بسم الله الرحمن الرحیم

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ اِنْ مِلْنا فيهِ فَعَدِّلْنا، وَ اِنْ زُغْنا فيهِ فَقَوِّمْنا، وَ اِنِ اشْتَمَلَ عَلَيْنا عَدُوُّكَ الشَّيْطانُ فَاسْتَنْقِذْنا مِنْهُ...

در ادامه شرح دعای 44 صحیفه سجادیه به فرازی رسیدیم که حضرت سجاد علیه السلام پنجمین خواسته کلی خودشون رو از خدا مسئلت میکنند. به عبارتی این خواسته، در خصوص "سبیل" هست بدین معنا که اگر می بایست همه بندگان خدا در صراط مستقیم باشند و صراط مستقیم یک مسیر مشترک برای همگان است اما "سبیل" مسیر شخصی و منحصربفرد هر یک از بندگان خداست که بسته به استعداد و ذات و تواناییهای شخصی با مسیر دیگران متفاوت است.

در این خواسته از خداوند متعال میخواهیم که "سبیل" و راه شخصی ما را اصلاح کند لذا حضرت میفرماید: خدایا اگر در این ماه مبارک-که سرامد بندگی است- از اصول و ملاکهای یقینی و راه درست کجی پیدا کردیم و به کندی و تندی یا افراط و تفریط گرفتار شده ایم، تو ما را به نقطه تعادل برگردان.

مکمل این درخواست 2 درخواست دیگریست که در پی ان بیان میشود: خدایا! اگر ما در این ماه مبارک، از راهی که تو نشان داده ای به بیراهه و کجراهه کشیده شده ایم، تو ما را به راستی و راه صحیح بازگردان و اگر دشمن -شیطان- ما را در برگرفته است خودت ما را در بر خویش جای بده.

تنها نکته ای که درباره این درخواست لازم به ذکرست اینه که برخی روایات و ادعیه، شیطان رو در ماه مبارک رمضان، در غل و زنجیر، میدانند و برخی دیگر از ادعیه من جمله همین دعای 44 صحیفه اینگونه و خلاف ان روایات شیطان را آزاد و آزار دهنده در این ماه معرفی میکنند.

برای درک بهتر این دو دسته روایات باید توجه داشته باشیم که اولا شیاطین 2 دسته هستند یک دسته از اجنه هستند و انسان قادر به دیدن آنها نیست و یک دسته دیگر از انسانها هستند. لذا برخی روایات از باب تبیین رحمت الهی میگویند شیطاین جنی که ما قادر به دیدن انها نیستیم در ماه مبارک رمضان زندانی میشوند و به عبارتی قادر به ورود به ماه مبارک و سفره ضیافت الهی نیستند. اما دسته دیگر از شیاطین که از میان انسنها هستند، هرچند فعالیتشان محدودتر و کم اثرتر میشود، اما آنها بر شیطنتشان حتی در ماه مبارک رمضان هم ادامه میدهند.

ثانیا؛ کار اصلی شیطان نفوذ به جسم انسان است تا نفس او را تحریک کند! پس اگر شیطان در قبل از ماه مبارک بواسطه خوردن خوراکیهای حرام، شبهه ناک و خبیث و غیر طیب، وارد بدن انسان شده باشد، در ماه مبارک هم از این نفوذ بهره اش را خواهد برد...لذاست که میهمانهای خاص خدا از 2 ماه قبل از ماه مبارک، به تزکیه مشغول میشوند.

اَللَّهُمَّ اشْحَنْهُ بِعِبادَتِنا اِيّاكَ، وَ زَيِّنْ اَوْقاتَهُ بِطاعَتِنا لَكَ، وَ اَعِنّا فى نَهارِهِ عَلى‏ صِيامِهِ، وَ فى لَيْلِهِ عَلَى الصَّلوةِ وَالتَّضَرُّعِ اِلَيْكَ وَ الْخُشُوعِ لَكَ، وَ الذِّلَّةِ بَيْنَ يَدَيْكَ، حَتّى‏ لا يَشْهَدَ نَهارُهُ عَلَيْنا بِغَفْلَةٍ، وَ لا لَيْلُهُ بِتَفْريطٍ...

در خواست ششم در خصوص خود ماه مبارک رمضان و قدرشناسی این ضیافت با برکت است لذا حضرت میفرمایند:

خدایا این ماه را با عبادتهایی که فقط برای تو بجا می اوریم پر و مملو کن.

و اوقات این ماه را با اطاعت خودت، زیبا ساز.

و در روزهایش ما در روزه داری کمک فرما.

و شبهایش موفق مان بدار به نماز و زاری به درگاهت و فروتنی در برابرت و خواری و سربزیری در پیشگاهت تا بواسطه ی این شب زنده داریها، روزهای ماه مبارک رمضان را به غفلت نگذرانیم و در انجام اعمال شبانه اش، کوتاهی نکنیم.

ان شاء الله درخواست هفتم و فراز پایانی دعای 44 صحیفه را شرح خواهیم داد. 

 

Template Design:Dima Group