اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

بعد از وقفه چند روزه در شرح دعای 4 صحیفه سجادیه، توضیح مختصری درباره فرازهای بعدی این دعا عرض میشه.

همونطور که قبلا بیان شد، اصل نبوت یکی از مهمترین اصول فکری و اعتقادی ماست و یکایک ما می بایست در این خصوص دقت و بررسی کنیم و از میزان و عمق ایمانمون مطلع و مطمئن بشیم. چرا که ممکنه انسان سالها در توهم یک عقیده باشه و هرگز عقیده حقیقی نداشته باشه و موقع حساب و کتاب یا امتحانات سخت، شکست بخوره.

البته قبل تر در بحث مفصل و ادامه داری با عنوان "عرضه عقاید" عرض شده بود که لازمه ما عقاید واقعیمون رو به وجدان خودمون عرضه کنیم و همیشه فهرستی از عقاید اصلی و واقعی خودمون که بر اساسش اعمالمون رو انجام میدیم، در ذهن داشته باشیم. بنابراین درک و دریافت مفاهیم دعای 4 صحیفه سجادیه که درباره صفات پیروان حقیقی انبیاء الهی است، میتونه محک بسیار خوب و مطمئنی برای عقیده ما نسبت به اصل نبوت باشه و ما با مقایسه عقاید قلبی خودمون با فرمایشات امام سجاد در این دعای شریف، دقیقا متوجه بشیم که نسبت به این اصل مهم و ریشه ای، واقعا و حقیقتا مومن هستیم یا فقط ادعا و توهم ایمانه.

در خصوص این دعا عرض شد که: این دعا 4 بخش اصلی داره

-          بخش اول که شرحش گذشت در خصوص ویژگیهای پیروان انبیاء سلف هست

-          بخش دوم درباره ویژگیهای پیروان حقیقی نبی مکرم است که فرازهاییش بیان شد و مابقی امروز عرض میشه.

-          بخش سوم درباره خصوصیات تابعین اصحاب رسول الله و مسلمانان صدر اسلامه

-          و بخش چهارم ویژگیهای پیروان انبیاء از صدر تا امروز و تا قیامت رو تبیین میفرماید.

در خصوص ویژگیهای اصحاب حضرت ختمی مرتبت عرض شد که اونها:

 1. 1.بهترین همراهان برای پیامبر بودند.
 2. 2.یاری پیامبر در عرصه های مختلف، امتحان سخت اونها بود .
 3. 3.آنچنان به پیامبر و رسالت او ایمان داشتند که خودشون رو سپر بلای حضرت میکردند،
 4. 4.در انجام دستورات پیامبر، سرعت عمل داشتند.
 5. 5.شتاب در قبول دعوت پیامبر داشتند.
 6. 6.ایمان پیروان حقیقی، قلبی ست لذا به محض قبول دعوت، گوئی وارد مرحله بعدی میشن و با شنیدن ادله رسالت و معجزات و کرامات نبوی، بر ایمانشون افزوده میشه و به یقین میرسند.

اما 9خصوصیت دیگه اصحاب و پیروان حقیقی نبی مکرم اینهاست:

 1. 7.برای یاری دین خدا و قبول دعوت پیامبر خانواده را رها میکردند. شهدا و ایثارگران ما دقیقا راه همین پیروان حقیقی رو رفتند و برای دفاع از اسلام و میهن اسایش و رفاه در کنار خانواده بودن رو رها کردن.
 2. 8.پیروان حقیقی پیامبر آنچنان به او ایمان داشتند که حتی با پدران و پسران خودشون هم -اگر علیه پیامبر و اسلام بودن- می جنگیدند. البته این صریح آیاتی از قران کریمه که مومنین حقیقی اینگونه هستند.
 3. 9.با اینکه یاوران پیامبر بودند اما از او مدد میجستند. امیر المومنین علیه السلام که به گواهی تاریخ از شجاعتریت انسانها بود در نهج البلاغه میفرماید و در موقع جنگ و سختی کارزار به پیامبر پناه میبردیم. این روحیه نشون میده پیروان حقیقی پیامبر، هرگز طلبکار نیستند!
 4. 10.ریشه ایمان پیروان حقیقی، عشق و محبتشون به پیامبر بود و هیچ انگیزه ای چه مادی چه معنوی جز محبت خالص در کار نبود. در واقع ارزشمندترین و حقیقی ترین ایمان، ریشه در محبت داره.
 5. 11.غربت یکی دیگه از نشانه های پیروان حقیقی انبیاء است چرا که اونها به محض ایمان از سوی قوم و خاندانشون طرد میشدن اما همچنان در کنار رسول الله بودن رو ترجیح میدادن
 6. 12.پیروان حقیقی پیامبر، بی کسی و تنهایی رو به جان میخریدن و جدا شدن از خانواده و اطرافیانی که مومن نبودند اونها رو از نزدیک بودن و قرابت با رسول الله باز نمیداشت.

امام سجاد علیه السلام بعد از ذکر این 12 خصوصیت پیروان حقیقی پیامبر، دعاهایی در حق اونها میفرمایند که به نوعی برخی دیگه از خصوصیاتشون رو نشون میده:

-          اول اینکه خدایا اونها رو و فداکاری اونها رو فراموش نکن/ این دعا اشاره به این داره که پیروان حقیقی انبیاء، دائم الذکر هستند و همواره و در هر شرایطی از یاد خدا در قلب و زبان و عمل غافل نمیشن.

-          دوم اینکه خدایا از اونها راضی باش چرا که اونها مردم رو متوجه دین و پیامبر کردند و سعی در جذب دیگران داشتند و به همراه پیامبر، مردم رو به دین خدا دعوت میکردند. اینکه مومنین و پیروان حقیقی دین خدا، دعوت به توحید رو وظیفه خودشون بدونند و هدایت رو صرفا وظیفه امام و رهبر ندونن، نکته بسیاری مهمیه که جز مومنین حقیقی از عهده ش بر نمیان.

-          سوم اینکه خدایا تو از اونها تشکر و قدردانی کن چون اونها بخاطر تو دین و رسول تو از شهر و وطنشون مهاجرت کردند و از خانواده هاشون جدا شدند. راحتی دنیا رو رها کردند و با سختی و روزی کم ساختند. برای برافراشتن پرچم دین تو بسیار ستم دیدند.

ان شاء الله در جلسه بعد، بخش سوم دعا رو توضیح میدیم که به خصوصیات تابعین اشاره داره.

خداوند دعاهای حضرت سجاد علیه السلام رو در حق یکایک ما به اجابت برسونه و ما رو از پیروان حقیقی انبیاء و اوصیاء قرار بده.

Template Design:Dima Group