بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه شرح دعای امام جواد علیه السلام در شب اول ماه مبارک رمضان (14)

فَاجْعَلْ سَعْینا مَشْکوراً وَقِیامَنا مَبْرُوراً وَقُرْانَنا مَرْفُوعاً وَ دُعاَّئَنا مَسْمُوعاً وَاهْدِنا لِلْحُسْنى

در ادامه فراز آخر این دعای شریف خواسته های متعدد و مرتبط و مبارکی از خداوند متعال طلب میشود. همانطور که در شرح چند دعای قبل گفته شد، یکی از مهمترین نشانه ها و آثار روزه مقبول، انجام کارهای نیک خصوصا در حق دیگران و همچنین مراقبت از حدود و حقوق الهی(تقوا)، بیشتر و بهتر از قبل است تا بدین وسیله که در حقیقت، شکرِ عملی روزه داری ست، بتواند پاداش و شکر خدا را نیز جلب کند اما این انتهای آثار روزه ی مقبول نیست بلکه در دعاهای متعدد بعدی یک به یک، آثار مبارک دیگری به زبان کنایه و اشاره، بیان میگردد که عبارتند از:
خدایا قیام و ایستادگی - یا شب زنده داری- ما در ماه مبارک را با برکت و نیک قرار بده. اینکه روزه داری، نه تنها موجب مشکلات جسمی و معنوی برای مومن نشود، بلکه بتواند به مومن کمک کند و به او خیر و نیکی برساند.
خدایا قرآن خواندن ما را وسیله تعالی ما قرار بده. چه بسا مومنانی که بخاطر بی توجهی به معانی و مفاهیم قرآنی، قرائتشان فایده ی چندانی نداشته و جز تولید صوت و بهره ی مقطعی، نفع دیگری به همراه نداشته باشد. اما اگر روزه، مقبول حق باشد، قران خواندن او نیز بالا میرود و مومن را با خود به درجات بالاتری خواهد بُرد.
خدایا خواهش های ما را شنیدنی قرار بده. بی شک یکی از دغدغه های کسانیکه از نظر ایمانی ضعیف یا متوسط هستند، این است که اولا دعاهای صحیح و به صلاحی انجام دهند و ثانیا دعایشان اجابت گردد اما برای روزه دار حقیقی، که سعی و تلاشش در ماه مبارک رمضان مورد قبول خدا قرار گرفته، اجابت دعا یکی از آثار و برکات روزه داری اوست و البته اجابت دعا
، مستلزم شنیده شدن دعا از سوی خداوند متعال است چرا که بندگانی هستند که خدا تمایلی به شنیدن صدا و دعایشان ندارد. نکته مهم در این خصوص این است که اگر روزه، به پاکسازی زبان و گوش کمک کرد و بواسطه روزه، مومن توانست بیشتر و بهتر از قبل، زبان و گوش خود را کنترل کند، نتیجه اش را در این میبیند که خدا به حرفها و دعاهای او گوش میدهد و به اجابت میرساند.
خدایا! ما را به سرانجام نیک هدایت فرما. "عاقبت بخیری" و داشتن یک پایان زیبا و نیکو در زندگی دنیائی، از مهمترین خواسته های همه بندگان خدا است و در این دعا با استفاده از لفظ "حُسنی" به معنای عاقبت بخیری و سرانجام نیک و زیبا- که با کمی دقت در زبان عربی، قابل برداشت است- اشاره میشود و گوئی امام علیه السلام میخواهند بفرمایند، روزه نه تنها امروز مؤمن را آباد و زیبا و نیک میکند بلکه سرانجام کار او در دنیا نیز به واسطه روزه داریِ حقیقی، به نیکی و زیبائی خواهد رسید.

Template Design:Dima Group