیات به زمین نازل میگردد. گوئی برنامه هایی که به صورت کلی در قرآن کریم پیش از این آمده است در شب قدر بطور واضح و دقیق و ذکر جزئیات، مجدادا نازل میگردد یا اینکه به جهت گستردگی، پیچیدگی و اهمیت موضوع برنامه زندگی انسان، و ناتوانی استخراج جزئیات آن از قرآن، هر ساله و در شبی خاص این برنامه به صورت خاص و شفاف برای هر فردی معین و فرستاده میشود.
در این خصوص ذکر چند نکته ضرورت دارد:
1-چون خداوند متعال پیش از آغاز زندگی انسانها بر روی زمین جانشینی از بین انسانها که برتر از همگان است، تعیین نموده، بنابراین ارتباط آسمان و زمین و بالعکس توسط او انجام میشود. خلیفة الله یا ولی الله، که انسان کامل و مرتبط با خداست، نقطه کانونی و مخاطب اصلیِ شب قدر در نزول ملائکه و روح است.
2-هرچقدر مومنین در طول سال و در طول زندگی با تعالیم الهی و قرآن کریم، اُنس بیشتری داشته باشند و این اُنس به تهیه و تنظیم برنامه ای منسجم و مطابق با اوامر و نواهی الهی، منجر شده باشد،در عمل می بایست ارتباط قلبیِ بهتر و بیشتری با امام زمان علیه السلام داشته و نتیجتا، درک بهتر و بالاتری از شب قدر دارند.
3-همچنان که در سوره قدر، تعریف خاصی از شب قدر شده و آن را بیشتر و برتر از هزار ماه معرفی کرده، میتواند به این نتیجه رسید که درک این مقدار وسیع از زمان و محتویاتش که مساوی با یک عُمر کامل انسان است، به سادگی و برای هرکسی قابل درک نیست. لذا در شب قدر، احتیاج به توسل و تولّی از همه زمانهای دیگر بیشتر است. پس برترین عمل در شب قدر، توسل به ساحت امام زمان حضرت مهدی سلام الله علیه است.
4-تاکید بر قرائت زیادِ سوره مبارکه قدر در ماه مبارک رمضان و بطور خاص در شب- های-قدر به این علت است که این سوره، شناسنامه انسان کامل و نبی مکرم و اهل بیت ایشان است و طبیعتا کسانی که با توجه بر قرائت این سوره مداومت دارند، معرفت و اُنس بیشتری با امام عصر داشته و درک لیلة القدر برایشان میسرتر و ساده تر است.
5-بنابر روایات مستند، شبِ 23 ماه مبارک رمضان، شبِ قدر است اما به دلایلی شبِ 21 نیز در زمره آن محسوب شده و اعمال خاصی نیز دارد. البته شبهای 19 و 27 نیز در روایات شیعه و سنی به عنوان احتمالات شب قدر مطرح شده است.
از عمده ترین دلایل تعدد و احتمالات در شب قدر، امکان کسی آمادگی برای مومنان است، لذا از صدر اسلام در دو یا سه شب مذکور، اداب و اعمال خاصی از سوی معصومین و مومنین انجام میگرفته است تا زمینه درک بهتر شبِ قدر فراهم گردد. البته در آداب نبی مکرم و سایر معصومین، اعتکاف کل دهه سوم ماه مبارک رمضان، نشان از اهمیت درک شبِ قدر و بهره مندی  از آن دارد.

Template Design:Dima Group