اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ مُبَاهَاةِ الْمُكْثِرِينَ، وَ الْإِزْرَاءِ بِالْمُقِلّينَ، وَ سُوءِ الْوِلَايَةِ لِمَنْ تَحْتَ أَيْدِينَا، وَ تَرْكِ الشّكْرِ لِمَنِ اصْطَنَعَ الْعَارِفَةَ عِنْدَنَا

پیرو بحث دیروز در خصوص فراز سوم از دعای هشتم صحیفه سجادیه به 2 خصلت زشت و بد دیگه که امام سجاد از اونها به خدا پناه میبره اشاره میشه.

اول بدسرپرستی نسبت به زیردستان

دوم ناسپاسی نسبت به خیرخواهان

گفته شد ریشه این بدیها در تعیین ملاک اشتباه برای زندگی ست. یعنی برخی برخلاف نظرات خدا و معصومین، در امور مادی به ثروتمندان نگاه میکنند و در امور معنوی به کسانی که از خودشون بدتر هستند لذا به این قبیلا افکار و نیات و خصلتهای بد گرفتار میشن.

متعدد دیده میشه که سرپرست خانواده به عنوان رکن یک جامعه، بسیار بد رفتار میکنه و وظایفش رو بدرستی انجام نمیده. از کسب درامد که مهمترین وظیفه اوست گرفته تا رعایت حدود و حقوق خانواده و افراد و روابط با دیگران. متاسفانه اکثر مشکلات جامعه ما و کلا جامعه بشری از همینجا ناشی میشه و تا وقتی این مشکل حل نشه، شاید هی مشکل کوچک و بزرگ دیگه ای حل نشه.

هرکس سرپرست هرکار و هرجایی هست خصوصا خانواده، می بایست شایسته باشه و برای شایستگی باید وظایفش رو بدونه. کسانی که قصد ازدواج دارند یا بتازگی ازدواج کردند باید مظالعه و تحقیق کنند و اموزش ببینند تا با وظایف گسترده و متعددشون آشنا بشن/ سرپرستی یک زندگی امر مهم و پیچیده ای ست که قطعا به اموزش نیاز داره و با تقلید از پدر و مادر یا چشم و هم چشمی و نگاه به روش این و اون بشه انجامش داد.

در هر صورت در این دعای شریف از بدسرپرستی نسبت به زیردستان، به خدا پناه میبریم. که چون خانواده مهمتر از هر چیز دیگه ست مورد مثال قرار گرفت وگرنه. محیط کار. محیط سیاست و حکومتداری و همه مسائل فردی و اجتماعی که نوعی از مسئولیت و سرپرستی رو بر عهده انسان میذاره-خصوصا آقایان- پیرو همین دستور هست. و باید از بدسرپرستی به خدا پناه برد.

مورد بعدی هم که بسیار مهمه ناسپاسی نسبت به کسانیست که برامون خیر دارند و خوبیهاشون نصیبمون میشه. البته ریشه این خصلت بد و زشت بعد از داشتن اون ملاک اشتباه در زندگی- که عرض شد، اینه که ممکن انسان به جایی برسه که اصلا خوبی و خیر رو نشناسه که متاسفانه خیلی ها این روزها به این مصیبت بزرگ گرفتار شدن.

بالاخره انسان باید یک روز بنشینه و حساب کنه که خوبی و خیر و چیزهایی که نفع مادی و معنوی او رو تامین میکنن چه چیزهایی هستن؟

الان بسیاری از دانشجوها که مدارکی رو هم اخذ کردن به همین مشکل گرفتارند و وقتی درباره ش صحبت میکنن مشخص میشه ی موقعی فکر میکردن خیرشون در گرفتن فلان مدرکه و حالا بعد از چندسال و کسب تجربیات متوجه شدن صدتا از این مدرکها هم بدردشون نمیخوره.

پس برای گرفتار نشدن به این خصلت زشت و بد می بایست ببینیم خیر و خوبی و نیاز حقیقیمون چه چیزهایی ست تا اگر کسی اونها رو برامون فراهم کرد، نه تنها ناسپاسی نکنیم بلکه قدردان باشیم تا از همین طریق خداوند متعال نیازهای واقعیمون رو عنایت کنه.

خوبه اینجا ی گریزی به دعای مشهور حضرت ولیعصر روحی فدا بزنم و در ضمنش این مثالها رو یاداوری کنم که:

امروز تقریبا هیچ سالمی از سلامتیش راضی نیست و بهره نمیبره

تقریبا هیچ ثروتمندی از ثروتش راضی نیست و بهره نمیبره

تقریبا هیچ عالمی از علمش راضی نیست و بهره نمیبره

تقریبا هیچ نیرومندی از نیروش راضی نیست و بهره نمیبره

و در مقابل بیماران و جاهلان و ضعفا هم اهل صبر نیستند و به دنبال راه صحیح نیستند

و همه اینها نشان از وجود همین خصلت زشت در افراده که اونها رو به سردرگمی و بیچارگی انداخته

پس اولا یک ملاک بزرگ و اصلی در زندگیمون داشته باشیم اونم اینکه:

در مادیات به فقیرتر از خودمون نگاه کنیم و در معنویات به بهتر از خودمون

ثانیا فکر و مطالعه و تحقیق و مشورت کنیم تا بفهمیم در شرایط فعلیمون از نظر سن و موقعیت، چه چیزهای خیر و نیاز حقیقی ماست.

و نهایتا اینکه در دعاهامون از شر این خصلت بد به خدا پناه ببریم.

Template Design:Dima Group