بسم الله الرحمن الرحیم

یا مَنْ عِلْمُهُ بِالسِّرِّ کعِلْمِهِ باِلاْعْلانِ یا مُتَفَضِّلاً عَلى عِبادِهِ بِالاِْحْسانِ یا مَنْ هُوَ عَلى کلِّ شَىْءٍ قَدیرٌ وَبِکلِّ شَىْءٍ عَلیمٌ

خَبیرٌ

اَلْهِمْنا ذِکرَک

وَ جَنِّبْنا عُسْرَک

وَ اَنِلْنا یسْرَک

وَ اهْدِنا لِلرَّشادِ

وَ وَفِّقْنا لِلسَّدادِ

وَ اعْصِمْنا مِنَ الْبَلایا

وَ صُنّا مِنَ الاْوْزارِ وَالْخَطایا

در ادامه دعای شریف شب اول ماه مبارک رمضان و پس از تبیین دقیق و راهگشای کیفیت خوراک و افطار در ماه مبارک رمضان، 7 خواسته راهبردی و کلیدی در عقیده و عمل مطرح میشه که با توجه به دو فراز قبل و دقتهایی که در بیانش به کار رفته میشه فهمید که شاید منظور امام علیه السلام از چنینش این دعاها پس از بحث خوراک حلال و طیب، ارتباط خوراک با تعالی معنوی و جلوگیری از سقوط اعتقادی و کنترل اعضاء و جوارح باشه.

 در آغاز این فراز، صفات خاصی از خداوند متعال بیان میشه تا به اتکاء اونها دعاهای خاص و مرتبطی بیان بشه.

این اسماء شریفه متضمن این معانی ست:

خدا کسی ست که علمش پیش از خلقت و وقوع حوادث و اتفاقات است و علم الهی صرفا جنبه خبری و اطلاعی ندارد چه اینکه انسانها بعد از وجود یک چیز و بعد از وقوع یک اتفاق از آن با خبر میشوند یا به آن علم و اگاهی پیدا میکنند اما علم خداوند پیش از خلقت هر چیز و قبل از وقوع هر اتفاقی ست لذا پنهان و آشکاری در برابر علم او وجود ندارد.

خدا کسی است که بخشایش -مادی اش- به بندگان را از روی نیکوکاری و بدون چشمداشت انجام میدهد

خدا کسی ست که بر همه چیز قدرت، علم و اطلاع دارد

امام جواد علیه السلام پس از اینکه خدا را با این اسماء زیبا و پُر مفهوم خطاب میکند بلافاصله این خواسته ها را مطرح مینمایند:

1-خدایا ذکر و یاد خودت را به ما الهام کن! شاید یکی از مهمترین مقاطع زندگی معنوی مومن، آغاز ذکر خداست. اینکه انسان چگونه در موقعیتهای حساس زندگی، به یاد خدا بیفتد و بلکه اصلا از یاد خدا غافل نشود، همواره از سوالات مهم و سخت پاسخ، برای اهل سیر و سلوک است. در این دعا، امام علیه السلام آغاز ذکر و یادکرد از خدا را یک الهام غیبی و الهی معرفی میکنند پس حتی به یاد خدا بودن نیز به اراده او بستگی دارد.

2-خدایا ما را از سختی ها-که به دست توست- دور بدار. چه بسا بسیاری از افراد از روی نااگاهی و جهل، بار بندگی شخصی را خود به عهده بگیرند و به دنبال هدایت خود یا تزکیه خود یا با تقوا شدن باشند، اولین عارضه و مشکل و مکافات این تفکر و تصمیم اشتباه، گرفتار شدن در انبوهی از مشکلات لا ینحل مادی و معنویست، لذا باید همواره از خدا خواست که ما را از سختی ها- خصوصا در دین داری و سیر معنوی- دور بدارد.

3-خدایا ما را به راحتی- در دین داری و زندگی معنوی- برسان. در مقابل خواسته قبل این مورد هم همواره باید مد نظرمان باشد که دین داری، از فهم و دریافت عقیده تا عمل به دستورات، برای ما سهل و آسان قرار داده شود چرا که ممکن است در اثر ناتوانی و جهل، به بیراهه در عقیده و عمل کشیده شویم. چه بسیار افرادی که بواسطه همین اشتباه راهبردی، گرفتار انحرافات عقیدتی و عملی هستند که جز خستگی و سرخوردگی و اتلاف عمر و البته بد جلوه دادن دین داری، نصیبی ندارند.

4-خدایا ما را به راهی که در آن پیشرفت-معنوی- است راهنمائی فرما. متاسفانه یکی از آفات دین داری های غیر مستند و بدون راهنما، و عقاید و اعمال من درآوردی و خرافی-اما به اسم دین- عدم پیشرفت معنوی و مادی افراد به ظاهر مومن است. عجیب است این قبیل افراد پس از سالها دین داری !! هرگز از خود سوال نمیکنند که چرا پیوند با خدا و اولیاءالله، آنها را در هیچ یک از ابعاد درونی و بیرونی و مادی و معنوی پیشرفت نداده است؟! چرا که دین و دین داری حقیقی، رمز پیشرفت هر مومنی ست آن هم پیشرفتهای ظاهری و باطنی در همه ابعاد وجودی!

5-خدایا ما را- در دین داری- ثابت قدم و مستحکم بدار. یکی از مهمترین نشانه های ایمان و دین داریِ حقیقی، ثبات قدم و استحکام در شعار و عمل است؛ کسانی که با گذشت زمان و تغییر شرایط، شعارها و ادعاهای دین و مذهبی شان، تغییر میکند و چیزهائی را که پیش از این حلال میدانستند، امروز حرام میشمرند یا برعکس، چیزهائی را اصل قلمداد میکردند و حالا به عنوان فرعیات تلقی میکنند و برعکس، اینها نه تنها دین دار حقیقی نیستند و از روح ایمان بهره ای ندارند بلکه دچار نفاق و شِرکهای پیدا و پنهان هستند. این دعا و این خواسته و تفکر در این امر مهم، میتواند محک بسیار خوب و قابل اعتمادی برای سنجش وضعیت ایمانی هریک از ما باشد.

6-خدایا ما را از-گرفتار شدن در-بلایا نگهدار و محفوظ بدار. بلایا مطابق تعالیم قرآنی و روائی دو دسه عمده دارند، دسته اول بلای حسن و گرفتاریهای خوب، که باعث رشد فرد مومن میشود و ذهن و فکر و عمل او را از غیر خدا منصرف میکند ودسته دوم بلا و گرفتاریهای بد و سوء که باعث غفلت و سردرگمی فرد و دوری اش از خدا و معنویت میگردد. مثلا گاهی یک بیماری موجب توجه بیشتر فرد به افکار و اعمال صحیح و محاسبه و دقت در زندگی معنوی اش میشود که این "بلاء حسن" است اما گاهی به واسطه یکی بیماری، فرد از معنویات و حتی انجام تکالیف شرعی، سر باز میزند و گرفتار غفلت و گمراهی میگردد که به این قبیل گرفتاری ها "بلاء سوء" گفته میشود. گرچه نوع اول از گرفتار و بلایا به نفع مومن است اما همواره باید از خداوند "عافیت" و دوری از بلایا را طلب کرد.

7-خدایا ما را از دردسرها و سردرگمی ها نگاهدار و مصونیت ببخش! زندگی در دنیا خصوصا وقتی به دنبال حفظ و تقویت دین و ایمان باشیم، ممکن است به سردرگمی ها و دردسرهای مختلفی بیانجامد و چه بسا افرادی که به خیال دین داری، دنبال به دوش کشیدن بارهای بی جهت و یا درگیر شدن به امور نامناسب، حتی با ظاهر دینی و مذهبی، هستند. اما باید بدانیم همواره می بایست از خدا دوری و مصونیت از گرفتار شدن در این دردسرها و سردرگمی ها را طلب کنیم. ان شاءالله

Template Design:Dima Group