بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ یا مَنْ یمْلِک التَّدْبیرَ وَهُوَ عَلى کلِّشَىْءٍ قَدیرٌ یا مَنْ یعْلَمُ خائِنَةَ الاْعْینِ وَما تُخْفِى الصُّدُورُ وَتُجِنُّ الضَّمیرُ وَهُوَ اللَّطیفُ الْخَبیرُ

 

در فراز اول این دعای شریف، بعد از تبیین مدبر بودن

خداوند متعال و قدرت داشتنش بر همه چیز 3 وصف از اگاهی الهی بیان میگردد که جای تامل دارد

اول خدا خیانت و گردش بیجای چشمان را میداند. گرچه میتوان معانی مختلفی برای این عبارت بیان کرد اما ظاهرا اشاره به این نکته لطیف اما مهم دارد که انسان هرچه میکشد از چشمش میکشد. یعنی میتوان با بستن چشم برروی خیلی چیزهائی که مفید و مناسب نیست-چه مادی چه معنوی- دل را از خواسته ها و تمایلات ناسالم پاک نگهداشت وگرنه که رفته رفته دل انسان به انباری از خواسته های مختلفی بدل خواهد شد که بسیاری از آنها به صلاح او نیز نیست.

متاسفانه این روزها بسیاری از ما گرفتار همین مشکل لاینحل هستیم و دلهای ما پُر شده از خواسته های بی حساب و کتابی که فقط توقع بیجائی نسبت به خدا و اولیاء الهی ایجاد کرده. دنیا را برای ما مهم جلوه داده و دین و معنویت را از اولویتهای ما خارج کرده و شدیدا ما را به توجیه گری و پنهان شدن در پشت شعارهای به ظاهر خوب واداشته است.

امام جواد علیه السلام سپس با دو وصف مختلف، به درونهای  پُر شده از امیال و آرزوها اشاره میکنند و اینکه خداوند متعال نه تنها ظاهر امور را رصد میکند بلکه از درونها نیز مطلع و با خبر است. شاید اشاره به این صفات الهی در ابتدای این دعا که میخواهد در ضمن توصیف ماه مبارک رمضان، بهترین راهکارهای استفاده از این فیض عظیم را نیز تبیین کند، این باشد که بسیاری از مومنین و روزه داران فقط با ظاهر خویش وارد این میهمانی عظیم میشوند و نمیخواهند و نمیگذارند، درونشان تغییری بکند وگرنه در ابتدای امر چشمانشان را بر هر چه غیر حلال و غیر لازم است می بستند تا از این طریق هم راه ورود خواسته های نامناسب را به درونشان سد کنند، هم راه اصلاح درون را هموار سازند.

لازم به تذکر است که به طور خاص نگاه به نامحرم چه برای زنان چه برای مردان که معمولا از نظر فقهی مورد توجه قرار میگیرد و حرام بودن آن بیان میگردد اما از نظر تربیتی مضراتی کمتر از گناه شرعی آن ندارد و از طریق همین نگاهها، خواسته های افسار گسیخته و تنوع طلبی های مردود ایجاد میگردد. بسیاری از مردم به حق و حلال خویش راضی و قانع نیستند و بسیاری از افراد مدام در حال مقایسه همسران خویش با مردان و زنان دیگرند و این نگاههای آلوده نه تنها بنیان خانواده ها را سست میکند بلکه درونهای افراد را نیز پُر میکند از خواسته هایی که هرگز دست یافتنی نیست و همانندآب شور و تلخ دریا است که هرچه از آن بیشتر بنوشند، تشنه تر گردند؛

پس بدانیم که خداوند متعال با همه لطافت و ظرافتی که قابل تصور است از درونها و نگاهها با خبر است و در این ماه با همه این علم و اگاهی که به حال بندگانش دارد، و برای تربیت و اصلاح انها، این میهمانی عظیم را ترتیب داده تا هم چشم ها و هم درونها را از ناپاکی ها تطهیر کند.

خوشابحال چشمهائی که در این ماه بر حسین علیه السلام بگرید که نشانه قبولی روزه و راه یافتن محبوب به قلوب است و خوشابحال کسانی که ساعاتی از روز و شبشان را به آیات قرآن کریم مینگرند و هزاران بار بیش از اینها خوشابحال کسانی که حقیقت قرآن کریم حضرت حجة سلام الله علیه را در این ماه و بر سر سفره کریمانه رمضان المبارک زیارت میکنند.

که همه اینها مرهون پاک ساختن چشم و سپس پاک ساختن درونها است.

Template Design:Dima Group