بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

یکی از مهمترین مباحث معرفتی و اعتقادی برای هر انسان مومنی، ایمان به رسالت و نبوت انبیاء الهی است. این عقیده نه تنها ریشه بسیاری از عقاید اصلی و فرعی ست بلکه هدایتگر و روشنگر ندای عقل و فطرت نیز هست، یعنی کسانی که ایمان صحیح و قوی به انبیاء الهی دارند، اولا عقلشان کاملتر و فعالتر است ثانیا در تشخیص ندای عقل، فظرت و وجدان، کمتر دچار مشکل و تردید میشوند و وسوسه های شیطان و توهمات و خلجانهای فکری، به عنوان کلام حق برایشان مشتبه و معرفی نمیشود.

بنابراین یکی از مبانی مسحکم ایمانی، اعتقاد به رسالت انبیاء الهی است با این ملاک و این توجه مهم که : فرقی بین رسولان الهی وجود ندارد و همگی فرستاده خداوند متعال و منادیان رحمت و هدایت هستند. متاسفانه یکی از خطرناکترین عوارض دیدنداریهای بی مبنا، فرق گذاشتن بین انبیاء الهی با توسل به توجیهات جاهلانه و کفرآمیز است که بسیاری از ما به آن گرفتار هستیم.

با کمال تاسف باید بدانیم و بپذیریم که بسیاری از ما نه تنها به رسالت انبیاء الهی به عنوان یک رکن اصیل ایمانی، معتقد نیستیم بلکه نسبت به فرستادگان الهی تبعیض قائل شده و بعضا کافر هستیم و در کمال وقاحت درباره عقاید و اعمال رسولان الهی، قضاوت میکنیم و عمدتا هم قضاوتهای ناصحیح و کفرآلود که با اساس بندگی و ایمان سازگاری ندارد.

در این بین برخی به اسم دفاع از مقام ائمه هدی و برخی با استناد به برخی روایات و برخی هم با کج فهمی نسبت به برخی آیات قرآن کریم، به ایراد تهمت نسبت به انبیاء الهی مبادرت میورزند و به خیال خودشان علیرغم بی ایمانی نسبت به رسولان الهی و حتی بی حرمتی به ساحت مقدس ایشان، باز هم میتوانند مومن محسوب شده و حتی دیگران را تکفیر کنند.

بسیاری از سخنان و اشعار به بهانه بزرگداشت ائمه، بنای بی حرمتی بر انبیاء الهی را دارند و در سایه سست ایمانی ما ترویج و منتشر میشوند. گاهی تمجید از یک امام زاده- با همه بزرگی و احترام- مایه بی ادبی و بی احترامی به ساحت انبیائ اوالعزم میشود و برخی از ما خیال میکنیم میشود بدون ایمان قوی و راسخ به رسالت انبیاء الهی، به امامت ائمه هدی علیهم السلام، معتقد باشیم و رستگار هم بشویم.

بر این اساس امیدوارم شرح مختصر یکی از ادعیه زیبا و کم نظیر صحیفه سجادیه راهگشایمان شود و با تقویت ایمان و عقیده نسبت به یکایک انبیاء الهی از ادم تا خاتم علیهم السلام، ریشه و مبنای عقایدمان را مستحکم کنیم.

دعای 4 صحیفه سجادیه

دعای امام سجاد علیه السلام در درود فرستادن به پیروان و تصدیق کنندگان رسولان الهی

این دعای شریف در واقع از 4 بخش اصلی تشکیل شده که عبارتند از:

 1. 1.فرستادن درود بر پیروان همه ادیان و رسولان الهی از آدم تا خاتم و در خواستهای مختلف از خداوند متعال برای ایشان
 2. 2.فرستادن درود خاص بر پیروان و اصحاب پیامبر ختمی مرتبت و در خواستهای مختلف از خدواند متعال برای ایشان
 3. 3.فرستادن درود بر تابعین اصحاب پیامبر ختمی مرتبت و در خواستهای مختلف از خدواند متعال برای ایشان
 4. 4.فرستادن درود بر پیروان پیامبر ختمی مرتبت از صدر اسلام تا قیامت و در خواستهای مختلف از خدواند متعال برای ایشان

همونطور که در مقدمه ابتدایی عرض شد، هدف از شرح مختصر این دعا، اینه که وضعیت ایمانی خودمون رو نسبته رسالت انبیاء الهی بسنجیم و ببینیم در این زمینه از ایمان مستحکمی برخوردار هستیم یا خیر

امام سجاد علیه السلام در این دعای شریف با زبان دعا ویژگیهای پیروان راستین انبیاء الهی رو متذکر میشن که میتونه محک بسیار خوب و مطمئنی برای یکی از اصول اعتقادی ما یعنی ایمان به نبوت و رسالت باشه.

اللّهُمّ وَ أَتْبَاعُ الرّسُلِ وَ مُصَدّقُوهُمْ مِنْ أَهْلِ الْأَرْضِ بِالْغَيْبِ عِنْدَ مُعَارَضَةِ الْمُعَانِدِينَ لَهُمْ بِالتّكْذِيبِ وَ الِاشْتِيَاقِ إِلَى الْمُرْسَلِينَ بِحَقَائِقِ الْإِيمَانِ‏

فِي كُلّ دَهْرٍ وَ زَمَانٍ أَرْسَلْتَ فِيهِ رَسُولًا وَ أَقَمْتَ لِأَهْلِهِ دَلِيلًا مِنْ لَدُنْ آدَمَ إِلَى مُحَمّدٍ صَلّى اللّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ مِنْ أَئِمّةِ الْهُدَى، وَ قَادَةِ أَهْلِ التّقَى، عَلَى جَمِيعِهِمُ السّلَامُ، فَاذْكُرْهُمْ مِنْكَ بِمَغْفِرَةٍ وَ رِضْوَانٍ.

فراز اول از این دعای شریف همانطور که عرض شد دعا برای جمیع پیروان انبیاء الهی است بر اساس این فراز نخستین ویژگیهای ضروری پیروان رسولان الهی بیان میشه که به زبان اختصار از این قراره:

 1. 1.تبیعیت و پیروی عملی از رسولان الهی(یعنی صرف شعار دادن کافی نیست و باید شبیه ایشان زندگی کرد)
 2. 2.تصدیق رسولان الهی (یعنی همواره باید بر رسالت ایشان اعتراف کرد و حرکت انبیائ رو الهی و صحیح دانست و اعلام کرد)
 3. 3.دیدن و همزمانی با پیامبران الهی، شرط اصلی نیست و اتفاقا کسانی که ندیده ایمان اوره اند به رسولان الهی، ممتاز و برتر هستند.
 4. 4.پیروی صادقانه از انبیاء الهیف همواره دشمن داشته و دارد و معاندین با پیروان راستین انبیاء دشمنی میکنند و اوج و هدف دشمنیهای تکذیب رسالت انبیاء است.
 5. 5.پیروان حقیقی بخاطر شناخت خدا و شوق لقاء و درک او، به پیامبران ایمان دارند چرا که ایشان را واسطه و وسیله شناخت خدا میدانند.
 6. 6.زمان و مکان برای پیروان رسولان الهی، ایجاد محدودیت نمیکند و هرکجا که باشند دست از ایمان به انبیاء الهی بر نمیدارند.
 7. 7.پیروان راستین، رسالت و بعثت انبیاء را بر اساس ادله عقلی پذیرفته اند (بنابراین از رسالت ایشان بصورت منطقی و عقلی دافع میکنند)
 8. 8.انبیاء الهی پیشوای حقیقی کسانی هستند که اولا بدنبال هدایت هستند ثانیا اهل رعایت حدود و حقوق هستند(صرفا شعار نمیدهند)

حضرت سجاد علیه السلام گویی به این 8 شرط بر پیروان رسولان الهی از آدم تا خاتم علیهم السلام درود میفرستند و از خدواند متعال برای آنها بهشت جاویدان و بخشایش فراگیر الهی را درخواست میکنند.

پس بر یکایک ما لازم است تا ایمان قلبی مان نسبت به فرستادگان خدا از حضرت آدم ابوالبشر یا حضرت محمد مصطفی صلوات اللهم علیهم اجمعین را با توجه به این 8 ویژگی و این 8 شرط بسنجیم.

ان شاءالله که ویژگیهای اصلی پیروان انبیاء الهی در قلوب و در زندگی و عمل ما وجود داشته باشد و دعای امام سجاد علیه السلام در حق همه ما به اجابت برسد.

Template Design:Dima Group