اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ نَعُوذُ بِكَ أَنْ نَنْطَوِيَ عَلَى غِشّ أَحَدٍ، وَ أَنْ نُعْجِبَ بِأَعْمَالِنَا، وَ نَمُدّ فِي آمَالِنَا

در ادامه دعای هشتم از صحیفه سجادیه، امام زین العابدین علیه السلام، از 3 خصلت ناشایست و بد به خدا پناه میبرند که گریبانگیر خیلی ها هست.

اول اینکه انسان در امور مشترک و جمعی، مدام به سمت خودش غش کنه و فقط منافع خودش رو در نظر بگیره. بی شک اینگونه بودن، تضییع حقوق دیگران رو در پی خواهد داشت. پس در امور اجتماعی و مشارکتی باید عدالت رو رعایت کرد و فقط به فکر خود نبود.

دوم اینکه از اعمال خوبمان، دچار خودشیفتگی شویم و به خود ببالیم که چه اعمال خوبی داریم. "عُجب" یا خودشیفتگی، اخلاقیات و اعمال بد فراوانی رو درست میکنه که مهمترین و مهلکترینش "کبر" هست.

سوم هم، آرزوهای طول و دراز و دست نیافتنی ست. خاصیت دنیا و زندگی مادی اینه که انسان رو به خودش معتاد میکنه و مدام افق جدیدی رو به انسان نشون میده تا وادار بشه برای بدست آوردنش تلاش بیشتری کنه. اما به محض شروع تلاش و فراموش کردن مابقی وظایف، اون افق و هدف ترسیم شده، رفته رفته محو میشه و آرزوی جدید و دورتری بجای اون قرار میگیره و بدین وسیله انسان دنیا زده، بدنبال سرابی دست نیافتنی همه عمرش رو از دست میده و انسانیت و اخلاق و اهداف والای انسانی و الهی رو فدای کسب مادیات میکنه.

بنابراین بسیار بجا و ضروریست که از این خصلتهای زشت و ویرانگر، به خدا پناه ببریم و در عین حال

  1. 1.در کارهای جمعی و اشتراکی به فکر دیگران هم باشیم و فقط منافع خودمون رو نبینیم.
  2. 2.برای حفظ و تقویت ایمان و استمرار اعمال خوبمون، سعی کنیم اونها رو کم و کوچک بشماریم و تلاش کنیم از یاد ببریم...بهترین راه برای رسیدن به این منظور، یادآوری ضعفها، خطاها و بدیهایمون هست.
  3. 3.به حداقلهای دنیا و مادیات اکتفا کنیم و هر وقت دنیا جلوه گری کرد و در بدست اوردنش حریص شدیم، یادمون باشه لااقل به همون اندازه در معنویات و کسب معارف و اخلاقیات هم بکوشیم. اینجوری یا بیخیال آرزوی های دور و دراز میشیم یا بطور متعادل از نظر مادی و معنوی رشد میکنیم.

ان شاء الله این دعای امام سجاد علیه السلام نیز در حق ما به اجابت برسد.

Template Design:Dima Group