با سلام
آیا جز وظیفه زن هست که نسبت به حلال و حرام مال شوهر دخالت کرده و حساسیت نشان دهد؟
اگر تذکر و نهی از کار غیر جایز فایده ای نداشت باشد و مرد قبول نکند تکلیف زن چیست؟

-------------------------------------

پاسخ:

سلام بر شما

1-معنای زندگی مشترک همراهی زن و شوهر در همه امور و البته با توجه به تقسیم وظایف است بنابراین در همه امور باید یار و یاور و مشاور امین یکدیگر باشند. اما در خصوص مسائل مهمی که به دین و رعایت حدود و حقوق الهی مربوط است قطعا وظیفه زوجین است که دقت کافی داشته و کمککار یکدیگر باشند در این زمینه خصوصا نقش زن مهمتر و حساستر است زیرا ممکن است مرد در مواجه با مسائل اجتماعی و سختیهای کارهای روزمره از برخی امور مهم غفلت کند و یا دچار سهل انگاری شود در صورتی که زن بخاطر فراغ بال بیشتر و دقت و ریزبینی خاص زنانه میتواند بسیاری از امور را رصد کرده و در صورت نیاز به همسر خود کمک فکری نماید. در اسلام بالاترین تعریفی که برای زن نمونه به عنوان همسر شده است کسی است که شوهرش را در دینداری و اطاعت و بندگی خدا(با جمیع معانی آن نه صرفا امور عبادی و شخصی) یاری نماید.

2-قطعا در روابط فی مابین زن و شوهر نیز همچون مابقی روابط اجتماعی که شامل امر به معروف و نهی از منکر می شود، مراتبی وجود دارد لذا اولا باید امور مهم و قابل توجه که فراتر از سلیقه و امور شخصی است گوشزد شود ثانیا مهمترین راه اثر گزاری و اصل در انجام این فریضه مهم رعایت اخلاق و زبان لیّن است ثالثا حد این تذکرها تاجائی است که به روابط حسنه بین زن و مرد لطمه نزند و صلح و صفای زندگی را مختل نکند. بی شک برای اثرگذاری کلام صحیح و متقن باید صبور بود و بی حوصلگی و تندخویی نکرد تا خداوند متعال به این تلاش، اثر و برکت ببخشد.

3-گرچه ممکن است این نکته مستقیما به سوال و پاسخ فوق مرتبط نباشد اما زن و مرد باید همواره توجه داشته باشند که باید بنای گفتگوها را بر سازندگی و نتیجه بخشی بگذارند نه اینکه با تردید وارد میدان تذکر شوند زیرا در این صورت با برخوردن به کوچکترین لجاجت از طرف مقابل ، فرد نصیحت کننده دلسرد شده و زندگی و رابطه حسنه فی مابین به مخاطره می افتد . همواره باید خوشبین، صبور و مقاوم بود تا نتایج درخشان و خداپسند حاصل شود. پس به درستی راهتان شک نکنید تا در نتیجه بخشی آن به تردید نیفتید و پس از آن رفته رفته نتایج اقدام دلسوزانه و لازمتان را مشاهده کنید. قطعا معدود مواردی هست که اختلاف طرفین از نظر اعتقادی و التزام به مبانی دینی آنقدر زیاد است که نتوان با نصیحت و نرم گویی به رفع مشکلات و تعالی مادی و معنوی دست یافت.

موفق باشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group