چرا در سوره ی الر حمن ایه فبای الاربکما تکذبان تکرار شده ؟

نظام خلقت بر اساس زوجیت آفریده شده و هر چیزی قطعا زوجی داره. در این سوره مبارکه نعمات و آلاء که نعمات منعوی هستند بصورت زوج مطرح میشه و اقرار گرفته میشه که آیا به این نعمات و زوجیتشون توجه دارید یا خیر؟

البته در تاویل آیات یعنی معنای حقیقی و باطنی آیات مسائلی در خصوص شان اهل البیت اومده که در جای خودش قابل بحثه.

توی معنی ایه از دو بهشت نام برده شده.چه فرقی دارن با هم و چرا تا الان این قدر واسه ما گنگ نگه داشته شده؟

معنا در پس ماده قرار داره همچنان که روح در پس جسم قرار گرفته. این شیوه در همه هستی جاریه و علتش اینه که انسانها بتونن از ظاهر عبور کنند و به حقیقت و باطن هر چیز برسند / چیزی شبیه کشف و استخراج معدن که هرچه چیزی که استخراج میشه با ارزش تر هست دسترسی بهش و استحصالش هم سختتره.

بهشت هم حقیقت و روح دنیاست و هرکس که بتونه از ظاهر دنیا چه راحتی هاش چه سختی هاش عبور کنه به باطنش پی میبره.

به عنوان مثال ما بر روی زمین راه میریم و دقت چندانی بهش نمیکنیم اما یک کشاورز زمین رو میشناسه و نگاه عمیقی بهش داره. وقتی ببینه حاصل خیز و ارزشمنده، بذر و دانه رو درونش قرار میده و دهها و صدها برابرش رو ازش دریافت میکنه.

به همین خاطر پیامبر اعظم فرمود "الدنیا مزرعة الاخرة"

از این موارد میشه نتیجه گرفت راه رسیدن به حقیقت بهشت یا "بهشت حقیقی" عبور کردن از "بهشت ظاهری" هست. بهشت ظاهری میتونه رفاه و نعمات مادی حلال و طیب باشه که مثلا در روزه داری و شب زنده داری میشه ازشون گذشت و یا میتونه ثواب و رسیدن به نعمات معنوی و اخروی باشه که میشه با انجام عبادات از روی عشق و علاقه و نه بخاطر ثواب، ازش گذشت و به بهشت حقیقی رسید.

پس در کل 2 بهشت وجود داره که میشه از یکی به دیگری رسید

از بهشت دنیا به بهشت آخرت

از بهشت ثواب به بهشت لقاء

از بهشت ظاهر به بهشت باطن

چه جالب.پس اگه اشتباه نکنم حتی بهشتی ها هم درجه بندی دارن و اون کسایی که واقعا اشرف مخلوقات به بهشت لقا میرسن.درسته؟و در حالت عادی انسانهای خوب و پاک به بهشت آخرت میرن.

بله دقیقا همینطوره

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group