بسم الله الرحمن الرحیم

در ساعات پایانی و باقی مونده ماه معظم شعبان از "صلوات"،"استغفار" تکرار دعای " اللهم ان لم تکن غفرت لنا فی ما مضی من شعبان فاغفرلنا فی ما بقی منه" غفلت نکنیم.

شاید مهمترین کاری که در این ساعات میشه و باید انجام داد این باشه که "نیت" خودمون رو از روزه داری و ورود به ماه مبارک رمضان مشخص کنیم.

بطور خلاصه و بنابر آنچه از مجموع آیات و روایات به عنوان مهمترین و اصلی ترین نیت، قابل برداشت و عمل هست اینه که در این ماه مبارک "ظاهر" و باطن" خودمون رو پاک کنیم.

منظور از ظاهر جسم و منظور از باطن هم درونیات و نفس هست.

بدون شک برای پاک سازی ظاهر و جسم، می بایست بطور جدی به فکر اصلاح خوراکمون باشیم. امروزه چه در اثر نفوذ و شیطنت دشمنان انسانیت و دشمنان خدا و اسلام و چه در اثر کوتاهی عالمان و مسئولین، خوراکیهای ناسالم و مضر که به طور هدفمند روان و عقاید مردم رو نشانه گرفته به وفور و به سهولت در دسترس همه ست و متولیان امر در غفلت و بی خبری محض هستند.

در قرآن کریم و روایات و تعالیم ناب ما، همواره در کنار "حلال" بودن خوراک به "طیب" بودن خوراک نیز تاکید شده؛ پس نخستین هدف و نیت ما از روزه داری و ورود به ماه مبارک رمضان، پاک سازی جسم هست که هم از امراض و گرفتاریهای جسمی و روانی جلوگیری میکنه هم اینکه زمینه تقویت ایمان و عقاید رو فراهم میکنه.

پس به هر اندازه که مقدور هست، سعی کنیم خوراکمون رو اصلاح و طیب کنیم خصوصا روغن های کارخانه ای و لبنیات پاستوریزه که از مشکوک ترین و مضرترین خوراکیهای ناسالم و غیر طیب هستند رو لااقل در این ماه مبارک کنار بذاریم و از جایگزین های طبیعی و سالم استفاده کنیم.

اما هدف و نیت بعدی، پاکسازی درون مون هست. خواسته یا ناخواسته قلب و باطن انسان به بدی ها و زشتی ها و ناپاکی ها آلوده میشه و خداوند متعال بطور خاص زمان یک ماه ای رو تحت عنوان ماه مبارک رمضان برای پاک کردن این ناپاکی های درونی قرار داده تا با روزه گرفتن و ذکر گفتن، گذشته از سلامتی جسم، درون هم از ناپاکی ها پاک و منزه بشه. بدترین و مخربترین آلودگی های درونی ما اینهاست:

شک و تردید نسبت به خدا و معاد و حقایق

مخالفت با دستورات خدا

نا امیدی از رحمت الهی

سر به هوایی و بی خبری

خود برتربینی

بازیگوشی و جدی نگرفتن فرصت عمر

جوزدگی و نداشتن استقلال فکری

خودنمایی

تعریف و تمجید از خود و مطرح کردن خود در پیش دیگران

باندبازی، دسته و گروه گرائی در مقابل حق گرائی

دو روئی

بی ایمانی

بی توجهی عمدی به دستورات دینی

گناهکاری

خودبزرگ بینی

و هر چیزی که خداوند متعال از بنده خودش نمیپسنده و دوست نداره

***

این توضیح رو هم لازمه اضافه کنم که ما برای رسیدن به مقصد و عملی شدن نیتمون که پاکسازی بیرون و درونمون هست، لازمه هم خودمون اقدام کنیم هم با روزه داری و دعا از خدا بخواهیم که ما رو از ناپاکی های پاک کنه. نه تلاش به تنهایی فایده داره و نه دعای به تنهایی؛ بلکه باید هر دو بطور همزمان باشه تا نتیجه بخش باشه ان شاءالله

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group