با سلام
چه فرقي بين " حمد " و " شكر " مي باشد , و معناي دقيق " اللهم لك الحمد حمد الشاكرين على مصابهم " كه در سجده زيارت عاشورا مي خوانيم چيست ؟ چرا ما خداوند را براي اين مصيبت فجيع شكر مي كنيم و سر اين سجده چيست زيرا كه اين تنها زيارتي است كه در آن سجده و زيارت ديكري با اين وصف سراغ ندارم , لطفا دقيق و مفصل توضيح دهيد .
اگر از مباني عرفان و حكمت متعاليه براي اين موضوع استفاده بكنيد بيشتر استفاده مي برم به همراه احاديث أهل بيت عليهم السلام .

-----------------------------------------------------------

پاسخ:

سلام بر شما

1-به اختصار میتوان گفت شکر به نعمت بازگشت دارد اما حمد به صاحب نعمت. یعنی عبد پس از آنکه نعمت را شناخت به سپاسگزاری می پردازد و هنگامیکه بر معرفتش افزوده شده و در شمارش و شناخت نعمات الهی خود را ناتوان دید همزمان به صاحب نعمت- خداوند متعال- شناخت مضاعفی پیدا میکند فلذا به قدردانی از او مشغول می شودکه اصطلاحا حمد نامیده میشود. و این در حالیست که همچنان بر شکر نعمات نیز پابرجاست.البته هم شکر هم حمد دارای مراتبی هستند و از معانی بلند عرفانی نیز بهرمند هستند که ذکر آنها در این مجال ممکن نیست.

2-معنای دقیق عبارت ابتدائی سجده زیارت عاشورا اینگونه است : خدایا تو را ستایش می کنم همانند ستایش سپاسگزارانت که تو را بر هر آنچه برایشان پیش می آید سپاسگزاری می کنند. در این باره باید به دو نکته توجه کرد. اول: این عبارت قول و نگاه و نظر ما نیست بلکه ما حمد ساده ای را عرضه می کنیم و در ضمنش از خدا می خواهیم حمد را همانند حمد کسانیکه همواره به شکر خدا مشغولند بپذیرد. دوم اینکه "علی مصابهم" به معنای شکرگزاری در برابر هر پیش آمدی است چه تلخ و ناگوار باشد چه شیرین و گوارا؛ بر همین اساس فرمایش بلند و حامدانه ی منقول از حضرت زینب سلام الله علیها در مواجه با مصائب شام که فرمودند: "ما رایت الا جمیلا" جلوه توحیدی و انسان ساز خود را به نمایش میگذارد.

موفق باشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group