نکاتـی چند از سخنرانی با موضـوع  " محـبت "


1 - اگر خدا کسی را می بخشد، هدایت می کند، روزی می دهد، به هر صورت تأمین می کند، بدلیل محبتی است که خدا به آن شخص دارد. اگر خدا کسی را دوست نداشته باشد او را به خودش واگذار می کند، آبرویش می ریزد، بار گناهانش سنگین می شود، از این مشکل به آن مشکل، زندگی اش تلخ و تاریک می شود.

 

2- این که انسان اهل قرآن، نماز، هیأت و مسجد می باشد، به اندازه خودش معرفت دارد، یعنی اینکه خدا دوستش دارد. این را باید انسان بفهمد، درک کند که خدا چطور محبتش را نشان می دهد.

 

3- اگر بنده یا مؤمنی بفهمد که خدا دوستش دارد، و بخاطر این دوست داشتن است که اجازه داده کارهای خوب انجام دهد، به سمت خدا و پیامبر بیاید، اگر این را بفهمد کارهایش را براساس محبت انجام می دهد.

 

4- دلیل کارهای ما معمولاً این است که اگر نماز می خوانیم، یا اگر کارهای بد را انجام نمی دهیم، بخاطر بهشت یا ترس از جهنم است، اما باید از روی محبت باشد، این است که ارزش دارد.

 

5- این حرفها همان اشاره به فرازی از مناجات شعبانیه دارد که    می گوید خدایا، من توان اینکه از گناه بیرون بیایم، ندارم، بجز وقتی که محبت تو مرا بیدار می کند، محبت قدرتی است که انسان هر چقدر گناهکار هم باشد، با آن می تواند نجات پیدا کند، این محبت، سوای از این که چه دین و مذهب و ملتی دارند، در قلب همه انسانها وجود دارد.

 

6- ما کی می فهمیم که کارمان را برای محبت به خدا انجام میدهیم، اگر کاری انجام می دهید برای اینکه واجب است، انجام ندهید، بلکه از روی محبت انجام دهید.

 

7- خواب به معنی غفلت، جهل و گیجی، کسی که خودش را زده به خواب، این شخص پرت است توی باغ نیست، این پیچیده تر از خواب عادی، موقع گناه مثل اینکه خودت را به خواب زدی، حواس ات پرت، یک جور گیجی، بیداری مقابل این است، اگر خدا کسی را دوست داشته باشد، اگر غرق گناه هم باشد، خدا با این محبت او را نجات می دهد.شوکی است که تا ما به خودمان بیاییم. خدا از روی محبت تلنگری به طرف می زند تا از گناه نجات پیدا کند، انسان خودش این را متوجه می شود.

 

8- کسانی که این بیداری برای شان پیش می آید، دیگر سقوط نمیکنند، و فقط صعود می کنند شاید بعضی ها توبه کنند، بخاطر سخنرانی که می شنوند یا مطالعه ای که می خوانند، ولی بعد دوباره شاید گناه کنند، ولی کسی که با عشق خدا بیدار شود، به این عشق به سمت خدا می رود، دیگر سقوط نمی کند.

 

9- کاری از دست ما بر نمی آید، شاید آدم خودش هم بخواهد، نمیتواند، ولی محبت خدا آن قدر قوی است که او را از این موقعیت نجات داده، و بیرون می آورد، و بنده وقتی این محبت و عشق را درک می کند دیگر برنمی گردد زیرا این شیرینی را درک کرده مثل بعضی هایی که برای خدا کار می کنندو خسته      نمی شوند. مثل انبیاءالهی که از جان خودشان نیز مایه می گذاشتند، اگر کسی کارهایش را برای خدا انجام دهد، آن کار ماندگار می شود و از بین نمی رود.

 

10- این محبت در درون ما هست، باید بگردیم پیدایش کنیم، خیلی با خدا غریبه هستیم، فکر می کنیم خیلی بالاست، و ما هم خیلی دوریم، ولی ما باید طوری فکر کنیم که فقط ما هستیم و خدا، خدا بی نهایت است و به همه بندگانش و روزی خورانش تمام توانش را می دهد، ولی ما درک نمی کنیم.

 

11- ما می گوییم ما کسی نیستیم، این طوری نیست، اطمینان و اعتمادی است که خدا به ما کرده و ما استفاده نمی کنیم، ولی اولیاء الهی و ائمه از آن استفاده می کنند، شک نمی کنند، یقین دارند که خدا دوست شان دارد، به خاطر همین آنقدر کار می کنند.

 

12- چقدر روایت داریم که یک ضربه شمشیر حضرت علی(ع) از تمام عبادت های انس و جن بالاتر است، این به خاطر این است که به خدا اطمینان دارد، و درک کرده که خدا دوستش دارد اگر نماز میخواند، چون خدا را دوست دارد، اگر گناه نمی کند چون خدا را دوست دارد، این را در دعاها نیز فرموده که اگر مرا بهشت یا حتی جهنم ببری، می گویم که تو را دوست دارم.

 

13- خدا را عاشقانه نگاه کنیم، او من را دوست دارد که چنین مرا در چنین خانواده ای قرار داده، اجازه می دهد هر روز نماز بخوانم، هر روز قرآن بخوانم، من را دوست دارد که اجازه داده من خدا را قبول داشته باشم، کسانی هستند که این عشق و محبت در آنها وجود ندارد شاید زندگی شان هم خوب باشد، ولی زندگی شان تاریک است ولی ما این طوری نیستیم، او محبت اولیاء خودش را به ما داده است.

 

14- می بینی که شخصی به یک بازیگر به یک موسیقی دان علاقه داشته باشد، ولی درک و علاقه ای به امام زمان(ع) نداشته، خدا چنین کسی را به حال خودش رها کرده تا هرکاری دوست دارد بکند.

 

15- اینکه ما امام حسین(ع)، امام رضا(ع)، امام زمان(ع) را دوست داریم این نشانه محبت خدا به ماست، این را باید درک کنیم و پیدا کنیم. بر اساس حساب و کتاب فایده ندارد، باید این دوست داشتن را احساس کنیم، ما با کسانی که این طوری نیستند، فرق داریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group