بسم الله الرحمن الرحیم

بخش پایانی شرح دعای شب اول ماه مبارک رمضان

وَاجْعَلْنا مِنَ الْعامِلینَ الْفائِزینَ وَلا تَجْعَلْنا مِنَ الْمَغْضُوبِ عَلَیهِمْ
وَلاَ الضّاَّلّینَ حَتّى ینْقَضِىَ شَهْرُ رَمَضانَ عَنّا وَقَدْ قَبِلْتَ فیهِ صِیامَنا
وَقِیامَنا وَزَکیتَ فیهِ اَعْمالَنا وَغَفَرْتَ فیهِ ذُنوبَنا وَاَجْزَلْتَ فیهِ مِنْ
کلِّ خَیرٍ نَصیبَنا فَاِنَّک الاِلهُ الْمُجیبُ وَالرَّبُّ الْقَریبُ وَاَنْتَ بِکلِّ
شَىْءٍ مُحیطٌ

آخرین درخواستهای این دعای شریف در 2 بخش کلی مطرح میگردد:
بخش اول این است که خدایا ما را جزو کسانی قرار بده که بواسطه عمل یه دستورات-تو- رستگار میشوند و ما را از کسانی قرار مده که مورد غضب تو قرار گرفته و گمراه شده اند.
یکی از لوازم و ضرورتهای ایمان حقیقی، هدفمندی در مسیر است. اینکه مومن صرفا به فاصله های نزدیک بنگرد و از دوردستها غافل باشد در هر صورت ناشایسته است خصوصا در مسیر کلی بندگی، اینکه انسان مومن اعمال روزانه و تکالیف پی در پی را بی توجه به عاقبت کار انجام دهد و نخواهد با انجام این کارها، به سر منزل مقصود و رستگاری برسد، از جمله آثار غفلت از خویش است. شاید ریشه این غفلت، ناشکری عملی نسبت به نعمات باطنی و ظاهری خدا باشد که قهر و غضب او را به وجود می اورد. پس مومن حقیقی با شکر عملی - و زبانی- نعمات خدا، نه تنها قدردان امروز خود است بلکه فردا و فرداهای دور تر تا مرگ و پس از ان را نیز بیمه میکند و با ماندن در مسیر حق، به رستگاری میرسد.
به دو نکته دیگر هم اشاره کنم که اولا امام از لفظ "فوز" و "فائزین" برای رساندن معنای عاقبت به خیری استفاده کردند که این لفظ معمولا به معنای شهادت در راه خدا به کار میرود همچنان که در ادعیه دیگر این ماه مبارک نیز "قتل فی سبیل الله" درخواست میگردد.
ثانیا قرار داشتن در زمره رستگاران و شهیدان و قرار نگرفتن از گمراهان و کسانی که مورد غضب خدا هستند، به واسطه حضور در ماه مبارک رمضان درخواست شده که مشخص میکند نسبتی بین رسیدن به فیض شهادت و گمرا نشدن با این ماه عظیم وجود دارد و گوئی، پاداش نهائیِ روزه داریِ حقیقی است.
اما بخش دوم، جمع بندی خواسته های مرتبط با ماه مبارک رمضان است. امام جواد علیه السلام  آخرین درخواستهای شان را از خدا اینگونه طلب میکنند:
خدایا روزه و شب زنده داری ما در ماه مبارک رمضان قبول فرما
خدایا اعمال ما را در این ماه - از ناپاکی ها و ریا و ناخالصی ها- پاک فرما
خدایا در این ماه بر گناهان ما سرپوش بگذار
خدایا در این ماه از همه خیرات و خوبی ها- یی که وجود دارد- ما را نیز بهره مند بفرما
به درستی که تو خدائی پاسخ دهنده و اجابت کننده و تربیت کننده ای نزدیک هستی و تو بر هر هر چیز احاطه داری.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

Template Design:Dima Group