سلام علیکم
برای تقویت ایمانی و معرفتی نسبت به مسئله مهم ظهور که از اساسی ترین عقاید شیعه است، مراجعه به قران کریم، از بهترین و مطمئن ترین راههاست.
همانطور که قبلا عرض شد، سوره مبارکه "اسراء" یا "بنی اسرائیل" از جمله سوره هایی ست که شرایط پیش از ظهور را در لایه های زیرین خود مورد اشاره قرار میدهد و بر همین اساس از جانب معصومین علیهم السلام، آخر الزمانیها به خواندن و دقت در این سوره مبارکه، مامور شده اند.
امام صادق علیه السلام فرمود: «هر کس سوره بنی اسرائیل را در هر شب جمعه بخواند نمی میرد تا انکه زمان قائم آل محمد علیه السلام را درک کند و از یاران او بشود.»
با توجه به این مقدمه کوتاه، مرور و بررسی این سوره مبارکه بصورت مختصر و فهرست وار رو آغاز  میکنیم و سعی میکنیم شبیه یک کارگاه آموزشی نحوه انس گرفتن با سوره های قران کریم و روش دریافت پیامهای اصلی سوره را فرابگیریم.
برای اینکه دوستان بتونند همراهی کنند و از فواید این روشها استفاده کافی رو ببرند، لازمه که در قرائت و توصیه هایی مخصوص این روش و درک پیام سوره اسراء همراهی کنند.
سوره مبارکه اسراء هفدهمین سوره قران کریم و مشتمل بر 111 آیه است که حدود 15 موضوع کلی جزئی اعتقادی، تاریخی و اخلاقی رو شرح میده. یکی از اسناد معراج پیامبر اعظم در این سوره است که شامل نکات مهم معرفتی و تاریخی است.
برای درک بهتر و مطمئن تر پیامهای سوره های قران میشه از روش خاصی استفاده کرد که بسیار کارآمده. در این روش ما ابتدا مهمترین نکات سوره رو بر اساس ظاهر و تصریح آیات مورد توجه قرار میدیم و سپس این موارد رو اولیت بندی میکنیم تا رابطه اینها با هم مشخص بشه و نهایتا تصویر گویائی از سوره نمایان بشه.
سوره مبارکه اسراء 7 پیام اصلی داره و به عبارتی اگر این سوره ب یک سلسله جبال تمثیل کنیم از 7 قله مرتفع تشکیل شده و طبیعتا هرکس به مرتفعترین قله و بلندترین نکته معرفتی این سوره دسترسی پیدا کنه بر همه قله های دیگه و نکات مهم دیگه هم اشراف معرفتی خواهد داشت.
7 نکته معرفتی مهم و اصلی این سوره مبارکه از این قراره:
1-توحید
2-کرامت انسان
3-راههای نفوذ شیطان
4-امامت
5-بصیرت
6-نحوه رویارویی حکومت الله با حکومت شیطان
7-نقشه معراج که همان نقشه حرکت امام عصر از مکه تا قدس است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group