بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ اَعِنّا عَلى صِیامِهِ وَ وَفِّقْنا لِقِیامِهِ وَ نَشِّطْنا فیهِ لِلصَّلاةِ وَ لا تَحْجُبْنا مِنَ الْقِراَّئَةِ وَ سَهِّلْ لَنا فیهِ ایتاَّءَ الزَّکوةِ

 

با این فراز وارد دعاهای اصلی درباره روزه و رمضان خواهیم شد. امام جواد علیه السلام در این فراز 5 اصل و عمل اساسی و مهم رو از لوازم ورود به ماه مبارک رمضان و به نوعی قبول تلاش در این ماه عظیم بر میشمرند که هر یک به نوعی مکمل دیگری ست و این مجموعه از هم جدائی ناپذیر است تا یک رمضان کامل و اثر برخش را برای مومن مهیا سازد. این 5 عمل اصلی از این قرارند:

1-روزه

2-شب زنده داری

3-نماز

4-قرائت قرآن

5- زکات

بی شک ماه مبارک رمضان تنها ایام روزه واجب است که اگر کسی بدون عذر موجه شرعی، از گرفتن روزه اجتناب کند، نور ایمان از قلب او خارج میگردد. اما در کنار نخوردن و نیاشامیدن روزانه، می بایست شبها نیز به عبادت پرداخت تا همه ساعات این ماه مبارک، پر از عبادت و توجه به معبود شود. البته منظور از شب زنده داری صرفا عبادت نیست و بلکه با توجه به لفظ "قیام" میتوان هرکاری که به مطرح شدن و مقبولیت و تبیین دین و استقرار احکام الهی کمک میکند را قیام دانست اما با توجه به قرائن و استعمال زیاد این کلمه در معنای شب زنده داری، میتوان عبادت شبانه را در کنار روزه روزانه، مد نظر قرار داد. البته اعمال شب به عبادت و نماز اختصاص ندارد و میتوان تحصیل علم. قرائت قرآن. ذکر. ادای مافات از عبادات سال گذشته. استغفار. توسل به پیامبر و آل طاهرینشان و همچنین کمک به نیازمندان را جزو اعمال شب زنده داران بر شمرد.

اما سومین عمل از مجموعه اعمال ماه مبارک رمضان، نماز است. با این تاکید فهمیده میشود که می بایست کمیت و کیفیت نماز در ماه مبارک رمضان از همه ایام و ماهها دیگر بیشتر و بهتر باشد چه اینکه عمده اعمال مستحبی این ماه بزرگ، متشکل از نمازهای مختلف و متنوع با آثار زیاد معنوی و مادی ست. البته باید توجه داشت به علت مهیا بودن جمیع شرایط در ماه مبارک رمضان، بسیار مناسب و شایسته است که بطور اساسی و ریشه ای، نمازمان را بهبود ببخشیم هم از نظر توجه و معنا و کارکرد و هم از نظر ظاهری. خصوصا توجه به طهارت و مقدمات لازم نماز، که راه برای درک بهتر و بیشتر این عبادت را فراهم میکند. از یاد نبریم در بین نمازها نیز اولیتهایی وجود دارد که به اختصار اینطور است:

1-نمازهای واجب در اول وقت و با کیفیت بالا و توجه زیاد به این شکل که سعی شود اجزاء واجب نماز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

2-قضای نمازهایی که احتمالا پیش از این خوانده نشده!

3-نافله های روزانه که دو برابر رکعات نمازهای واجب هستند که بدین شرح اند:

نافله نماز صبح 2 رکعت و پیش از آن؛ که باید بلافاصله بعد از اذان صبح خوانده شود.

نافله نماز ظهر 8 رکعت و پیش از آن؛ که باید بلافاصله بعد از اذان ظهر خوانده شود

نافله نماز عصر 8 رکعت و پیش از آن

نافله مغرب 4 رکعت (2 دو رکعتی)که بعد از اقامه نماز مغرب خوانده میشود

نافله نماز عشاء 2 رکعت که بعد از ان و به صورت نشسته خوانده میشود

نافله شب که 11 رکعت است و بهتر است پیش از اذان صبح خوانده شود اگر چه میتوان بعد از نیمه شب شرعی(یازده ساعت و یک ربع بعد از اذان ظهر) خواند.

4-نماز مستحبی بین مغرب و عشاء به نام "غُفیله" که کیفیت خاصی دارد و بسیار موکد و مهم و موثر است.

5-نمازهای خاص ایام و لیالی که در کتب ادعیه همانند مفاتیح الجنان ذکر شده

6-نماز قضای مستحبی

اما ماه مبارک رمضان زمان نزول قران و بهار قرآن است و دستورات متعددی در قرآن و روایات مبنی بر قرائت قرآن در شب و روز ماه مبارک، وجود دارد. حتما سعی شود در این ماه قران به صورت دوره ای و از ابتدا تا انتها لااقل یک بار قرائت شود.

آخرین موردی که در این فراز از دعا مورد اشاره قرار گرفته و جزو اعمال خاص و تکمیلی ماه مبارک رمضان است، زکات و کمک به فقرا و نیازمندان است. البته دامنه زکات-چه واجب چه مستحب- فراتر از کمک مالی به نیازمندان است و حتی خودِ روزه را نیز شامل میشود و همچنین آموزش علوم مفید به دیگران و بسیاری از امور موثر در رشد فرد و جامعه، زکات محسوب میشود اما بطور قطع بالاترین مرتبه و سطح و قسم از زکات، یاری اقتصادی و کمک مالی به نیازمندان است که بهتر است به شکل غذا تهیه و اهدا شود و باز هم بهتر است که انسان خود ، غذای مطلوبی را تهیه و سفره ای پهن کرده و از نیازمندان دعوت کند.

بنابراین اعمال پنجگانه ماه مبارک رمضان که ادای حق این ماه منجر میشود عبارتند از:

روزه

شب زنده داری

نماز

قرائت قرآن

و کمک به نیازمندان

 

لازمه به بخش آخر این فراز که در خصوص لزوم پرداخت زکات در ماه مبارک هست این توصیه رو هم اضافه کنم که مطابق این بخش، خیلی خوب و پسندیده و مبارکه که محاسبات و پرداختهای حقوق شرعی خومون رو در ماه مبارک رمضان قرار بدیم. کسانی که زکات بهشون تعلق میگیره و خیلی ها که خمس بر اموالشون یا منافع سالانه شون واجب هست، و یا کسانی که دینی بر عهده دارند، خیلی خوب و با برکته اگر در ماه مبارک اقدام کنند.

Template Design:Dima Group