فلسفه به جا اوردن نماز و روزه قضا چیه؟

مگر اصل آگاهی و حال نیست؟ممکنه یکی دیر متوجه اهمیت نماز بشه و از همون زمان از نعمت نماز بهره ببره.

ولی اینکه نمازهای نخونده گذشته رو بجا بیاره چه منفعتی داره،چون گذشته رو که رد کرده و بخاطر محروم کردن خودش از نماز مصیبتاشو دیده و تمام شده رفته

اگر نماز برای خودماست و برای رشد و دوری ازگناه،پس چرا بعد مردن برای انسان نماز قضا میخونن یا روزه میگیرن؟

اینها پیش فرضهای شماست و یکسویه ست گویی اصلا خدایی و تکلیفی در کار نیست و فقط قرارست یک انسان باشد و منافع مادی و معنوی اش!

نه اینطور نیست! اصل عبادت، یک تکلیف الهی ست که از زمان رسیدن به بلوغ شرعی، بر هر مسلمانی واجب میشه و چه آثاری داشته باشه چه نداشته باشه و در هر شرایطی موظف به انجامشون هست. مگر اینکه خود شارع و خدا، استثناء یا معافیتی قائل شده باشه.

بنابراین هر کدام از کارهای عبادی که ترک میشه در وهله اول، می بایست قضا بشه. البته طبیعتا شرع برای این موارد هم توصیه ها و قوانین خاصی داره که می بایست مطابق اونها عمل بشه

میشه در مورد تکلیف بودن عبادت توضیح بدین که یعنی چی؟

چون من با این عقیده که خدا بی نیاز از عبادت ماست و تمام آثار مثبت عبادت متوجه خوده فرده به این تفکر یکسویه رسیدم

خدا یعنی معبود یعنی کسی که می بایست پرستش بشه بنابراین هر انسانی به عنوان مخلوق، می بایست یک عابد باشه و بلکه همه کارهاش عبادت باشه تا "عبد" بشه اما در حداقل وضعیت، این ارتباط در حالی دو سویه و کامل میشه که انسان معتقد به خدایی خدا که تبعا خدا رو معبود خودش میدونه- او را عبادت کنه و همه اینها حتی در صورتی که این انسان متوجه معنای عبادت نشه یا اثرش رو درک نکنه، باز هم ضروری ست وگرنه برخلاف عقیده خودش عمل کرده و از دایره ایمان خارج شده.

ما نباید و نمیتونیم به بهانه ی کسب معرفت یا رسیدن به آگاهی، ضرورت عبودیت رو منکر بشیم چون مساوی با عدم ایمان به خداست و در یک چرخه باطل گرفتار میشیم.

بنابراین واجبات الهی حتی در صورتی که فهم نشن، واجب هستند و اصلا ارزش و اثرشان بخاطر همین واجب بودن و انجام تعبدی این عبادات از سوی بندگان خداست. یعنی اینکه کسی خدا را قبول داشته باشد، می بایست اوامر او را نیز اطاعت کند وگرنه قبول داشتن ادعایی بیش نیست.

شاید کمی ظریف و دقیق باشه، اما باید بدونیم بیشترین و بالاترین اثر از اطاعت و عبادت مربوط به واجب بودن آنهاست نه اینکه ما با معرفت انجامشون میدیم.

باید به این مسئله ایمان بیاریم که "واجب" تضمین شده خداست!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group