اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

اللّهُمّ صَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ حَلّنِي بِحِلْيَةِ الصّالِحِينَ، وَ أَلْبِسْنِي زِينَةَ الْمُتّقِينَ، فِي بَسْطِ الْعَدْلِ، وَ كَظْمِ الغَيْظِ، وَ إِطْفَاءِ النّائِرَةِ، وَ ضَمّ أَهْلِ الْفُرْقَةِ، وَ إِصْلَاحِ ذَاتِ الْبَيْنِ، وَ إِفْشَاءِ الْعَارِفَةِ، وَ سَتْرِ الْعَائِبَةِ،

در بخش 11 از دعای مکارم الاخلاق، در خصوص لباس و زینت صالحین و نیکوکاران صحبت میشه و صفات برجسته انسانهای نیک مطرح میشه که تاکنون به تعدادیش اشاره شده.

قسمت بعدی که 2 ویژگی  مکمل رو در بر میگیره" برملا ساختن خوبی ها" و"پنهان ساختن بدی ها" ست که از لوازم زندگی مومنانه شمرده میشه.

باید توجه کنیم مومن از اونجائیکه در پی خدایی شدن هست و هر قدر در این مسیر موفق باشه، به خدا شبیه تر میشه، صفات او را خواهد داشت و از مهمترین صفات الهی، بر ملا کردن خوبی های بندگان و پنهان ساختن بدی های اونهاست، بنابراین مومنین حقیقی هم دقیقا همینطورند؛ یعنی در مواجهه با دیگران از نزدیکان و اعضاء خانواده-خصوصا فرزندان- گرفته تا اعضاء جامعه، باید سعی کنند، خوبی های افراد را ببینند و آشکار کنند و در مقابل بدیهای آنها را نادیده گرفته و پنهان کنند.

شاید بشه گفت ریشه همه اختلافات اخلاقی و رفتاری و دسته بندیهای غلط که به دین گریزی و معنویت زدگی بسیاری از مردم شده و میشه، "بر ملا کردن بدی افراد" و"نادیده گرفتن خوبی ها" اونها باشه. این رفتار زشت، باعث میشه افراد و اعضاء جامعه، بطور نادرست به خوب و بد تقسیم بشن و زمینه قضاوتهای غلط و ویرانگر رو ایجاد میکنه.

بعد از این رفتار هست که افراد اجازه میدن خودشون رو بهتر و معنوی تر بدونن و در نتیجه مقرب خدا و شایسته و برگزیده تلقی کنند، و هرکس شبیه خودشون نبود رو ضد خدا، بد و ناشایسته معرفی کنند و قطعا این ریشه همه جداییها و مشکلات رفتاری و اخلاقی در جامعه خواهد بود.

 

مومنین باید توجه کنند که خصوصا در خانواده و علی الخصوص با فرزندان، همواره "دیدن خوبی ها" اولویت اولشون باشه و در پی اون سعی کنند "بدی های فرزندان رو پنهان کنند" این شیوه اصل و پایه تربیت صحیح توحیدی ست.

البته چه در حیطه خانواده چه در حیطه اجتماع، انجام این راهکار به معنای ندیدن و نداسنتن و نفهمیدن خوبیهای و بدی های نیست! یعنی اگر خوبی افراد دیده و افشا و نمایان میشه به این معنا نیست که اون افراد بدی ندارند. بلکه مهم نازیدن به خوبی ها و بی توجهی ظاهری به بدی هاست تا از این طریق فرد متوجه ارزش حقیقی اعمالش بشه. وگرنه نمی بایست بواسطه این اخلاق شایسته، از بدی هایی که ممکنه در وجود هرکسی-من جمله فرزندان- هست، غفلت کرد چون به تکبر و خودبرتر بینی فرد منجر خواهد شد.

پس همواره باید از خاد بخواهیم ظرفیت دیدن و نمایان ساختن خوبی های افراد رو در کنار قدرت و شهامت پنهان کردن بدی های اونها رو به ما عنایت کنه همچنان که خودش با ما اینطور رفتار میکنه.

ان شاءالله که ادعیه حضرت امام زین العابدین در حق یکایک ما به اجابت برسه و بتونیم در زمره مومنین حقیقی قرار بگیریم.

 

Template Design:Dima Group