- اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

در فراز 2 از دعای مکارم الاخلاق اینها رو از خدا طلب میکنیم:

 1. 1.مرا از شغلها و سرگرمیهایی که همه همتم را میگیرد، کفایت کن/این یکی از خاصیتهای دنیاست که اگر گرفتارش شویم، همه توان و فرصتمان را خواهد گرفت، لذا از خدا میخواهیم که جز در حد نیاز ما را از گرفتار شدن به این امور حفظ و کفایت کند.
 2. 2.مرا به فعالیتهای وادار، که فردای قیامت از آنها سوال میکنی/ آخرت طلبی و کار برای آخرت و استفاده از دنیا برای رسیدن به زندگی جاویدان، یکی از مهمترین خواسته های مومنان حقیقی است.
 3. 3.در طول زندگی، فراغتهایی برای فکر و تلاش در جهت هدف خلقتم، نصیبم کن/ما با هدف زندگی کردن ظاهری و خوردن و خوابیدن و گذران امور، زندگی نمیکنیم؛ بلکه هدف از خلقت ما، خدایی شدن، کامل شدن و رسیدن به اخلاق و انسانیت است.
 4. 4.در این فراز خواسته ی بسیار کوتاه اما مهمی مطرح میشود: "اغننی" دارا بودن آن هم بطور ذاتی، یکی از موهبتهایی است که چند خواسته قبل را تضمین میکند. فقر و نداری، عمده دلیل گرفتار شدن به دنیاست. نکته مهم در این زمینه، این است که اگر به غنا و دارایی بدون زوال برسد بسیار متفاوت از ان است که به دارایی متکی بر دنیا برسد، در حالت دوم دنیا او را گرفتار خواهد کرد.
 5. 5.در این فراز از خدا وسعت رزق میطلبیم.
 6. 6.خدایا من را چشم انتظار و نظاره گر قرار مده یعنی علیرغم اینکه برخی از مردم بدنبال فکر و تلاش و انجام وظیفه هستند اما برخی دیگر نشسته اند و مینگرند و هرچه عمرشان بیشتر طی میشود، محتاج تر شده و همواره چشمشان بدست دیگران و امور دنیایی است.
 7. 7.در فراز بعدی از خدا "غزت" میخواهیم چرا که انسانهای ذلیل و پست حتی اگر دارا باشند، نفعی نبرده و با خواری و بی ارزشی زندگی میکنند. برعکس، انسانهای عزیز، در صورت نداری، باز هم به اصول اخلاقی و انسانی پایبند هستند.
 8. 8.گرفتار نشدن به کبر و خود بزرگ بینی.
 9. 9.فقط خدا را پرستیدن و از پرستش دنیا و شیطان و دیگران مصون بودن.
 10. 10.دور ماندن از "عُجب" و خودشیفتگی که همه عبادتهای انسان را از بین خواهد برد.
 11. 11.توفیق خدمت به خلق، آن هم خدمت بدون منت.
 12. 12.برخورداری اخلاقیات برتر انسانی.
 13. 13.و نهایتا اینکه خدایا مرا از فخر فروشی و خودپسندی بر حذر بدار.

ان شاءالله که همگی مشمول ادعیه حضرت سجاد علیه السلام خصوصا دعای شریف مکارم الاخلاق باشیم.

Template Design:Dima Group