منظور از نافرجام بودن هر کاری که با نام خدا آغاز نشود چیه؟ این همه کار که بدون ذکر خدا انجام میدن و به پایان میرسونن. در گفتن نام خدا اول هر کار باید چه چیز رو مد نظر داشت، عقیده پشت این ذکر چی باید باشه؟

منظور از شروع کردن کارها با نام خدا، اتصال و اتکاء همه امور زندگی به خداوند متعال هست و همین که بطور زبانی نام خدا رو در اول کاری بیاریم، نتیجه مورد نظر، حاصل نمیشه.

مومن با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم، در صورتی که به گفته اش و این آیه مهم قرآنی ایمان هم داشته باشه، متوجه میشه که همه لحظاتش و همه امورش میبایست با استعانت از خداوند متعال و همراهی و کمک او باشه تا به نتیجه مطلوب و صحیح برسه و در غیر این صورت اگر هم موفقیتی حاصل بشه، صرفا ظاهری و زودگذر و با تبعات منفی ست.

مثلا بسیاری از معاملات بدون نام خدا و بدون توجه خدا و همراهی او انجام میشه و ظاهرا هم سود داره، اما حلال و طیب بودن و همچنین مفید بودنش و اینکه در چه راهی خرج بشه، دیگه قابل کنترل و مدیریت فرد نیست.

پس توصیه دین به گفتن بسم الله در آغاز کارها-لااقل کارهای مهم و تاثیرگذار- یک روش تربیتی ست تا فرد رفته رفته کمک و همراهی خداوند رو در امور زندگیش حس کنه و صرفا یک توصیه زبانی یا گفتن یک ذکر زبانی نیست چرا که در این صورت باعث عواقب معنوی خاصی خواهد شد. همچنان که مابقی اذکار اگر صرفا در حد زبان باقی بمونند، عواقب مختلفی خواهند داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group