نکاتـی چند از سخنرانی با موضـوع  " راه های تقویت عزم "

 

1- برای اینکه اراده انسان قوی شود، باید چند تا کار را انجام دهد، البته بین عزم و اراده فرق است، اراده برای خداوند است، و عزم برای انسان، اراده یعنی اینکه انسان تصمیم گرفته کاری را انجام دهد، ولی عزم یعنی هر چیزی که برای انجام کار لازم، فراهم کند و هر چیزی که مانع می باشد آن را از سرراه بردارد.

 

2- پیامبران اولی الاعزم یعنی اینکه برای هدایت مردم، ابتدا باید مقدمه آن را فراهم می کردند، و موانعی هم وجود دارد که باید آنها را از سر راه بردارند.

 

3- خداوند وقتی اراده می کند، همان لحظه به وجود می آید، و نیاز به چیزی ندارد، اما در انسان اراده قبل از عزم قرار دارد و تا زمانی که به عزم تبدیل نشود، بیشتر به یک وهم و خیال شبیه است. مثال وقتی انسان می خواهد وضو بگیرد باید یکسری مقدمات را فراهم نماید، مثل آب پاک، مکان، نیت و ... و موانعی هم را بردارد، در این صورت انسان صاحب عزم می شود.

 

4 - عزم بعد از فکر تمام تواناییهای انسان را بکار می گیرد، تا اراده به فعلیت برسد، مانند پیامبران الهی.

 

5- الان مصیبت مان هم این است که مؤمنین یا عزم ندارند و یا ضعیف است، برای تقویت آن، اولین مورد و مهمترین آن خوراک است. خوراک حرام ضد عزم بوده و عزم را از بین می برد، انسانهایی که کارها را بدون عقل و فکر انجام می دهند، شاید برای آنها فایده ای هم داشته باشد، اما ماندگار و اثربخش نخواهد بود.

 

6- کار شیطان با مؤمنین این است که می گوید، اصل را رها کن و فرع را بگیر، در جامعه هم که نگاه می کنیم، مشکل اصلی همین است. حضرت علی(ع) بعد از رحلت پیامبر(ص) تشخیص دادند که باقی ماندن اسلام اصل است و این که خلیفه چه کسی باشد، فرع می باشد، به همین دلیل با وضع موجود کنار آمدند.

 

7- اصل دراسلام، حسن ظن است، نباید نسبت به دیگران سوءظن داشت، خدا از این کار خوشش نمی آید. وقتی رسول خدا(ص) مکه را فتح کردند، فرمودند امروز روز رحمت است، این یعنی حسن ظن، سوءظن از گناهان کبیره است، کسی که اهل سوءظن می باشد اول خودش را هلاک می کند.

 

8- بعضی از خوراک ها عزم را تقویت می کند، بعضی ها هم برعکس، اول اینکه خوراک باید حلال و طیب باشد، حلال بودن به تنهایی کافی نیست، طیب نیز باید باشد، بعد از اینها یکی از مواردی که باید رعایت شود، می بایستی متناسب با فصل باشد، تا عزم را قوی کند. مثل میوه فصل، در گذشته حتی غذای مردم نیز متناسب با فصل تغییر می کرد.

 

9- اگر خوراک طیب می خورید، باید متناسب با فصل باشد، اصل اول حلال بودن و دوم طیب و سوم متناسب با فصل بودن می باشد. اگر هر سه اصل را با هم رعایت کنید باعث می شود که عزم انسان قوی شود.

 

10- مواد لبنی پاستوریزه، ماکارونی، رب، روغن و مواد غذایی دارای مواد افزودنی اینها خوراک طیب نیستند.

 

11- عزم به یکسری مسائل روانی انسان برمی گردد، و یکسری مسائل جسمانی. اثر خوراک حلال و طیب در بدن و روان انسان با بقیه خوراک ها فرق می کند.

 

12- چهارمین اصل در خوراک، خوراکی های آبدار اولویت دارند، عزم را اضافه می کند. گیاهان گلخانه ای بدون آب است، باعث ضعیف شدن عزم و هم حافظه می شوند. غذای خشک باعث می شود که انسان همراه آن چیزی بخورد تا غذا پایین برود، خود این عزم را ضعیف می کند. غذای آبدار مثل آبگوشت، خورشت و ... باعث می شود انسان روی حرفش بایستد.

 

13- علت اصلی اینکه افراد، هیأت یک دفعه می آیند و چندین هفته نمی آیند، خوراک شان غلط است. البته دلیل و توجیه آن هم جور می شود، ولی علت اصلی آن همان خوراک است.

 

14- انسان وقتی دچار و گرفتار گناه می شود که خوراکش غلط باشد، هر چه بدنش سالم تر باشد، انسان کمتر گرفتار گناه می شود، انسان غافل نمی شود، انسان غافل از اسلام، انقلاب، شهدا و همه اینها غفلت می کند و فقط به فکر این است که چه چیزی گران شده است.

 

15- مورد بعدی در مورد عزم، باید مقاومت داشته باشی، چون شیطان نمی گذارد، باید مقاومت کرد. شیطان مانع می تراشد، چون خوشش نمی آید که مؤمن مقاوم باشد.

 

16- خداوند مؤمنینی که استقامت ندارند، را دچار استدراج می کند، خداوند آنقدر نعمت معنوی می دهد و گرفتار مستحبات می شوند، که اصل را فراموش می کنند، کسانی که جلوی امام حسین(ع) ایستادند، شاید در ظاهر انسانهای خیلی خوبی بودند، ولی دارای عمق نبود، و از راه خارج شده بودند.

 

17- انسان وقتی یک کار خوبی را اراده می کند، انجام دهد، حتی چندین بار هم شکست بخورد، باید مقاومت کند و ادامه دهد و نباید نا امید شود، تا به نتیجه برسد.پیامبر خدا نیز در عبادات و کارهای خیر مداومت و مقاومت داشت.

 

18- عزم باید همه اینها را پیگیر باشد، با یک دفعه هم درست نمیشود، باید پیگیر باشی و مداومت کنی. اگر یک دفعه هم قطع شد، نباید کنار بگذاری بلکه باید ادامه دهی هر طوری که هست کار را باید ادامه داد تا ارتباط قطع نشود.

 

19- سِرّ کار در مقاومت است تا عزم در انسان پیدا شده و تقویت گردد.

 

20- فراموشی سه دلیل عمده دارد: اول خوراک کم آب، باعث از دست رفتن حافظه می شود. دوم بی برنامه بودن و بی نظمی باعث سردرگمی در کارها و فراموشی می شود. سوم این که یکی از حربه های شیطان می باشد، یکی از تهاجم های شیطان به حافظه انسان ها می باشد، که البته بیشتر از طریق خوراک و بوها، مانند ادکلن هایی که دارای الکل هستند، باعث کاهش حافظه میشوند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group