نکاتـی چند از سخنرانی با موضـوع  " خوراک حلال و طیب "

 


 1- چطور می توان به طور عملی فهمید که خوراک طیب و حلال هست یا خیر؟!، در قرآن راه عملی شناخت حلال خوری یا حرام خوری چیست؟!

 


2- نماز یک موجود عظیم و عرشی است و از طرفی کارهای متعددی برای انسان انجام می دهد، یکی از آنها این است که با خواندن نماز واجب، می شود فهمید انسان اهل خوراک حلال و طیب هست یا نیست، فریب شیطان را خورده و خوراکش آلوده شده یا خیر.

 


3- نماز یک نرم افزار دارد و یک سخت افزار، نرم افزار نماز همان ذکر نماز است و سخت افزار آن اعمال نماز، که 3 تای اینها از همه مهم تر بوده و رکن محسوب می شود که عبارتند از: قیام، رکوع و سجود.

 


4- وقتی نماز می خوانیم باید دید که سخت افزار آن در چه حالتی است، تا بتوان ذکر را گفت.

 


5- خداوند وقتی روزی ها را قسمت می کرد، چون خودش خالق بدن و فرد می باشد، روزی را مطابق آن بدن قرار داد، از آنجایی که بدن از چهار عنصر اصلی تشکیل شده، در غذایی هم که قرار داده مطابق این چهار عنصر اصلی است که به آن حلال و طیب می گویند.

 

 


6- کسانی که اهل نماز و مسجد و هیأت می باشند، معمولاً اهل حرام نیستند، ولی معلوم نیست که اهل خوایف(خوراک غیر طیب) نباشند.

 


7- هر فردی با توجه به مشخصات فردی خودش دارای یک طبع می باشد، که باید رعایت نماید و غذایش متناسب با طبع خودش باشد، خدای خالق که غذا را درست کرده، رابطه ای هم بین این خوراک و جسم برقرار کرده است.

 


8- علاوه بر حلال و طیب بودن خوراک، به نکته دیگری نیز باید توجه داشت که آیا این خوراک حق من است یا خیر؟! که تشخیص آن مقداری پیچیده است و همه نمی توانند تشخیص بدهند.

 


9- کسی که احکام را رعایت می کند، حلال و حرام را می فهمد و از آن به اخلاقیات می رسد و بعد آن ایثار را تشخیص می دهد و می فهمد که حقش است یا خیر؟!

 


10- آن سه رکن اصلی نماز به این خوراک بستگی دارد، اگر خوراکی که انسان می خورد، حلال و طیب و حق فرد باشد، در نتیجه جسمش منحصر به خودش می شود، بدنش سالم می شود، همه بدن و اعمالش یکی شده و امکان کپی از آن وجود ندارد.

 


11- وقتی خوراکی را می خواهی بخوری، باید حقوق دیگران، همسایه ها و برادران دینی خود را رعایت کنی، ایثار کنی، تا بتوانی حق خودت را پیدا کنی، در نتیجه جسم سالم می شود. کسی که این گونه باشد، وقتی نماز می خواند، وقتی قیام می کند، و می ایستد مثل خودش می ایستد، و مثل هیچ کس دیگری نیست، بعد از آن رکوع، سجده و بقیه مابقی اعمال نماز.

 


12- اگر خوراک حلال و طیب و حق خودت باشد، این خودش را در نماز نشان می دهد.

 


13- اگر انسانی تشخیص می دهد که چطور قیام کرده، آیا مثل دیگری بوده یا خودش، پس خوراکش حلال و طیب و حق خودش است.

 


14- اگر کسی نتواند تشخیص دهد که خوراکش آلوده است، در نتیجه ایستادنش خراب شده و سخت افزار نمازش خراب می شود و در نتیجه دیگر ذکر تأثیری نخواهد داشت.

 


15- اگر خوراک خراب باشد، جلوی عقل را می گیرد، انسان آنگاه تقلید می کند، البته اگر انسان از یک انسان آگاه و متخصص بپرسد، آن دیگر تقلید نیست.

 


16- کسی که تمامی اعمالش تقلید از دیگران است، و از خودش هویتی ندارد، شب اول قبر نیز نمی تواند سؤالها را جواب دهد، و همین می شود جهنم و عذاب و فشار شب اول قبر، چون هر چه دارد عاریه است، بی هویت است، و هر چه دارد از دیگران است.

 


17- انسان باید نمازش را مرور کند، اگر خودش است، خوراکش حلال و طیب است، ولی اگر نمی تواند تشخیص بدهد، پس خوراکش آلوده است.

 


18- خوراک حلال و طیب انسان را به نماز می رساند و از طرفی وقتی انسان دو رکعت نماز می خواند همه چیز را تجزیه و تحلیل می کند، و به شما نشان می دهد، که در کجا هستی.

 


19- کسی که خوراکش غلط باشد، روانش برهم می خورد، ارتباط بین جسم و روح کم کم قطع شده و نفس غالب شده و این گناه می شود.

 


20- دیگران نمی توانند به تو آرامش، امنیت و توجه در نماز بدهند، بلکه فقط خودت هستی که می توانی به خودت کمک کنی و تنها با خوراک درست می شود که کمک کرد، البته نماز هم کمک می کند و اینها را درست می کند.

 


21- اگر کسی نمازش را درست کند، خوراکش هم درست می شود،آن موقع جلوی خوراک حرام را می گیرد، خوراکی که حقش نیست، نمی خورد، یعنی این یک رابطه دو طرفه است، این حرفها مخصوص انسانی است که آن را درک می کند.

 


22- این حق بودن تنها در خوراک نیست، باید در دیدن، شنیدن، محبت و ... هم رعایت شود، باید به دیگران محبت کرد، کسانی که بر ما حق دارند، باید محبت داشته باشیم.

 


23- کسی که احکام را رعایت می کند، و عقایدش را کامل می کند، به اخلاقیات می رسد و باید آن را رعایت نماید.

 


24- ما باید به دیگران محبت داشته باشیم، این جزو دین ماست، ما باید در روز حداقل 40، 50 نفر را دعا کنیم، و با کسانی که در ارتباط هستیم، باید اگر می توانیم، برایشان کاری انجام دهیم، حتما انجام دهیم.

 


25- ما چون آنقدر حقوق دیگران را رعایت نکرده ایم، برایمان زندگی سرسخت شده است، چرا این طور است، چون خوراکش غلط است.

 


26- اگر خوراک حلال و طیب و حق تو باشد، تو را حفظ می کند و تو را نگه می دارد.

 


27- خداوند در قرآن فرموده به خودتان نگاه کنید، به راه رفتن، به چشم خود نگاه کنید، تا مرا پیدا کنید، کسی که به خودش نگاه نمی کند، و از دیگران تقلید می کند، چیزی را نمی فهمد و درک چیزی را ندارد.

 


28- دو رکعت نماز را درست کن، اول ایستادن و بعد رکوع و سجود و بقیه اعمال، تا ایستادن درست نشود نمی توان وارد ذکر آن شد، این نماز همه چیز را درست می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group