بسم الله الرحمن الرحیم

اَللَّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الشَّهْرِ، وَ بِحَقِّ مَنْ تَعَبَّدَ لَكَ فيهِ مِنِ ابْتِدآئِهِ اِلى‏ وَقْتِ فَنآئِهِ: مِنْ مَلَكٍ قَرَّبْتَهُ، اَوْ نَبِىٍّ اَرْسَلْتَهُ، اَوَ عَبْدٍ صالِحٍ اخْتَصَصْتَهُ، اَنْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ اَهِّلْنا فيهِ لِما وَعَدْتَ اَوْلِيآئَكَ مِنْ كَرامَتِكَ، وَ اَوْجِبْ لَنا فيهِ ما اَوْجَبْتَ لِأَهْلِ الْمُبالَغَةِ فى طاعَتِكَ، وَاجْعَلْنا فى نَظْمِ مَنِ اسْتَحَقَّ الرَّفيعَ الْاَعْلى‏ بِرَحْمَتِكَ...

بخش آخر دعای شریف ورود به ماه مبارک رمضان (44 صحیفه سجادیه) درخواستهایی رو با جزئیات و دقت فراوان از خداوند متعال بیان میکنه. امام سجاد علیه السلام در این بخش 7 درخواست اصلی و مهم رو با توضیحات خاصی متذکر میشن که هریک ابعاد مختلفی رو شامل میشه.

نخستین درخواست، اهلیت و شایستگی است که خودش شامل 3 خواسته بزرگ و مهمه

اول / از خدا میخواهیم در ما طرفیت و قابلیت و شایستگی ایجاد کند تا آنچه که به اولیائش در این ماه وعده داده، را دریافت کنیم.

دوم / واجبات ما رو همونهایی قرار بده که برجستگان در طاعت الهی،بر خود واجب میدونند

سوم / پیوستن به بندگان برتر و دوری از تکروی

حضرت زین العادبین علیه السلام در ابتدای این دعاهای سه گانه، 5 قسم میخورند و سپس صلوات میفرستند و این خواسته ها رو مطرح میکنند. در این خصوص باید توجه کرد که اولا ارتباطی بین قسم ها و درخواستها وجود داره-همچنان که همه ادعیه از این شیوه پیروی میکنند- ثانیا درخواستها بسیار مهم هستند که این چنین با قسمهای متعدد از خدا خواسته میشن.

قسم به ماه رمضان، قسم به کسی که از ابتدا تا انتهای ماه مبارک رمضان به بندگی خدا مشغول است. قسم به فرشته ای که خدا او را مقرب خویش ساخته. قسم به پیامبری که خدا او را بسوی بندگان فرستاده و قسم به بنده پاک و صالحی که خدا برای خود مخصوصش ساخته است.

با اشاره به یک نکته ی مهم دیگه شرح این فراز رو تموم میکنم و اون اینکه سطح این 3 خواسته بسیار بالاست و بی شک روزه دار اگر بدرستی از بر وظایفش باشه و از برکات ماه مبارک برخوردار بشه، می بایست هم چنین درخواستهای بلند و ملکوتی از خدا داشته باشه.

اینکه انسان شایستگیه درفات وعده های خدا با اولیائش رو داشته باشه

اینکه اونچه بر اولیای الهی-خصوصا در ماه مبارک-واجب شده رو برای خودش واجب بدونه

و اینکه از تکروی و گسستگی در اطاعات و عبادت خلاص بشه و به مجموعه بندگان صالح خدا بپیونده، همگی از درخواستها بسیار سطح بالا و مهمه.

ان شاءالله که همگی بشرط معرفت، از همه این مراتب و ادعیه بلندبالا، بهره مند بشیم

در خواست توحید حقیقی

بخشش الهی

از بین رفتن آثار سوء گناهان گذشته

توان و قدرت بر خودپایی و استقامت در راه خدا

قدرشناسیه ماه مبارک رمضان

و در خواست تدوام این حالات معنوی و برخورداری از برکات ماه مبارک تا همیشه

7درخواست مهم دیگه است که به شرط حیات و توفیق، در روزهای آینده شرح خواهیم داد. ان شاءالله 

 

Template Design:Dima Group