بسم الله الرحمن الرحیم
هفتمین و اخرین بخش از شرح حدیث شریف "عنوان بصری" رو عرض میکنم.
پس از بیان 3 محور اصلی این سخن امام صادق علیه السلام لازمه به دو سه نکته کوچک اما مهمی که در صدر و ذیل این سخن بود نیز اشاره بشه:
1-کارهای روزمره انسان اگر از روی نیت صحیح و با هدف درست انجام بشه، به نوعی جهاد و تلاش در راه خدا محسوب میشه و باعث رشد و کمال انسان میشه از شغلی که محل درامدش هست یا کارهای عادی. از گفتن و دیدنها تا کار در آشپزخانه و منزل. از دوستیها و روابط صحیح گرفته تا انجام اموری که گره از کار دیگران باز میکند... اما نکته مهم فاصله و خلاء زمانی بین این کارهاست که گاهی چند دقیقه و کمتر و بیشتر است. مثل در ترافیک. در حالیکه دست مشغول اما ذهن تقریبا آزاد است. در حالیکه کار خاصی برای انجام وجود ندارد و بدن هم نیازی به استراحت ندارد و از این قبیل زمانهای کوچک و پراکنده در سراسر زندگی! بنابر تاکید امام صادق علیه السلام در این حدیث گرانبها، لاز م است این زمانهای کوتاه بین کارهایمان را با ذکر خدا پر کنیم! دقیقا مثل سیمان و بتن و مواد چسباننده ای که آجرها و مصالح ساختمانی را به هم متصل میکنند! باید از هر فرصتی برای یاد و ذکر زبانی استفاده کنیم تا دل زنده بماند و ارتباط با خدا تقویت شود. در ذکر زبانی هم اولویت با صلوات و استغفار است و بعد از اینها دیگر اذکاری که بطور مستند به ما رسیده است که هریک فواید خاص خودش را دارد. خصوصا این 4 ذکر:
سبحان الله
الحمدلله
لااله الا الله
الله اکبر
همچنین اگر گرفتاریهای دنیای و مشکلات و مصائب و سختیهایمان بیش از حد و خارج از رویه معمولی زندگی ست از این 2 ذکر بهره ببریم:
لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین
لا حول و لا قوة الا بالله
2- همواره به دنبال کسب علم باشیم و بدانیم علم حقیقی را خداوند متعال بر قلب انسان الهام میکند و در کتاب و جلسه پیدا نمیشود و قطعا این علم بر دلی نازل میشود که پاک باشد. دل انسان همانطور که باید از شرک و نفاق و عصیان، پاک باشد باید از حسد و تکبر و کینه هم پاک شود تا قابلیت دریافت علم حقیقی را پیدا کند. نشانه دریافت علم حقیقی هم این است که انسان با اطمینان و آرامش زندگی میکند و زندگی انسان روشن و نورانی میشود. یعنی سیاهی و تیرگی، ناامیدی و کسالت و نشدن و مانع در زندگی اش معنا و وجود نخواهد داشت!
3-اگر بدنبال زندگی حقیقی و مفید و موثر هستیم باید "سائل و طالب حقیقت" باشیم یعنی تلاش و جستجو کنیم و با نشستن، چیزی عاید انسان نمیشود. اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که اولا این خواستن و طلبیدن باید از روی نیاز باشد نه از روی کنجکاوی و بازیهای زودگذر دنیا و ثانیا اینکه بر خواستن باید پافشاری کرد. اینطور نیست که تا چیزی را-خصوصا چیزهای با ارزش مثل علم حقیقی- بخواهیم، سریعا به ما بدهند! نه در ابتدا کمی مانع تراشی و بهانه گیری میکنند تا امتحان شویم که واقعا نیازمند و خواهان هستیم یا نه؟ اگر اینچنین بودیم بعد آهسته آهسته درهای الهام غیبی و راه هدایت باز خواهد شد!
ان شاءالله که فرمایشات اولیای الهی خصوصا این سخنان گرانبهای امام صادق علیه السلام در قلوب ما تاثیر بذاره و ماهم در زمزه بندگان حقیقی و عالمان روشن ضمیر قرار بگیریم.

Template Design:Dima Group