اگر مقید به تقویت ایمان و بنیان های اعتقادیمون هستیم و صرفا دنبال ثواب یا فرار از عقاب نیستیم و شناخت خود و خدا و هدف خلقت برامون ارزشمند و اصله، انجام مستحبات میتونه کمک کار خوبی باشه وگرنه باعث دردسر میشه. در هر صورت برای انجام مستحبات هم ملاک و میزانی مورد نیازه تا در مرور زمان بر واجبات غلبه پیدا نکنند. چه اینکه متاسفانه در نزد بسیاری از مومنین مستحبات، مهمتر از واجبات شده و خسارت جبران ناپذیری به خودشون و دین حقیقی وارد آوردن.

برای داشتن ملاک برای انجام مستحبات به این موارد باید دقت کنیم:

اول اینکه زندگیمون بر اساس کسب معرفت باشه

دوم اینکه ترک محرمات و انجام واجبات برامون در همه حال اولویت داشته باشه و بتونیم مستحبات یا ترک مکروهات رو به نفعشون رها کنیم.

سوم اینکه اسیر مستحبان نشیم و آثارش رو در زندگی ایمانی و حتی مادی ببینیم.

چهارم اینکه قبل از انجام مستحبات، تشنگی و نیاز به اونها در وجودمون باشه و با زور و اکراه یا تحت تاثیر فضاها، سراغشون نرفته باشیم.

پنجم نمازهای مستحبی رو در هر حال بر دیگر مستحبات مقدم بداریم و در این نوافل یومیه قطعا مقدم هستند.

ششم گفتان اذکار مستحبی لااقل بر اساس شیوه توصیه شده در کتاب مفاتیح الجنان باشه که در این کتاب یک تقویم عبادی نسبتا کامل نسبت به ساعات و روزها و ماهها ترسیم شده و اعمال و اذکار مربوطه ذکر گردیده.

هفتم و نهایتا اینکه با مستحبات به صورت جزیره ای و دلبخواه رفتار نکنیم و کامل و بدون تبعیض به سراغشون بریم هم نماز، هم ذکر، هم صدقه، هم روزه و...

موفق باشید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group