در خصوص فلسفه گریه بر امام حسین در ماه رمضان که مُهر قبولی روزه است، مطالب مختلفی در سطوح مختلف، وجود دارد که به 3 نکته اشاره میکنم. 2 نکته عمومی و یک نکته خاص
نکته اول اینکه امام حسین علیه السلام، چه از جهت قیام و فلسفه جهاد و شهادتشان و چه از این جهت که در تهییج احساسات انسانی، از دیگر اولیاء الهی مقدم تر داشته شده اند، لذا در جذب و وصل به حقیقت نیز پیشتازند همچنان که "کشتی نجات" ملقب شده اند. بنابراین با روزه گرفتن که آلودگیهای جسمانی و نفسانی کمتر میگردد، انسان تازه احساس میکند که در چه باتلاق و مرداب متعفنی گرفتار بوده و هست و سعی میکند به هر نحو که میتواند اعلام نیاز و کمک خواهی کند و همانطور که گفته شد کشتی نجات و سریعترین نجات دهنده بین اولیاء الله امام حسین است، لذا قطره اشکی بر مصائب ایشان کافی ست که همانند دستی دراز شده برای کمک خواهی باشد و موجب نجات فرد شود و کسی که چنین توفیقی پیدا نمیکند در واقع نه تنها دستی برای نجات خواهی دراز نکرده بلکه اصلا متوجه نشده که در دنیا و مفاسد نفس در حال غرق شدن است!
نکته دوم اینکه  همچنان که مکرر شنیده ایم، واقعه عاشورا و قیام امام حسین و همه آثار و تبعات آن، منحصر به هیچ زمان و مکانی نیست و به قول مشهور" کل یوم عاشورا و کل ارض کربلاء" پس اقامه عزای حسینی با هدف عبرت آفرینی و برافراشتن پرچم مظلومانه حق و دفاع از بزرگترین واجب اسلامی یعنی امر به معروف و نهی از منکر و پاسدات شهادت فی سبیل الله، نه تنها در ماه مبارک- به قدر وسع و امکان- منطقی و صحیح است بلکه به جهت پاکیِ نسبی درون و ارتباط بهتر و بیشتر با خداوند متعال، ضرورت بیشتری نسبت به زمانهای دیگر دارد، چرا که بسیاری از افراد به محض پاکی و احساس خوبی و برتری، گرفتار هوای نفس و خودشیفتگی و غفلت میشوند، و هیچ عاملی از "گربه بر امام حسین علیه السلام" برای زدودن غفلت ها و خودبینی ها، موثرتر و مفیدتر و لازم تر نیست.
نکته سوم و خاصِ روزه داران خاص، اینکه رمز تشنگی در ماه مبارک رمضان و روزه، از دست دادن آبی با سطح پائین و شأنی دنیائی و بدست اوردن یکی از سطوحِ حقیقت آب است. همچنان که اولیاء الله برای آمادگی ایجاد نسل بعدی، مأمور به چهل رو روزه داری بوده اند تا بتوانند بواسطه تشنگی حاصل شده از روزه داری، در عوض به چشمه های جوشان و مبارک بهشتی مصتل شده و ظرف پیدایشِ یکی دیگر از اولیاء الهی شوند. بنابراین تشنگیِ روزه دارانِ خاص، عوضی بی مانند از نهرهای بهشتی دارد که بالاترین سطح آن "گریه بر امام حسین علیه السلام" است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group