اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ سُوءِ السّرِيرَةِ، وَ احْتِقَارِ الصّغِيرَةِ، وَ أَنْ يَسْتَحْوِذَ عَلَيْنَا الشّيْطَانُ، أَوْ يَنْكُبَنَا الزّمَانُ، أَوْ يَتَهَضّمَنَا السّلْطَانُ‏

در ادامه دعای زیبا و نجات بخش هشتم صحیفه سجادیه، امام سجاد علیه السلام از 2خصلت زشت و بد دیگه به خدا پناه میبرند که چند بلای خاص رو بر سر انسان آوار میکنه. که شاید به مجموعه ش بشه "بدبختی" گفت.

نخستین خصلت بد، بد باطنی است. "سریره" در مقابل "صورت" و ظاهر هست و به معنای درون و باطن اما شاید بطور دقیق تر بشه اینطور معنا کرد که: اگر انسان از حواس ظاهریه خودش بدرستی استفاده کنه به "جوانح" و حواس باطنی دسترسی پیدا میکنه و در مقابل اگر در استفاده صحیح از حواسش کوتاهی و غفلت کرد و بلکه در راه بد و ناصحیح ازشون استفاده کرد؛ نه تنها به یک حس باطنی و درونی دسترسی پیدا نمیکنه، بلکه درونش مملو از بدیهایی میشه که از طریق حواسش دریافت کرده، لذا بهش بدباطن گفته میشه.

دومین خصلت بد هم ، کوچک شمردن گناهان کوچک است. باید توجه داشته باشیم که گناهان کبیره با زمینه چینی گناهان کوچک ایجاد میشن و کسی که نسبت به گناهان کوچک و انجامشون بی توجه است و ارتکاب اونها رو کوچک میشمره رفته رفته به دام گناهان کبیره گرفتار میشه.

امام زین العابدین علیه السلام بعد از 2 خصلت زشتی فوق، از 3 بلا و مصیبتی نام میبرند و به خدا پناه میبرند که میتونه محصول این خصلتهای زشت باشه/ این بلاها عبارتند از:

چیره شدن شیطان بر انسان

زیر فشار زمانه له شدن

از بین رفتن و مورد ظلم قرار گرفتن از سوی کسانی که بر ما مسلط هستند

شاید از ترکیب این 2 خصلت زشت و این 3 بلای سخت، در یک عبارت، بشه اینطور نتیجه گرفت که : اگر انسان حس باطنی و بصیرت نداشته باشه نه تنها شیطان بر او چیره میشه و اختیار او رو بدست میگیره بلکه در طوفان حوادث، راه خودش رو و شخصیت خودش رو گم میکنه و لگدمال میشه و قطعا چنین فردی همواره زیردست خواهد بود و دفاعی در برابر ظالمان و سلطه گران نخواهد داشت، همچنان که کوچک دانستن گناهان، رفته رفته خدا رو در نظر کوچک میکنه و در نتیجه دیگران بزرگ و قدرتمند به نظر میان و این شروع خواری و توسری خوری خواهد بود.

پس در ضمن اینکه لازمه در دعاها از شر سلطان و شر شیطان و بدی باطن و درون خودمون به خدا پناه ببریم، باید سعی کنیم بدرستی از حواس جسمانیمون استفاده کنیم تا به حس باطنی برسیم و همچنین در اطاعت خدا، هر خلاف و بدی رو بزرگ و ویرانگر بدونیم تا دایره گناهان و خطاهامون تنگ و محدود بشه و بلکه از بین بره تا از این ناحیه هم خدا رو بزرگ بشماریم و به او توکل و اتکاء کنیم تا در حوادث روزگار و قرار گرفتن در برابر قدرتمندان، هضم و له نشیم. ان شاءالله

Template Design:Dima Group