-          اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم

ان شاءالله شرح دعای مکارم الاخلاق رو عرض میکنیم. دعای مکارم الاخلاق دعای 20 صحیفه سجادیه است که حضرت سجاد علیه السلام مضامین عالی و بلند اخلاقی رو در قالب دعا بیان میفرمایند.

این دعای شریف 30 قسمت داره و تقریبا 200 خصلت اخلاقی(خوب یا بد) رو توضیح میده. اگر بخواهیم بطور گزینشی از این دعا استفاده کنیم قسمتهای 10 تا 13 مواردی رو مطرح میفرماید که جنبه کاربردیه بیشتری داره.

امام سجاد علیه السلام در حدود 30 فراز که با صلوات آغاز میشه حدود 200 صفت و خصلت خوب و بد رو در قالب دعا تشریح میکنند

برای رعایت اختصار و ملاحظه شرایط گروه، سعی میکنم به صورت فهرست وار، این موارد رو عرض کنم و اگر نیاز به توضیح داشت بطور کوتاه بیان کنم.

فراز اول این دعا با صلوات بر پیامبر و آل پیامبر آغاز میشه و در ابتدا مهمترین نیاز یک بنده خوب و موفق رو از خدا درخواست میکنیم:

بی شک مهمترین ویژگی "ایمان" است و کاری ارزشمند و موثر و نتیجه بخشه که بر اساس یک ایمان قلبی و صحیح باشه. بر همین اساس امام سجاد به عنوان اولین خواسته، طلب ایمان کامل میکنند. بعد از اون از برترین یقین رو درخواست میکنند و سپس خواستار بهترین نیت در انجام کارها میشن.در نتیجه این موارد، انسان به کارهای نیک خواهد رسید لذا امام در اخرین فقره از این فراز، از خدا طلب نیکوترین اعمال میکنند.

امام سجاد خواسته های بنیادی خودشون رو با این 3 خواسته تکمیل میکنند:

-          وفور و زیادی نیت

-          صحت یقین بواسطه کمک خدا

-          اصلاح بدیها

برای درک فراز اول این دعای شریف خوبه به این نکات بیشتر و بهتر توجه کنیم:

  1. 1.ایمان رو خدا به هرکس بخواد عنایت میکنه و اگر کسی با استفاده درست از حواس و عقل و توانائیهای خودش، ایمانش رو تصدیق و تقویت بکنه، عملا به یقین میرسه.
  2. 2.انسان باید بدونه و همت کنه برای همه کارهایی که انجام میده نیت داشته باشه، نیت صحیح و سازنده. کارهایی که ناخوداگاه و بدون قصد و نیت خاص انجام میشن، ارزش و اثری ندارند.
  3. 3.عمل نیکی ارزشمند و موثره که بر اساس ایمان و یقین باشه! پس اول و مهم ایمانه، بعد عمل! بنابراین درباره خودمون و دیگران، ملاک رو ایمان قرار بدیم و سپس به اعمال نگاه کنیم. اگر این رویه رو در پیش بگیریم، از قضاوت،سوء ظن و بسیاری از خطاها درباره دیگران مصونیت پیدا میکنیم و در عوض بطور واقعی و دقیق به درونیات خودمون میرسیم و رفته رفته بر خودمون مسلط میشیم. ان شاءالله

Template Design:Dima Group