بسم الله الرحمن الرحیم

... فَاَبانَ فَضيلَتَهُ عَلى‏ سآئِرِ الشُّهُورِ بِما جَعَلَ لَهُ مِنَ الْحُرُماتِ الْمَوْفُورَةِ، وَ الْفَضآئِلِ الْمَشْهُورَةِ، فَحَرَّمَ فيهِ مااَحَلَّ فى غَيْرِهِ اِعْظاماً، وَ حَجَرَ فيهِ الْمَطاعِمَ وَالْمَشارِبَ اِكْراماً، وَ جَعَلَ لَهُ وَقْتاً بَيِّناً لايُجيزُ - جَلَّ وَ عَزَّ – اَنْ يُقَدَّمَ قَبْلَهُ، وَ لايَقْبَلُ اَنْ يُؤَخَّرَ عَنْهُ...

در ادامه شرح دعای 44 صحیفه سجادیه به فرازهایی رسیدیم که در ضمن وصف ماه مبارک رمضان، جلوه ای از حقیقت بهشت رو بیان میکنه و مرز خدامحوری و معنویت گرایی از مادیگرایی رو به وضوح نمایان میکنه.

گذشته از اینکه این فرازها بر معرفتمون اضافه میکنه و ترسیم دقیقی از بهشت موعود بدست میده، یکی از آفات مهم دینداری خصوصا در عصر ما رو روشن میسازه که چه بسا خیلی از ما روزه دارها گرفتارش باشیم و البته اهل علم و تحقیق بیش از دیگران دچار چنین عارضه ی خطرناکی هستند.

این بخش از دعا که 6 فراز داره در 4 فراز نخست بحث معنویت گرایی رو مطرح میکنه و در 2 فراز دیگه به حقیقت زمان اشاره میکنه که مجموع اینها در ضمن ارائه تعریفی از روزه داری و رمضان حقیقی، وصف زیبایی از بهشت رو هم عرضه میکنه.در این باره نکاتی وجود داره که به ترتیب بیان میشه:

اول اینکه رمضان به عنوان یکی از ماههای سال و قرار گرفتن در زمان دنیایی ، واجد خصوصیاتی ست که اون رو از 11 ماه دیگه متمایز میکنه و برتری میبخشه و اون امتیاز محدودیتها و محرومیتهای پرتعداد مادیست. یعنی ماه مبارک رمضان، ماه محدودیت شدید در مادی شدن و از مادیات بهره بدن است. گویی در طول سال که دنیا با زرق و برق ذاتی خودش انسان رو مشغول میکنه-حتی با حلالها- ماه مبارک، یک ترمز شدید در این روند ایجاد میکنه و حتی بسیاری از حلالها محدود و ممنوع میشه.

گرچه در وهله اول این محدودیتها سخت و بیجا به نظر میرسه اما با کمی دقت متوجه خواهیم شد که پیام اصلی این ممنوعیتها اینه که ای انسان ریشه و اصل تو برای این دنیا نیست که اینگونه اسیر و گرفتار دنیا و مادیات شده ای! تو موجودی معنوی و آسمانی هستی که برای انجام ماموریتی خاص به زمین امده ای پس دنیا و مادیات را رها کن تا به اصلت خود بازگردی!

برای درک این معنا خوبه گریزی بزنیم به داستان خلقت آدم و حوا و سکونتشان در بهشت، خب وقتی اونها در بهشت ساکن شدند، دستور امد که هرچه میخواهید انجام دهید و بخورید اما به یک درخت خاص نزدیک نشوید! یعنی "از همه چیز بخورید از یک چیز نخورید" و ابلیس وارد صحنه شد و اونها رو فریب داد و با وعده همیشگی شدن و نمردن و به ابدیت پیوشتن، حس و انگیزه خوردن از درخت ممنوعه رو در وجودشون ایجاد کرد. البته این راهکار رو پیش از این ابلیس یاد گرفته بود. دقیقا در 40 سالی که گل آدم سرشته شده بود و مجسمه بی روح او در معرض دید ملائکه قرار داشت، ابلیس که احساس میکرد رقیب سرسختی برای او در راه است، هر روز می امد و دور این مجسمه میگشت و اندیشه میکرد که چطور میتواند راه نفوذی در رقیب و شاید دشمن آینده اش بیابد و نهایتا دریافت از راه دهان میتواند وارد جسم ادم شود و برای امتحان اینکار را کرد و با تعجب از راه دفع او خارج شد و این شد راهکار اصلی شیطان برای نفوذ در ادم و بنی ادم یعنی "خوردن" اما خوردن چیزهایی که منع شده!

خب مشخصه پس از هبوط آدم و حوا به زمین و بوجود نسل از اونها، یک راه برای فریب نخوردن از شیطان بیشتر وجود نداشت و اون هم نخوردن بود یعنی "روزه" و این شد رسمی پایدار و همیشگی برای بنی آدم که هروقت گرفتار شدی و در دنیا گم شدی بدان شیطان تو را فریب داده ان هم از راه خوردن یک خوردنیه ممنوع پس خوردن را ترک کن و محمدود و ممنوع کن تا شیطان از وجودت خارج شود و تسلطش بر جسم تو به پایان برسد.

پس نخستین نکته در خصوص ممنوعیت و محدودیت خوردن در ماه مبارک رمضان این است که در طول 11 ماه شیطان با روشهای مختلف موفق به نفوذ در جسم انسان میشه و در این یک ماه باید تلاش کنیم جسم رو از وجودش پاک کنیم / البته برای کسی که در 11 ماه مراقب بوده این بررسی، ایجاد اطمینان و یقین میکنه و بر روحانی شدن جسم و سبک شدن و عروج پذیری جسم کمک خواهد کرد / برای اینکه بحث از حالت تئوریک خارج بشه و بهتر و بیشتر باورش کنیم یک مثال میزنم:

هوا در حالت عادی تمیز و پاکه و نه تنها ضرری برای جسم نداره بلکه تنفسش مایه حیات ماست اما اگر بدلایلی آلوده بشه تنفس همین هوا مضر و مایه مریضی جسم و جدا شدن -نسبی- روح از جسم میشه. خب ببینیم تعریف معرفتی این آلودگیه هوا چیه؟

مثلا وجود سرب در هوا باعث آلودگیه و ضررش هست و این سرب از سوختها وارد هوا میشه و سوخت، یکی از مصنوعاته بشر است.

یا این بشر حقیقتا به نظم عالم و پاکی اولیه دنیا معتقد و ملتزم بوده و صرفا بدنبال ایجاد رفاه برای مابقی بشریت بوده و با علم و تکنیک یک نوع سوخت، اختراع و ابداع کرده یا اینکه اساسا این بشر مخترع، اعتقادی به پاکی و حفظ سلامت جسم انسان نداشته.

در صورت اول اگر سوخت مشکل و آلودگیه داشته بخاطر جهل و ناتوانی انسان بوده و رفته رفته ممکن است این جهل و ناتوانی از بین برود و سوخت کاملا سالم جایگزین شود««در هر صورت جهل و ناتوانی ضد معنویت و نشانه حضور شیطان است یعنی این فرد علیرغم حسن نیت اما اصل و ریشه علمش الهی و پاک نبوده و ضرفا بر اساس تلاش خودش به اینجا رسیده»»

در صورت دوم هم که این فرد عامل شیطان برای گسترش آلودگیهای با هدف نفوذ به جسم انسانهاست.

پس واضح است که شیطان عینا و عملا در حال تلاش برای نفوذ در جسم انسان هاست چه از راه آلوده ساختن هوا چه خوراک چه آب و ...

و تنها راه مقابله با او در ضمن کسب علم و فن مورد نیاز برای زندگیه خوب، اتصال با عالم معنویت است تا جهل و نقصها جبران شود و مصنوعات و محصولات بشری به تعالی او کمک کنند.

پس ماه مبارک رمضان- با توجه به مباحث جلسه قبل در خصوص اهمیت کسب علم و مطالعه و دریافت علم حقیقی- اگر پر شده از محرومیت و محدودیت و ممنوعیت، بخاطر این است که راه نفوذ شیطان در جسم انسان مسدود شود و اگر از قبل در بدن ما نفوذ کرده با این نخوردنها خارج شده و از بین برود.

در ضمن اینکه با این سبکبالی راه دریافت علم حقیقی بازتر شود و نقصهای فکر و ذهن و قلب انسان نیز مرتفع شود تا محصولات و مصنوعات او بی عیب و بلکه مفید برای رشد و تعالی انسانها شود.

دوم اینکه رمضان به عنوان یک محدوده خاص زمانی، قرار است انسان پاک شده از نفوذ شیطان را به زمان حقیقی و ملکوت متصل کند پس، رعایت زمان شروع و خاتمه آن بسیار مهم است همچنان که رعایت ساعتهای شروع و تمام روزه داری بسیار مهم و تعیین کننده است و همچنان که رعایت همه ساعات آن بسیار دقیق و مهم و موثر است.

پس درک شب اول ماه رمضان از حیث نجوم و مشاهده هلال نو بسیار مهم است چرا که کوچکترین تاخیر و تقدم باعث راع نیافتن به مسیر زمان حقیقی خواهد شد./ البته در نشانه های اخرالزمان، متعدد روایاتی به گم شدن اول و آخر ماه مبارک اشاره کرده اند/

ناگفته نماند که همه این دقتهای زمانی برای رسیدن به درک لیلة القدر است که از یک عمر بهتر و برتر است و اگر کسی بتواند لحظاتی از لیلة القدر را درک کند، در حقیقت همه عمرش را در نهایت فایده و تعالی گذرانده و عملا وارد یک سیر زمانی- معراج- خواهد شد.

ان شاءالله که همگی در درک معارف الهی و عمل به دستورات خداوند متعال موفق باشیم و خصوصا ماه مبارک رمضان رو بدرستی بشناسیم و قدر بدانیم.

Template Design:Dima Group