اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم
وَ لِينِ الْعَرِيكَةِ، وَ خَفْضِ الْجَنَاحِ، وَ حُسْنِ السّيرَةِ، وَ سُكُونِ الرّيحِ، وَ طِيبِ الْمُخَالَقَةِ،
در ادامه شرح دعای مکارم الاخلاق به این فرازهای زیبا میرسیم و از خدا میخواهیم
نرم خوئی
سر به زیری و فروتنی
خوش باطنی و درون زیبا
خویشتنداری و وقار
خوش رفتاری
به ما عنایت کند
بی شک در زندگی اجتماعی و مراوده و رابطه با دیگران، رعایت حدود و حقوق انسانها، نشانه ی قطعی انسانیت حقیقی و ایمان واقعی ست.
حسن معاشرت که با کلمات مختلف و با بیان زوایای متعدد این رفتار انسانی، در آیات و روایات فراوانی، به عنوان شاخصه مومن حقیقی بیان گردیده، در این فرازهای زیبای دعای مکارم الاخلاق، ابعاد مختلف و زوایای دقیق، اخلاقیات فردی که در جامعه و اجتماع بروز پیدا میکند، ترسیم و تبیین می گردد.
 "لین العریکه" یا نرم خوئی اشاره به صفت زیبا و مهم انسانی دارد که در روابط اجتماعی بسیار تعیین کننده است. این که انسان در برقراری و ادامه ارتباط با دیگران، خشک و خشن و صرفا بر اساس منافع و خواسته های خود، رفتار کند، نشان از خوی مستکبرانه و خودخواهانه ی او دارد. در مقابل افرادی که همزمان با حفظ منافع و حدود شخصی خود، حقوق و حدود دیگران را هم محترم میشمارند و در عمل رعایت میکنند، انسانهای موفق، سالم و مومن حقیقی هستند.
در اجرای این توصیه ی امام سجاد علیه السلام که به زبان دعا بیان گردیده، لازم است به نکاتی توجه کنیم:
اول اینکه خوراک سالم و کم و همچنین نحوه صحیح خوردن و آشامیدن، مهمترین و نخستین عامل در تعدیل خلقیات انسان است و هرچه غذا، طبیعی و سالمتر و ساده تر باشد، بر این حُسن خلق می افزاید.
دوم اینکه خمیر مایه ی نرم خوئی و رعایت حقوق و حدود دیگران، جز "محبت" نیست و اصولا انسانهایی که با نگاه محبت آمیز و دلهای پاک و بدون کینه به روابط انسانی مقید هستند، حتی در ابراز مخالفت نرم خوئی نشان میدهند و هرگز و به هیچ قیمتی، رعایت حق و حد خویش را منوط به نادیده گرفتن دیگران نمیدانند.
ان شاءالله که همواره در راستای تربیت خویش تلاش کنیم و از سلاح موثر دعا، خصوصا ادعیه حضرت زین العابدین علیه السلام در ساختن خود و جامعه مان بهره ببریم.

Template Design:Dima Group