اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن عدوهم
بطور کلی در حدیث عنوان بصری از 4 موضوع اصلی در راستای تربیت و تعالی انسان صحبت میشه که عبارتند از:
1-حقیقت بندگی
2-اهمیت خوراک حلال و طیب
3-ارزش و اهمیت بردباری
4-اهمیت علم آموزی
موضوع اول یعنی "حقیقت بندگی" یکی از مهمترین مسائلی ست که باید بهش توجه کنیم چون این روزها و شاید کلا، انسانهایی که در فضای دینداری قرار میگیرند، تصورشون اینه که بندگی خدا یعنی صرفا رعایت امور ظاهری؛ در حالیکه از رعایت ظواهر دین نتیجه چندانی نمیگیرند و بعد از مدتی سست میشن یا اینکه توان انتقال به نسل بعدی رو ندارند. البته این افراد هیچوقت نسبت به آینده دنیا و آخرت خودشون اطمینان ندارند. و همچنین امروزشون رو هم با رضایت و آرامش قلبی پشت سر نمیذارند.
اما اگر به معنا و تعریف دقیق و حقیقی از بندگی برسیم این مشکلات رفته رفته حل میشه و طعم واقعی زندگی رو به کمال رو خواهیم چشید.
امام صادق علیه السلام در این روایت شریف 3 رکن اصلی بندگی رو به عنوان بصری متذکر میشن که بسیار مهمه:
اولین رکن بندگی اینه که: نسبت به دنیا و هرچیزی که ظاهرا در اختیار ماست و برای ماست، دلبستگی نداشته باشیم چرا که در حقیقت هرچیزی که هست ملک خداست و چند روزی بطور امانت در اختیار ما قرار گرفته!
نشانه اینکه آیا ما نسبت به دارائیهای خودمون-از جسم و توان تا اموال و قدرت و علم و...- دلبستگی داریم یا به عنوان امانت بهش نگاه میکنیم و صرفا در راه درست ازشون بهره میبریم اینه که چه مقدار اهل انفاق کردن هستیم.
یعنی کسانی که دلبسته به دنیا و اموالشون نیستند، براحتی انفاق و گذشت میکنند. در اینجا هم کمیت و مقدار انفاق مهمه که قابل توجه و موثر باشه هم کیفیت انفاق و چیزی که میبخشیم مهمه.
پس به عنوان رکن اول بندگی حقیقی، به اینکه چقدر انفاق میکنیم و به نیازمندان کمک میکنیم فکر کنیم

Template Design:Dima Group