بسم الله الرحمن الرحیم
شاکله کلی بحث خانواده در اسلام از این قرار خواهد بود که به ترتیب بهش میپردازیم
1-همسر ایده آل
الف/نهاد و ذات زن و مرد
ب/صفات زن و مرد
2-تعهد در خانواده
3-نیازهای زن و مرد
الف/اقتصادی
ب/جسنی
ج/عاطفی
د/تربیتی
4-وظایف زن و مرد
مطابق با مواردی که در نیازها اشاره شد

نهاد زن و مرد

بسم الله الرحمن الرحیم
بحث خانواده رو با مهمترین و اساسی ترین نکته و موضوع در این خصوص که توجه به نهاد زن و نهاد مرد هست، شروع میکنیم.
البته قبلا بطور مفصل به این موضوع بسیار مهم و مورد غفلت، پرداخته شده که از طریق سایت تاظهور میتونید مطالعه کنید و اینجا فراخور فضا، بطور خلاصه اشاره ای بهش میکنم.
بحث نهاد و ذات زن و مرد و ارتباطش با تشکیل خانواده، مهمترین و اساسی ترین بحث در خصوص خانواده است که 2 دسته مخاطب داره:
یک دسته کسانی که در صدد انتخاب همسر و ازدواج هستند دسته دوم کسانی که تشکیل زندگی داده اند و احتمالا دچار عدم تفاهم و مشکلاتی از این دست هستند.
برای مقدمه لازم به این نکته اشاره کنم که انسان بطور عنصری و اصیل از 4 عنصر اصلی خاک،آب،آتش(حرارت)و باد(هوا) ساخته شده که بهش طینت یا نهاد گفته میشه.
برآیند کلی جسم انسان که از این 4 عنصر تشکیل شده، طبع انسان رو ایجاد میکنه که اگر صرفا بحث تغذیه در میان باشه بهش "مزاج "گفته میشه.
طبع و مزاج این حالتهای کلی رو داره و انسانها لاجرم یکی از طبعها رو دارند:
گرم و خشک
گرم و تر
متعادل
سرد و خشک
سرد و تر
گرچه هر انسانی با توجه به پدر و مادر و زمان ومکان انعقاد نطفه و تولد، بهره متفاوتی از عناصر اصلی خلقت جسمانیش داره و ممکنه یکی از حالات فوق رو داشته باشه اما در کل مردها طبیعتی گرم و زن ها طبیعتی سرد دارند.
در مباحث اخلاقی و تربیتی بیشترین استفاده ای که از طبع افراد میشه اینه که بدونیم هر طبع از نظر روانی خواص و آثار متفاوتی داره و شیوه زندگی فرد رو در آینده تعیین میکنه
انجام کارهای کلان و سخت
مدیریت
کلی نگری
تحرک
قدرت
برون گرایی
از جمله مهمترین ویژگیهای روانی طبع گرم هست و در مقابل
انجام کارهای خُرد و ظریف
جزئی نگری
سکون و آرامش
درون گرایی
تبعیت
از جمله مهمترین ویژگیهای روانی طبع سرد هست.
گرچه ویژگیهای روانی و بالتبع کارکردی افراد بسیار متنوع تر و پر تعداد تر از این موارد هست اما کلیات طبع سرد و گرم اینهاست که ایجاد "استعداد"و"توانایی" انجام کارهای مختلف میکنه.
از این مقدمه این موارد رو برداشت و استفاده میکنیم:
1- در انتخاب همسر حتی الامکان به طبع او توجه کنیم
مهمترین علت دانستن طبع همسر، شناخت روان و صفات اخلاقی ذاتی اوست که بسیاری از بحثها و مشکلات آتی رو رفع خواهد کرد. تقریبا عمده مشکلات بین زوجین حتی در ایام نامزدی و عقدکردگی به عدم شناخت از طبع بر میگرده چرا که زن با طبع سرد و تمایلات خاص و سلایق منحصر به جنس مونث، سعی داره مرد با طبعی متفاوت رو شبیه خودش کنه و مرد با طبع گرم و سلایق و خواسته های منحصر به جنس مذکر، سعی داره زن رو شبیه خودش کنه که البته تلاش نافرجام و خسته کننده ای هست که جز دعوا و کدورت و این قبیل مشکلات در پی نداره... پس شناخت طبع طرف مقابل برای زوجین از اولین ضرورتهای زندگی ست حتی اگر سالها از تشکیل خانواده گذشته باشه:
از تفکرات
اخلاقیات
رفتار
تصمیمات
سلایق
خواسته ها
خوشامدها
بدامدها
لباس
خوراک
اندام و کارکرد
و خیلی دیگه از موارد جزئی دیگه همه و همه ارتباط مستقیم با طبع فرد داره. بنابراین شناخت طبع طرف مقابل، به شناخت همه موارد بالا و هماهنگ شدن با اینها کمک بزرگ و موثری میکنه.
2-گرچه در کل طبع خانمها سرد و طبع آقایان گرم است اما در جزئیات ممکنه خانمی طبع گرم و آقایی طبع سرد داشته باشه بنابراین این نکته بسیار مهمه که بدونیم کدوم طبایع باهم سازگارترند و مهمتر اینکه همه طبایع حتی اگر متضاد باشند کاملا امکان تفاهم و تشکیل زندگی موفق رو دارند و فقط نکته ش اینه که هرچقدر طبع طرف مقابل متفاوت تر و متضاد تر باشه شناختنش زمان بیشتری میبره
3-همه مواردی که در یک زندگی  وجود داره، از افکار و تصمیمات تا خوراک و پوشاک و نیازها، همگی بین دو طبع سرد و گرم مشترک هستند و با تغییری حداقلی در هرکدوم، نیاز طبع خاصی برآورده میشه مثلا:
برنج ایرانی آبکشی نشده برای هر دو طبع مناسب و مفیده اما اگر یک نفر خیلی سرد یا خیلی گرم بود می بایست با تغییر کوچک مثلا اضافه کردن سبزی یا یک طعم دهنده، این خوراکی رو برای خودش مناسب کنه. پس این شبهه پیش نیاد که چون مرد طبعش گرم و زن طبعش سرد هست پس در همه چیز متضاد هستند! اصلا و ابدا اینطور نیست.
عناصر اصلی خلقت و طینت و طبع هر فرد، بیانگر ویژگیهای جسم اوست که بدون اختیار از پدر و مادر به ارث میبره و محملی است برای قرار گرفتن اخلاقیات. بنابراین بسیاری از صفات به محض تولد از پدر و مادر به فرزند منتقل میشن و در زمان خاص خودش بروز میکنند.
مهمترین نکته در این زمینه "کیفیت" رشد نوزاد در رحم مادر و "کیفیت" نطفه و انعقاد نطفه است که بستگی مستقیم به خوراک مادر و درامد پدر داره.
اگر تشکیل نطفه و رشد جنین بر اساس درامد حلال و طیب و خوراک حلال و طیب باشه، به این نوزاد پاک نهاد یا خوش طینت گفته میشه و به هر مقدار درآمد پدر یا خوراک مادر غیر حلال یا غیر طیب باشه میزان پاکی ذات و نهاد نوزاد کم میشه.
البته لازمه توجه کنیم عموم مردم-لااقل تا نسل قبل از ما- در قسمت حلال خوری مشکلات زیادی نداشته اند اما در "طیب" بودن خوراک تقریبا همه مشکل دارند
منظور از "طیب" بودن خوراک که دهها بار در قرآن برروی اون تاکید شده، طبیعی و اصیل بودن خوراکی ست!
انچه در این زمینه مهمه اینه که هرکس در بدست آوردن درامد و تهیه خوراک، به اصیل و طبیعی بودنش، بیشتر توجه کرده، فرزندش، خوش طینت تر خواهد بود و این یعنی اولا از اخلاقیات انسانی بهتر و بیشتری برخورداره، ثاینا در مواجه با بدیها مقاومتره و نهایتا اینکه:
همسر اگر پاک نهاد و خوش طینت باشه در صورت وجود هر نوع مشکل، توان حلش رو داره و اجازه نمیده اساس خانواده و زندگی به خطر بیفته!
از مباحث این جلسه نتیجه میگریم اگر در اسلام بر روی پاک نهادی و خوش طینتی زن و مرد تاکید شده به این دلیل هست که همین که زن و مرد اینگونه باشند برای تشکیل یک زندگی موفق شرط لازم رو دارند و قطعا این زندگی برای رسیدن به کمال مطلوب قابلیت رشد و ادامه رو داره و طرفین با هر نوع مشکلی میتونند ادامه بدن و مشکلات رو رفته رفته حل کنند.
پس په اونهایی که در پی انتحاب همسر هستند باید گفت که اول می بایست به این نکته توجه کنند. یعنی خانواده های اصیل که پدر شغل محترم و آبرومندانه و حلالی داره و خوراک خانواده مورد مصرف یک ضابطه کلی و اسلامی و عرفی داشته، فرزند چنین خانواده ای- چه پسر چه دختر- خوش طینت هست و شما خیالتون از داشتن حداقل شرایط در همسرتون باید راحت باشه.
در خصوص کسانی هم که زندگی تشکیل دادند هم عرض میشه که: توجه به این نکته بر استحکام خانواده تاثیر مثبت و زیادی داره و چشم طرفین بر مشکلات کوچک و قابل اغماض بسته میشه و زن و مرد این حس رو پیدا میکنند که علیرغم وجود مشکلات احتمالی، اما همسرشون بخاطر خوش طینت بودن و پاک نهادی و با ضمانتی که خدا در قرآن فرموده، قطعا شایستگی ادامه یک زندگی رو به رشد رو داره و با کمک هم خواهند توانست مشکلات موجود رو حل کنند. ان شاءالله

Template Design:Dima Group