بسم الله الرحمن الرحیم
چهارمین و اخرین نکته محوری در حدیث عنوان بصری، "اهمیت علم آموزی"است.
امام صادق علیه السلام  در آخرین فرازهای این حدیث 3 اصل ضروری در علم آموزی برای همگان را اینطور تبیین میفرمایند:
1-آنچه را نمیدانی از عالمان بپرس!
همانطور که مشخص است، انسانهای رو به رشد و در حال تکامل، همواره با ندانسته های فراوانی روبرو میشوند لذا مدام بدنبال یافتن پاسخ های صحیح و دقیق برای سوالاتشان هستند! پس اگر در امور مختلف زندگی همواره با سوالات و نداسنته ها روبرو میشیوم، مشخص میشود که اسیر دنیا و روزمرگیها نشده ایم و هنوز رشد و تعالی برایمان ارزشمند است. البته سوالات ممکن است درباره مسائل جاری و ساده زندگی و یا در خصوص مسائل فکری و معنوی باشد؛ از طرز خوردن و خوابیدن تا شیوه صحیح زندگی و استفاده از امکانات شخصی و مادی گرفته تا ریزه کاریهای مقابله با نفس و شیطان و رویارویی با جلوه گریهای دنیا و صدها موضوع و مبحث دیگر، میتواند جزو سوالاتی باشد که می بایست بدنبال پاسخ برای آنها باشیم و به فرموده امام صادق علیه السلام، ضروری است که عالمانی را برای دریافت پایخ سوالاتمان بشناسیم و مورد توجه قرار دهیم. لذا ارتباط با عالمان در رشته های مختلف از ضرورتهای یک زندگی صحیح انسانی و الهی است.
2-عالم و استادت را مورد آزمایش قرار مده!
یکی از ضعفها و نقصهای اخلاقی در مواجه با عالمان، سنجش میزان علم ایشان است که کاری ناشایست با تبعات مخرب است. سوال وقتی ارزش دارد که واقعی و به دور از حب و بغضها باشد . نکته مهم در این خصوص مراجعه به عالمان مورد اعتماد است که اگر چنین چیزی در هر رشته و هر موضوع برایمان فراهم شد، نمی بایست در همان رشته به سراغ عالم دیگری هم برویم! چرا که رفته رفته سعی میکنیم معلومات 2 استاد را با هم مقایسه کنیم و بجای پرسیدن سوالات واقعی و ضروریمان، به دنبال طرح سوالاتی برای سنجش میزان معلومات آنها خواهیم رفت که جز ضرر و اتلاف عمر و پایمال کردن اخلاقیات ثمری ندارد.
3-درباره چیزی که نمیدانی نظر نده و از خودرایی بپرهیز!
یکی از جلوه گرهای دنیای مادی و زندگیهای به دور از معنویت، این است که فرد با شنیدن هر موضوعی و بدون داشتن علم و اطلاع کافی و بدون داشتن تخصص و تجربه کافی و لازم، شروع به اظهار نطر میکند.
امروزه و با گسترش فناوریهای نویت در اطلاع رسانی این مشکل به یک مصیبت بزرگ تبدیل شده و بسیاری از مردم مدام در حال بیان نظرات غیر علمی و غلط در موضوعات مختلف هستند. از بازنشر دادنهای بدون مطالعه و درک صحیح گرفته تا تبلیغ و ترویج افکار انحرافی که در ظاهر زیبا و فریبنده است!
زندگی در دنیای امروز با این امکانات اغواگر، مستلزم علم و آگاهی است وگرنه میبایست به سکوت و احتیاط گذراند. 
متاسفانه جوانب مختلف زندگی فردی،خانوادگی و اجتماعی اکثر ما در اثر همین مصیبت، درحال فروپاشی و ویرانی ست! از غذاهای آلوده که با ناآگاهی خریداری و مصرف میشود تا برند پرستی و مصرفزدگی افراطی که گاهی برای یک میهمانی یا جشن میلیونها تومان دور ریخته میشود . از شیوه تربیت فرزندانمان که نه اسلامی ست و نه ایرانی تا نحوه مدیریت زندگی و خانواده که به هیچ علم و تجربه ی صحیحی متکی نیست و در حوزه زندگی اجتماعی، بی فرهنگیهای عجیب و غریب، نبود اخلاق و انصاف و عدم برخورداری از بصیرت در تصمیم گیریهای حساس و مهم سیاسی-اجتماعی، همه و همه از مصادیق بارز خودرایی و اظهار نظر بدون علم و آگاهیست!

Template Design:Dima Group