قاگر بخواهیم به دستور قرآن در آیه 204 سوره مبارکه اعراف عمل کنیم که می فرماید زمانی که قرآن تلاوت میشود گوش فرا دهید و ساکت باشید. بهتراست که برنامه خاصی به این منظور داشته باشیم علاوه بر تلاوتهایی که خودمون داریم؟ و اینکه بهتره فقط گوش کنیم و همزمان خودمون هم نخونیم؟ معنی دقیق کلمه انصتو دراین آیه چیه؟

مضمون و مفهوم این آیه شریفه جنبه معنایی و باطنی داره. یعنی صرفا گوش دادن به صدای تلاوت قرآن مد نظر نیست بلکه منظور این است که به توصیه های قرآنی عمل کنیم.

"ن ص ت" که ریشه "انصتوا" است گرچه به معنای شنیدن و گوش دادن است اما شاید اشاره دقیقی به نوع خاصی از شنیدن داشته باشد بدین معنا که انصتوا یعنی اگر حتی به کار دیگری مشغول هستید- نه کار ظاهری بلکه زندگی و...- گوشتان با قرآن باشد. یعنی همزمان که به زندگی، برنامه ریزی، بهرمندی از نعمات و دیگر شئونات زندگی، مشغول هستید؛ دلتان و حواستان به توصیه های قرآن باشد و در همه حالات، دستورات قرآن کریم و فرمایشات الهی را مد نظر و ملاک عملتان قرار دهید.

البته از آنجا که ظاهر قرآن کریم و نطق و کلام آن نیز حجیّت دارد، از این امر قرآنی فهمیده میشود که در هنگام تلاوت قرآن می بایست شنونده محض بود... نکته ای کاربردی در این خصوص وجود دارد که اشاره به آن، خالی از لطف و ضرورت نیست!

همانطور که میدانیم قرائت و تلاوت و حتی روخوانی قرآن اکثر افراد مشکلات اساسی دارد. من به تجربه چندین ساله دریافته ام که تقریبا همه این افراد به این دلیل حتی روخوانی صحیح ندارند که موقع شنیدن آیات قرآن، خودشان نیز همراهی میکنند و هیچگاه الگوی شنیداری در ذهنشان ذخیره نمیکنند. لذا هم غلط و هم بد قرآن را تلاوت میکنند. در حالیکه اگر مدتی فقط شنونده محض قرائت قرآن باشند، با توجه به ایجاد یک ذهنیت از صداهای شنیده شده از تلاوت قرآن، در دفعات بعد بهتر میتوانند قرآن را قرائت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group