بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ لا تُسَلِّطْ عَلَینا وَصَباً وَلا تَعَباً وَلا سَقَماً وَلا عَطَباً

 

این فراز از دعای شریف شب اول ماه مبارک رمضان، به چند علت و مانع که در میان روزه داری به وجود می آید و ممکن است فرد رو از فیوضات ماه مبارک محروم کنه، صحبت میکنه و از خدا میخواد که گرفتار هیچ یک از اینها نشه.

نخستین عاملی که میتونه مانع روزه داری و حتی بهره نبردن از سفره میهمانی خداوند بشه، "وصب" معرفی میشه. در زبان عربی "وَصَب" به درد و بیماری خاصی گفته میشه که موضع و اندام خاصی از بدن رو گرفتار نمیکنه و اساسا مشخص نیست چه هست اما بدن را با سستی و کندی و کسالت روبرو میکنه. امروزه این قبیل بیمارها زیاد شده که گاهی بعد از سالها خودش رو نشون میده که دیگه برای درمانش دیر شده؛ شاید علت و حکمت ذکر چنین خواسته ای در این دعا این باشد که فرد مومن با شروع روزه داری، برخی از بیماریهای پنهان خود را کشف میکند و همچنان که در اثر نورانیت و لطافت این ماه بزرگ، از مشکلات و نقایص معنوی و درونی خود با خبر میشود چه بسا مشکلات جسمانی خاصی که به هر دلیل پنهان بوده است نیز آشکار شود و با نمایان شدنش مانعی بر سر راه روزه داری و کسب فیض از این ماه ایجاد کند لذا از خدا میخواهیم چنین بیماریهایی را بر ما مسلط نسازد

دومین عامل و مانع "تَعَب" هست که به معنی خستگی یا کوفتگی ست. گرچه این عارضه در هر زمانی ممکن است بر انسان مسلط شده و انسان را از انجام کارهای لازم باز دارد اما بعید نیست ذکر این مورد در این فراز از دعا به  این دلیل باشد که، برخی گمان میکنند میشود یازده ماه به دنبال دنیا رفت و حسابی خودشان را خسته کنند و سپس در ماه رمضان به توبه و کارهای معنوی بپردازند! لذا با تنی خسته و توانی تحلیل رفته، وارد ماه خدا شده و به همین علت یا از ادامه روزه داری باز میمانند یا بر اثر کسالت و خستگی زیاد نمیتوانند بهره چندانی از این ماه مبارک ببرند.

اما سومین مانعی که از خدا میخواهیم بر ما مسلط نکند، "سُقم" و مریضی ست. معمولا در زبان عربی به نوعی از بیماری که بدون مقدمه و به یکباره ایجاد میشود-همانند سرماخوردگی- "سُقم" گفته میشود و بعید نیست در به کار بردن این لفظ برای بیماری، منظور مشکلات و بیماریهای اعصاب و روان باشد. در هر صورت در این فراز از دعا از خدا میخواهیم ما را از تسلط بیماریهایی که یکباره سر و کله شان پیدا میشود نیز در امان بدارد. شاید بی راه نباشد که علت اشاره به این نوع از بیماری در این دعا را این بدانیم که همیشه باید متوجه باشیم و دقت کنیم که ماه مبارک رمضان 30 روز است و اگر قرار است خودمان را برای ورود به این ماه اماده کنیم، لازم است برای ادامه ماه و رسیدن به پایان ماه سالم و سرحال نگهداریم و با بی توجهی و کوتاهی، در بین ماه دچار مریضی نشده و از توفیق درک معنویات این ماه بزرگ، محروم نگردیم.

 اما اخرین مانع و مشکل مورد اشاره که از خدا میخوایهم بر ما مسلط نسازد، "عَطَب" به معنای بیماری و مرضی ست که ممکن است  به مرگ فرد منتهی شود یا کشنده و از پا درآورنده باشد. پس باید برای سلامتی مان در طول ماه مبارک رمضان و ادامه داشتن عمر در این ماه و مابعد آن دعا کنیم و همچنین مراقب سلامتی جسم خود نیز باشیم.

بی مناسبت نیست که توصیه کنم در ماه مبارک از خوراکیهای ناسالم و غیر طیب پرهیز کنیم و خصوصا در موقع افطار از خوردن شیرینی های مصنوعی و چربیجات و همچنین خوراکیهای سرد و خنک اجتناب کنیم تا به معده و دستگاه هاضمه و کل بدن، آسیبی نرسد و توفیق ادامه روزه داری از ما سلب نشود. ان شاءالله

Template Design:Dima Group