بسم الله الرحمن الرحیم
مطابق رویه ای که داریم و پیش ازین توضیح داده شد، ابتدا محورهای اصلی این سوره رو بیان میکنیم و سپس به توضیح هریک میپردازیم.
در سوره مبارکه حدید 6 موضوع اصلی مد نظر قرار داره و به نوعی مهمترین یا از مهمترین سوره های قرآنی است. این موضوعات به ترتیب عبارتند از:
1-تسبیح خدا و ارتباط اون با توحید
2-راه های تقرّب به خدا
3-نور و منشاء نورانیت
4-نبوت
5-ذکر
6-فضل الهی
بنابراین در 7 جلسه این سوره مبارکه رو شرح خواهیم داد که در این جلسه به خصوصیات و فواید قرائت این سوره و توضیحاتی در این زمینه اشاره میکنیم:

سوره مبارکه حدید پنجاه و هفتیمن سوره قران کریم و مشتمل بر 29 آیه است که در مدینه نازل شد.
در بین اخبار و روایاتی که شأن نزول این سوره مبارکه رو بیان میکنه 2 خبر و 2 شأن نزول قابل اعتمادتره و با مفاد و محتویات سوره هماهنگی کامل داره:
الف/اصرار مسیحیان یا شاید برخی از تازه مسلمانان مسیحی به بازگشت به انجیل که چند آیه به ترتیب برای هشدار به انها نازل شد که یکی از اونها معروفترین آیه سوره حدید است: یعنی «اَ لَمْ یَاْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا اَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لایَکُونُوا کَالَّذِینَ اُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلُ فَطالَ عَلَیْهِمُ الاَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُونَ»
ب/چون این سوره در مدینه نازل شده مربوط به زمانی ست که مسلمانان در رفاه نسبی به سر میبردن و ظاهرا از شکرعملی در خصوص رهایی از مشکلات صدر اسلام و سختیهای زندگی در مکه غفلت کرده بودند که این سوره و برخی آیاتش نازل شد که بیانگر  بی توجهی به نعمات اصلی و ناشکری عملی نسبت به هدایت الهی است. مهمترین ناشکری و ناسپاسی این دسته از مسلمانان در زمینه مسائل اقتصادی و کوتاهی از انفاق بود که بخش عمده ای از این سوره مبارکه به همین مسائل اقتصادی میپردازه.
در فواید قرائت این سوره و مداومت در خواندن ان مطالب مختلف و عجیبی وجود داره که جز سالکان و مومنان حقیقی بهره ی چندانی نخواهند برد اما قطعا برای کسانی که توجه و آگاهی کافی دارند و اهل عمل به دستورات آسمانی هستند، این سوره میتونه فتح الباب و گشایش بزرگی در همه زمینه های زندگیشون باشه.
در روایات مختلف آثار برای مداومت در قرائت این سوره بیان شده که نیاز به توضیحاتی داره . در ابتدا اینکه این خواص اینهاست:
1-معاف شدن از عذاب الهی
2-بد ندیدن در زندگی خصوصا در مسائل خانوادگی
3-تضمین سلامتی جسمانی
4-برابری با 1000آیه از قرآن
5-درک قائم آل محمد علیهم السلام در زندگی
6-معیّت و همراهی با پیامبر صل الله علیه و آله و سلم در آخرت
سوره مبارکه حدید که با کلمه "سبح" آغاز میشه در کنار چند سوره دیگه که با "سبح"یا مشتقات این کلمه آغاز میشن به "مسبحات" مشهور هستند که مداومت بر خواندن این سوره ها از برترین اعمال سیر و سلوکی خصوصا برای طالبان دیدار امام عصر علیه السلام است. چه اینکه هم خود حضرت به این امر سفارش کردند هم بزرگانی که به خدمت ایشون مشرف شدن با انجام این عمل بارها شرف یاب حضور امام مهدی علیه السلام شدن.
البته 7 سوره در قران کریم میتونه جزو مسبحات قلمداد بشه اما اهل سیر و سلوک 6 سوره رو "مسبحات" میدونند که حدیثی از پیامبر اعظم که خواندن "مسبحات" رو مساوی با خواندن کل قران فرموده اند، میتونه مؤید همین باشه که "مسبحات" 6 سوره هستند چرا که آیات قرآن حدود 6000 آیه است. البته معدودی از علما  سوره مبارکه بنی اسرائیل رو هم جزو "مُسبّحات" میدونند که البته با توجه به محتوای این سوره مبارکه میتونه صحیح باشه و اتفاقا یکی از رموز تشرف به خدمت ولی عصر هم باشه. چرا که اولا کسانی که شرف یاب شدن به 7 سوره اشاره کردن ثانیا اثر مداومت در خواندن سوره بنی اسرائیل در شبهای جمعه دیدار ایشان ذکر شده و ثانیا با حساب کردن این سوره به عدد 7 که صاحب سرّ است میرسیم.
توضیحی هم درباره نحوه قرائت این سوره و مجموع "مسبحات" عرض میکنم. در واقع 2 راه برای مداومت بر خواندن این سوره ها که مشهور به مسبحات هستند وجود داره.
الف/ خواندن هر 7 سوره پیش از خوابیدن(هرچند کار مشکل و زمانبری هست) یعنی سوره های بنی اسرائیل+(حدید، حشر، صف، جمعه، تغابن و اعلی)
ب/خواندن سوره ها به این ترتیب:
شب جمعه سوره مبارکه بنی اسرائیل
شب شنبه سوره مبارکه حدید
شب یکشنبه سوره مبارکه حشر
شب دوشنبه سوره مبارکه صف
شب سه شنبه سوره مبارکه جمعه
شب چهارشنبه سوره مبارکه تغابن
شب پنجشنبه سوره مبارک اعلی
ان شاءالله بتونیم از معارف قرآنی بهرمند بشیم و در زندگی این دستورات نورانی رو انجام بدیم و عملا و لسانا مبلغ قران و تعالیم ناب اسلام باشیم

Template Design:Dima Group