در جلسه گذشته عرض شد: همسر ایده آل می بایست 2 ویژگی کلی و اساسی داشته باشه:
اول نهاد و طینت پاک
دوم صفات و ویژگیهای خاص
در خصوص نهاد و طینت و ذات پاک توضیحاتی گفته شد و اجمالا اینکه، زن و شوهر امروز، دختر و پسر دیروز هستند که از پدر و مادری متولد شدن. همه پدر و مادرها این اختیار رو دارند که از قدرت خلاقیت خودشون برای بدنیا آوردن بچه استفاده کنند. گرچه در ظاهر، بچه دار شدن از انعقاد نطفه ست اما در واقع خوراک پدر و مادر خصوصا از زمان تصمیم به بچه دار شدن تا هنگام تولد بچه، خمیر مایه جسمانی و شاکله روان و ظرفیت معنوی و ایمانی بچه رو تشکیل میده.
در واقع زن و مرد با انتخاب هر نوعی از مواد اولیه ی ساخت بچه، که همین خوراکیهاست، کیفیت زندگی آینده ی بچه رو تعیین میکنند×! مثل این میمونه که کسانی از بدترین مواد اولیه که آلوده به ناپاکیها و چیزهای زشت و بد است، مجسمه ای بسازند؛ مجسمه ای که نه تنها زیبایی ندارد بلکه هر یک از اعضای آن بخاطر وجود خرده ریزها و اجزاء ناهمگون، شکل و ظاهری ناسپند دارد و در مقابل پدر و مادری که برای بوجود آوردن بچه از بهترین مواد موجود که اصیل و پاک و دست نخورده است، استفاده کرده اند. البته خداوند متعال به هر دوی این جسمها، روح میدمد اما جسمی که پدر و مادر اول از مواد آلوده و ناسالم و غیر اصیل ساخته اند، کجا و جسمی که پدر و مادر اگاه از خوراکیهای سالم و طبیعی ایجاد کرده اند کجا؟!
قطعا روان و سپس معنویات این دو بچه، بالتبع جسمشان متفاوت خواهد بود. اولی نا آرام. بی هدف. تهی. ضعیف و دومی: قوی. با طمئنینه. هدفمند. پر تلاش و با انگیزه!
پس زن و شوهر امروز به هر میزان در تولد و رشدشان از خوراکیهای و البته مابقی مایحتاج زندگی- به صورت طبیعی و سالم استفاده کرده باشند، روحیه مشارکت و همراهیه بیشتری دارند و با مسالمت و آرامش از عهده مشکلات زندگی مشترک برخواهند امد. لذا در اسلام توصیه اول و اساسی در انتخاب همسر، پاک نهادی و خوش طینتی اوست.
اما بخش دوم از ویژگیهای همسر ایده آل که امروز بهش میپردازیم در خصوص صفات اصلی زن و مرد است.
گذشته از صفات و اخلاقیات مشترکی که ربطی به جنسیت و جایگاه انسان نداشته و برای همگان لازم است، اما در زندگی مشترک برای زن و مرد صفات خاصی مورد نیاز است تا بتوانند یک زندگی موفق را تشکیل داده و به اهداف عالی آن برسانند.
گرچه برای زن، صفات مختلفی مورد نظر و پسندیده است اما از زن به عنوان همسر ایده آل 2 صفت اساسی و کلیدی مورد انتظار است که وجود این دو صفت تشکیل، استحکام، ادامه و رشد و تعالی خانواده را تضمین میکند. هرچند بهرمندی از دیگر صفات در حصول همه این موارد تاثیر بسزایی دارد اما زن بدون این دو صفت نمیتواند همسر ایده آلی باشد:
1-حیاء
2-صبر
مرد نیز به عنوان رکن دیگر خانواده، گذشته از صفات پسندیده مشترکی که برای همه انسانهاست، به عنوان شوهر ایده آل لازم است 2 صفت اساسی و کلیدی داشته باشد. گرچه داشتن مابقی صفات نیکو به رشد و تکامل فرد و خانواده او کمک خواهد کرد اما یک مرد بدون داشتن این دو صفت، در تشکیل و ادامه زندگی و به کمال رساندن خود و خانواده اش، موفق نخواهد بود:
1-غیرت
2-انفاق
برای طولانی نشدن مباحث فعلا و برای این جلسه صرفا به تعریف این 4 صفت میپردازیم و ان شاءالله در جلسات بعد وارد جزئیات هر یک از این صفات اختصاصی زن و مرد خواهیم شد.
صفات اصلی زن
1- حیاء :
گرچه حیاء امری مشترک بین زن و مرد است اما چون اساس تشکیل خانواده متکی به زن به عنوان زاینده و تربیت کننده است، محتاج حالت و صفتی است که او را جز در برابر شوهرش، مغرور، متکبر و غیر همراه سازد.
حیاء حالتی درونی و ذاتی با منشاء فطری و الهی ست که انسان را از انجام اشتباهی که ضرر و زیان معنوی و آبرویی و حیثیتی دارد، باز میدارد. یعنی قدرتی درونی که از ارتکاب اشتباه  خصوصا در جنبه های انحصاری همانند مسائل زناشوئی و محرمیت و پاکی، همانند سپر و قوای پیشگیری کننده عمل میکند.
بنابراین حیاء که در هنگام بروز و ظهور  "عفت"یا "پاکدامنی"گفته میشود، اولین و اساسی ترین نیاز یک خانواده و شرط اصلی تشکیل یک خانواده است که بخاطر رکن بودن زن و "خواسته"و"مطلوب" بودن زن از او خواسته شده است.
البته اینکه این به عنوان اولین صفت اصلی زن به عنوان همسر ایده آل است به معنای این نیست که مرد نیازی به حیاء و عفت ندارد! نه اینطور نیست بلکه مرد هم به نوبه خود و ضرورتا می بایست با حیاء باشد اما چون مرد "خواهان"و"طالب"است حیاء برای او در تشکیل خانواده اولویت اول نیست.
2-صبر :
ذات زن و ویژگیهای جسمی و جنسی زن و همچنین جایگاه رکنی و اصلی زن در خانواده که به زایندگی و تربیت کنندگی او نیز ارتباط مستقیم دارد، ایجاب میکند که همه امور زندگی مشترک را با صبر به پیش ببرد. چرا که ساختن با مرد که عموما در جامعه مشغول کار است و گرفتار مشغله های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی است و همچنین ارتباط صحیح و سازنده با شوهر و مرد که اساسا و طبعا با کارها و رفتار ظریف و دقیق و خلق و خوی نرم، میانه ی چندانی ندارد، جز با صبر ممکن نخواهد بود. گویی زن، پیش از آنکه بچه ای را به دنیا بیاورد، به محض ازدواج به مقام مادری میرسد و بسیاری از امور مادرانه را می بایست نسبت به شوهرش انجام دهد که اینها جز با صبر امکان پذیر نخواهد بود.
مردها عموما کلی نگر، عجول، غیر دقیق و تندخوتر هستند و سازگاری با مرد جز از یک زن صبور ساخته نیست.
البته صفات ذاتی و طبیعی مرد، علت بدرفتاری او نمیتواند باشد بلکه هر انسانی چه مرد چه زن، ملزم به رعایت حدود و حقوق و ساختن و تربیت خود است اما نمیتوان و نباید ویژگیهای ذاتی افراد را نادیده گرفت. همچنان که بسیاری از کارهای سخت و تعیین کننده و امور اجتماعی و اقتصادی و مسائل دیگر -در حالت عادی- از یک زن به خاطر طبیعت و ذات زنانه او ساخته نیست .
صفات اصلی مرد
1-غیرت:
غیرت حس و قدرتی درونی ست که به واسطه آن از فرد یا افرادی که تحت حمایت مرد هستند، دفاع و مراقب میشود. اینکه غریبه ها و نامحرمان و کسانی که حق ورود به محدوده زندگی را ندارند،  پیش از ارتکاب چنین خطایی از وجود یک مانع اصیل و مستحکم، بترسند و چنین افکاری را به ذهن راه ندهند، صرفا از قدرت بازدارنده ای بنام "غیرت"بر می آید که اولین و لازمترین صفت برای مرد در تشکیل خانواده است.
اگر قرار است کیان و حرمت و حفاظ خانواده باقی و محفوظ بماند می بایست زن در امنیت کامل باشد و این جز با غیرتمندی مرد ممکن نخواهد شد و از این طریق کانون خانوده حفظ میشود.
2-انفاق
خداوند متعال بنابر ویژگیهای جسمی و جنسی مرد، کارهای اجتماعی و خصوصا کسب درآمد برای امرار معاش زندگی و خانواده را به مرد واگذار کرده است و آیه مشهور "الرجال قوامون علی النساء  بما فضل الله بعضهم علی بعض" دقیقا به همین موضوع اشاره دارد.
بنابراین مرد در خانواده مسئول تامین مایحتاج زندگی ست لذا داشتن صفت "انفاق" و "بخشندگی" ضرورترین صفت برای اوست تا زن از امنیت اقتصادی بدون منت بهرمند شود که بتواند وظایف مهم و اصلی خود در زندگی را با خیال راحت و در محیطی امن به انجام برساند.

Template Design:Dima Group