اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

اللّهُمّ صَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ حَلّنِي بِحِلْيَةِ الصّالِحِينَ، وَ أَلْبِسْنِي زِينَةَ الْمُتّقِينَ، فِي بَسْطِ الْعَدْلِ، وَ كَظْمِ الغَيْظِ، وَ إِطْفَاءِ النّائِرَةِ، وَ ضَمّ أَهْلِ الْفُرْقَةِ، وَ إِصْلَاحِ ذَاتِ الْبَيْنِ،

در شرح مختصر دعای شریف مکارم الاخلاق عرض شد. یکی از مهمترین بخشهای این دعا(بخش 10) به صفات و ویژگیهایی اشاره داره که از جهات مختلفی مهمه و دارا بودن این صفات و رعایت این اصول، نشان دهنده ایمان حقیقی فرد خواهد بود.

در جلسات قبلی گفته شد در این بخش از خدا میخواهیم که لباس و زینت نیکوکاران را به ما عنایت کنه و این در صورتی محقق میشه که کارهایی رو ما بطور مداوم انجام بدیم .هم در حیطه شخصی هم در حیطه اجتماعی. ابتدا درباره گسترش عدل و داشتن عدالت در امور مختلف توضیحات عرضه شد و سپس درباره فرونشاندن خشم.

3 فراز بعدی و 3 ویژگی بعدی با هم مرتبط هستند و از مهمترین اصول یک زندگی مومنانه در خانواده و جامعه است و برترین انسانها و برترین مومنین این 3 ویژگی رو دارند یعنی:

-          خاموش کردن آتش فتنه

-          از بین بردن تفرقه

-          رفع اختلافات بین افراد

در اثر نفوذ شیطان-انسی و جنی- در بین دوستان یا اعضای خانواده یا اعضای جامعه، در بسیاری از مواقع فتنه ها و دردسرها ایجاد میشه و باعث میشه افرادی که از اشتراکات فراوانی برخوردارند به نزاع و چند دستگی و جبهه بندی علیه یکدیگه دچار بشن. در این مواقع مومنین حقیقی نه تنها به این دسته بندی ها و اجزاب و گروهها ملحق نمیشن و نه تنها در قبال این تشتت و چند دستگی سکوت نمیکنند بلکه با ابزار "تبیین" و با استفاده از سعه صدر و اخلاق حسنه، شروع به پیوند گروههای از هم جدا شده، میکنند و به عبارتی موارد و مسائلی که باعث تفرقه شده و به جداییها و مرزبندیها دامن میزنه، تجزیه و تحلیل کرده و بدنبال حلش هستند. همواره طرفین رو به صلح و دوستی دعوت میکنند و بجای بیان بدیهای طرفین برای همدیگه، به خوبیها و نقاط مثبت و مشترک اشاره میکنند. گرچه این موضوع معمولا در حیطه اجتماع و خصوصا مسائل سیاسی و مذهبی ایجاد میشه اما گاهی فتنه و فتنه گری بخاطر حضور موقت بعضی افراد در مجموعه قوم و خویش و خانواده نیز بوجود میاد. در این بین کسانی مومن حقیقی هستند که بر آتش اختلافات ندمند و بلکه برای فرونشاندن این آتش که قطعا منشائی غیر انسانی و غیر الهی داره، کوشش میکنند.

این فتنه و فتنه گری در هر سطحی که بروز کنه به ایجاد اختلاف و جدایی منجر میشه. ممکنه جدایی در یک خانواده و بین یک زن و مرد باشه و یا ممکنه بین فامیل و یا بین گروههای سیاسی و مذهبی. در هر صورت مومن حقیقی در ضمن اینکه به خاموش کردن آتش فتنه، با تبیین نقاط مثبت و هشدار دادن نسبت به نفوذیها و شیاطین، مبادرت میکنه، همزمان سعی در ایجاد دوستی و ارتباط صمیمی بین طرفین دعوا نیز میکنه.

در واقع تلاش فرد مومن، ایجاد یک خانواده، قوم و جامعه یکدست و متحد است. چون هر پیشرفت و تعالی فقط در سایه اتحاد ایجاد میشه. البته از نگاه توحیدی و معرفتی، ایجاد اتحاد ، بیانگر عمق توحید و یگانه پرستی فرد هم هست.

اما سومین ویژگی برطرف کردن کدورتهای بین افراد هست. عمدتا این اختلافات و نازعهای بین فردی، ناشی از سوء ظنها، شوئتفاهمها و نداشتن درک متقابل ایجاد میشه و همچنین قضاوتهای عجولانه یا یکطرفه به اختلاف و جدایی منجر میشه. در این مواقع مومن حقیقی بیکار نمیشینه و سعی در رفع اختلافات و اصلاح روابط بین افراد خصوصا در خانواده های جوان میکنه.

اینکه ما چنین خواسته هایی از خداوند متعال داریم، نشون میده در ضمن دعا کردن لازمه خودمون و ایمان و اعمالمون رو محک بزنیم. مبادا به ظواهر دین آراسته باشیم اما در حقیقیت دین دار و مومن نباشیم. پس یکی از بهترین راههای اثبات ایمان به خودمون اینه که ببینیم در زمینه رفع کدورتها و از بین بردن اختلافات و نزاعهای و تفرقه ها، چقدر فعال هستیم. چقدر گذشت میکنیم و چقدر سعه صدر و صبر داریم.

ان شاءالله که دعاهای حضرت امام سجاد علیه السلام در حق یکایک ما به اجابت برسه

Template Design:Dima Group