با توجه به مطالبی که در سخنان خود ایراد فرموده اید و از دیگر بزرگان نیز شنیده ایم باید استاد راهنما داشته باشیم
"طی این مرحله بی همرهی خضر مکن
ظلمات است بترس از خطر گمراهی"
حالا برای پیدا کردن این  استاد باید تلاش و جستجو کنیم یا باید منتظر باشیم لیاقتش را پیدا کنیم؟
 
     خداوند متعال با شیوه خاص همه بندگانش رو از 2 نوع هدایت بهرمند میکنه. نوع اول که با تکوین و خلقت اولیه عجین و همراهه و شامل همه موجودات من جمله انسان میشه. نوع دوم از هدایت که "خاص" هست مبتنی بر آگاهی و بصیرت افراده و تا هدف، انگیزه و روشن بینی در فرد نباشه، شامل حالش نمیشه.
در واقع داشتن استاد(برای سیر و سلوک و رسیدن به کمال) یکی از مراتب نوع دوم از هدایت الهی ست که مبتنی بر بصیرت و آگاهی فرد هست! لذا می بایست نسبت به این موارد آگاهی و بصیرت نسبی داشته باشیم:
1-آگاهی نسبت به نیازمون به هدایت شدن/ خیلی از انسانها به دلیل علم و تجربه شخصی خودشون رو بی نیاز از هدایت میدونند که البته این عین گمراهیه!
2-آگاهی نسبت به ویژگیهای هدایت کننده و استاد که ممکنه مراتب متعددی داشته باشه
3-آگاهی نسبت به نیازهای معنوی خودمون/ خاصیت دنیا و زندگی دنیایی اینه که ما رو از نیازهای معنوی غافل میکنه و تقریبا همه عمر ما به رفع نیازهای مادی میگذره!
اگر این آگاهی های کلی و اصلی در ما وجود داشته باشه در ضمن اینکه قدرت تشخیص پیدا میکنیم برای عالمان عاملی که راه رو بدرستی پیمودن و متعهد به راهنمائی دیگران هستند، نوعی از پیام فراحسی ارسال میشه و اونها اجازه نزدیک شدن به خودشون رو میدن! البته همه اساتید توان درک این فرایند رو ممکنه نداشته باشند اما حتی اگر ندانند اما از همین شیوه برای جذب شاگرد استفاده میکنند.
همه این سازکارها توسط خداوند متعال و ولی الله مدیریت میشه و هرکس اخلاص و جدیت بیشتری داشته باشه از اساتید بهتر و موثرتری-حتی اگر گمنام باشند-بهرمند میشه و به کمال خودش میرسه.
برای شناخت صفات اصلی و مهم استاد هم میتونید از لینک زیر مطلبی با عنوان" کدام استاد اخلاق را انتخاب کنیم" مطالعه کنید تا بهتر عمل کنید.
موفق باشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group