بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ اجْعَلْنا مِمَّنْ نَوى فَعَمِلَ وَلاتَجْعَلْنا مِمَّنْ شَقِىَ فَکسِلَ وَلا مِمَّنْ هُوَ عَلى غَیرِ عَمَلٍ یتَّکلُ

 

در فراز دوم این دعا، یکی دیگر از موانع مهم بندگی به طور خاص در ماه مبارک رمضان و هنگامه ورود به روزه داری، نمایان میشود، مورد اشاره و تبیین قرار میگیرد.

در قرآن کریم بطور مکرر تاکید شده که اگر کسی ادعای ایمان کند حتما مورد امتحان قرار میگیرد و کسی مومن حقیقی ست که ایمانش با عمل صالح همراه باشد و عملش بر اساس ایمان انجام بگیرد. از این اصل و تاکید مهم قرآنی، میتوان فهمید که خیلی از انسانهای به ظاهر مومن، به صرف اینکه اسماً مومن هستند، راضی بوده و از تلاش و مجاهدت و اصلاح و تربیت خود، سر باز میزنند و انتظار دارند با همین ادعای ایمان، هم در دنیا موفق باشند و هم رستگار و سعادتمند شوند.

بی شک یکی از علتهای سختی روزه داری و شرایط سخت حکم بر این عبادت واجب، همان امتحانی ست که خداوند متعال از مدعیان ایمان میگیرد. برای انسان دو چیز همواره مهم است و در هر شرایطی سعی در حفظ آن دارد اول جان دوم مال؛ و این ماه شریف و روزه داری، دقیقا مدعیان ایمان و اسلام را در این دو موضوع مورد امتحان سخت قرار میدهد.

البته در دل این سختی، سادگی و منفعتهای بی شمار مادی و معنوی نهفته، و گوئی کسانی که صرفا ادعای ایمان دارند، از ظاهر چنین اعمالی هم ترس دارند و حتی نزدیکش هم نمیشوند؛ لذا میانه خوبی با روزه و رمضان ندارند.

در بخش پایانی این فراز از دعا، امام جواد علیه السلام از خدا درخواست میکنند که خدایا ما را از کسانی قرار مده که بدنبال اتکاء و پشتوانه در دنیا و اخرت هستند اما اهل عمل کردن و انجام کار صحیح نیستند.

پس می توان از حس و حال ورود به ماه مبارک رمضان و روزه دار شدن، فهمید که آیا ایمان و اسلام و دین داری ما در حد حرف و ادعاست یا در سختی امتحان هم این ایمان با ما همراه است. کسانی که روزه داری برایشان سخت نیست و حتی مشتاق روزه های ماه مبارک و عبادتهای آن خصوصا روزه هستند، یکی از امتحانات الهی را به خوبی پشت سر گذاشته اند و البته حالا باید به فکر انفاق اموال و جهاد مال باشند که این دو به هم پیوسته و مرتبط است.

مومن اهل گوشه نشینی و بیکار و بی خاصیتی نیست و سربار خانواده و جامعه نمیگردد و در هر شرایطی که قرار بگیرد دست از تلاش و کوشش و انجام کارهای درست و وظایف عملی خود، بر نمیدارد و اگر ادعایی میکند یا حرفی میزند، به پشتواانه کاری بودن و تلاش مدام اوست.

Template Design:Dima Group