در معارف ما و بالتبع در فقه ما ولایت مراتب و اقسامی داره که همگی در راستای ولایت الله و تجلی بخش ولایت الله هستند، هرچند که هر یک، نوع خاص و محدوده ی خاصی رو پوشش میدن و همین امر باعث غفلت اکثریت از این موضوع میشه.
از نظر معارف و فقه ما، مراتب ولایت اینطوره:
ولایت الله
ولایت ولی الله
ولایت فقیه
ولایت مومنین عادل
ولایت پدر
که هر کدوم از این مراتب شامل مباحث محتلفی میشه اما ریشه و اصل بحث در همه این مراتب "تبعیت از روی معرفت" هست و اگر در یکی از اینها حتی پایین ترین حدش، این تبعیت و یا حتی معرفت نسبت به این تبعیت اتفاق بیفته، خداوند متعال از یکسو امکان ارتباط با مرتبه ی بالاتری از ولایت رو ممکن میسازه و از سوی دیگه ظرفیت تبعیت یا همون ولایت پذیری رو در فرد فراهم میکنه.
در این خصوص و برای اینکه موضوع کاربردی تر بشه 2 نکته رو عرض میکنم
نکته اول اینکه تاکید صریح و مکرر آیات قرآن و روایات متعدد ما بر تبعیت از پدر، دقیقا برای این هست که رشته ولایت منقطع نشه و روزنه امید و نور هدایت بر روی زندگی بسته نشه و بلکه در مقابل با رعایت ادب و احترام نسبت به پدر و تبعیت از او، زمینه ولایت پذیری در مراتب بالاتر برای انسان فراهم بشه و قطعا و یقینا کسی که از این مرتبه سربلند بیرون نیاد، علیرغم تظاهر و ادعاهایی که ممکنه داشته باشه، هرگز به مرتبه بالاتری از ولایت پذیری، حتی در حد تبعیت از یک مومن عادل، نمیرسه چه برسه به تبعیت از فقیه عادل و بعد از اون امام عصر علیه السلام.
نکته دوم اینکه تصریح آیات قرآنی بر "والدین" هست یعنی پدر و مادر  در حالیکه فقط پدر ولایت داره! زیبایی و لطافت معارف و سیر حقیقی در مسیر حق از همینجا مشخص میشه که اختصارا توضیحی میدم.
در معارف ما از یک سو عشق و محبت ریشه همه خوبیها، هستی و کمال معرفی شده و هرکاری هر چقدر کوچک باشه به همراه محبت ، ماندگار و ارزشمنده خصوصا اگر محبت نسبت خدا و اولیای الهی باشه.
اساسا ولایت هم ریشه در محبت داره و ولایت یعنی تبعیت بر اساس محبت. -که فرضا منحرفین، تبعیت رو از مسئله حذف میکنند و میگن ولایت یعنی محبت- گر چه گاهی مسامحتا یا بنابر دلایلی میگیم تبعیت و اطاعت بر اساس معرفت و شناخت اما در مراتب بالاتر و اعلا، خود شناخت و معرفت هم متکی و وابسته به محبت هستند لذا اصل و اساس تبعیت اگر بر یک محبت ناب متکی باشه، ایجاد ولایت و ولایت پذیری میکنه.
اما از سوی دیگه میبینیم آیات و روایت در حالیکه تاکید بر ولایت پدر دارند اما همه جا "والدین" گفتن.
از این دو نکته نتیجه میگیریم، ولایت پذیری از پدر جز با محبت به مادر ممکن نیست! یعنی خداوند متعادل یک تبعیت از ما خواسته یک محبت و عشق و اگر این دو بطور دقیق و صحیح در کنار هم باشند، احترام به والدین، محقق میشه.
جالب تر اینکه، در بین اولیای الهی هم همین فرمول و شیوه حاکمه اما به شکلی زیباتر و اعجاب انگیز تر و اون هم جایگاه خاص، استثنائی و بی نظیر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست. یعنی در مکتب حق و صراط مستقیم، حتی تبعیت از امیر المومنین یا پیامبر یا هر کدام از اولیای الهی، بدون محبت نسبت به ساحت حضرت زاهرای مرضیه، نه تنها بی اثر و بی نتیجه ست بلکه اساسا چنین ولایت پذیری ممکن نیست!
اگر پیامبر و امیر المومنین علیهما السلام و الصلواة، پدران امت هستند، حضرت زهرا سلام الله علیها هم مادر حقیقی امت و بلکه جمیع خلایق هست و با تبعیت از ولی الله و محبت به ساحت مقدس ایشون، حقیقت احترام به والدین محقق میشه و تکامل در نهایت ظرافت به وجود میاد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group