لطفا درمورد اهمیت حفظ قرآن و بعد از اون نگهداری حفظ آیات توضیحی بفرمایید.

واینکه اگر حافظ قرآن بنا به دلایلی در مرور کوتاهی بکنه که منجر به فراموشی آیات بشه آیا عقوبتی برایش خواهد داشت؟

قطعا حفظ قرآن کریم از کارهای بزرگ و مزیتهای ویژه یک مسلمانه اما به همین اندازه که بزرگ و ارزشمنده با آفات و خطرات بزرگی هم همراهه که اگر به اینها توجه بشه میتونه برای خود فرد و اطرافیان و جامعه مفید باشه وگرنه شاید بدتر و بالاتر از این بلایی نباشه که بر سر فرد و جامعه میاد

مهمترین آفت، عدم توجه به مفاهیم قران و به کار نبردن دستورات قران به خاطر حجم زیاد آیات حفظی ست که بسیاری از افراد در طول تاریخ اسلام به این عارضه گرفتار شدن و مشکلات لاینحلی برای خودشون و جامعه اسلامی ایجاد کردن، این مشکل تا جایی حاد و خطرآفرین بوده که دشمن ترین افراد نسبت به صراط مستقیم اهل بیت علیهم السلام، حافظان قرآنی بودند که نسبت به مفاهیم و معانی و روح حاکم بر قرآن بی توجه بودند و به حجاب ضخیم و جهل مرکب و گمراهی ابدی گرفتار شدند.

آفت دوم هم فراموشی آیات و سوره های حفظی ست که در روایاتی مذمت شده و حافظ قرآن می بایست مدام در حال قرائت و مرور آیات و سور حفظی باشه تا چیزی رو فراموش نکنه. از همینجا میشه آفت دوم رو بهتر و بیشتر شناخت و به رابطه ش با آفت اول پی برد. بدین معنا که اگر فرد در حین حفظ به معانی هم توجه کنه و دستورات رو نصب العین خودش قرار بده، تازه سر و کله آفت دوم پیدا میشه و فقط در صورتی میتونه از این آفت هم در امان بمونه که مدام در حال تحقیق و مطالعه و مرور و مهمتر از همه عمل به تعالیم قرآنی باشه و عملا به یک مومن عامل و یک شخصیت برجسته قرآنی بدل بشه.

بنابراین کسی که طالب حفظ قرآن کریم به روشهای معمول هست که نوعا هم شیوه های اهل تسنن هست، می بایست با خودش و خدای خودش عهد کنه که نسبت به تعالیم و مفاهیم قرآن و عمل به یکایک دستورات قرآن کریم در طول زمان حفظ کردن و بعد از آن، پایبند و مقید میمونه و سپس شروع به حفظ کنه و طبیعتا می بایست در راستای کمال قدم برداره.

البته راه دیگه ای هم وجود داره که بسیار کمتر دچار آفت و عارضه میشه و به نظر میرسه از جهات دیگه ای هم مورد تایید باشه. حفظ قران کریم به روش موضوعی و بنابر کاربرد، روشی هست که شاید بیش از روش موجود مد نظر روایات باشه یا لااقل بشه اینطور از روایات، برداشت کرد.

در این روش چون فرد حافظ، به هرچه که بهش برمیخوره یا نیاز هست مراجعه کنه رو حفظ میکنه، طبیعتا اول به مفهوم توجه کرده و سپس ظاهر آیه و سوره رو حفظ کرده بنابراین عملا از دو آفت فوق الذکر در امان هست. البته غفلت از مفاهیم و محفوظات همیشه پیش میاد و شیطان بی کار نمینشینه.

با توجه به این توضیحات می بینیم که حفظ قرآن با همه مزایا و ارزشی که داره با خطرات مهمی هم روبرو ست همچنان که نه تنها در سطح کشورهای اسلامی بلکه در کشور خودمون هم آثار این عوارض رو می بینیم که صنف قرآنی این مملکت در این همه حوادث بزرگ و کوچک سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تاثیری ندارند بااینکه می بایست از پیشروان بصیرت و روشنگری در جامعه باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group