درقرآن آمده لااکراه فی الدین . پس با این اعلام صریح قرآن کیفر اخروی شامل چه کسانی میشود؟

مراتب اعتقاد انسانها متعدده و بطور کلی در 7 مرتبه قابل بیان هست

شرک

کفر

اسلام

ایمان

تقوا

تزکیه

توحید

با اینحال چیزی که بدون تحقیق و بدون دقت دیده میشه اینه که دو گروه اول یعنی مشرک و کافر، کلا "کافر" و مخالف خدا قلمداد میشن و پنج گروه بعدی بطور کلی انسانهای خوب و مومن قلمداد میشن. اما اگر دقیق بررسی و تبیین بشه میبینیم که در این زمینه 5 رتبه وجود داره و با توجه به جزئیات ممکنه دهها رتبه وجود داشته باشه.

با این توضیح کوتاه وقتی به سراغ آیه شریفه "لا اکراه فی الدین..." بریم متوجه میشیم که آیه در خصوص "ایمان" و"مومن" صحبت میکنه نه مسلمان؛ پس طبیعتا در یک درجه و رتبه بالاتری از مسلمان قرار داره و می بایست از عقیده ی قوی تر و عمیق تری برخوردار باشه. از سوی دیگه اگرچه میشه در ظاهر مسلمان شد و دستورات دین رو پذیرفت اما قلبا اعتقادی نداشت ولی مومن کسی ست که هم ظاهر رو پذیرفته هم باطنا و قلبا معتقد به تعالیم الهی ست.

پس میبینیم که منظور آیه از اینکه "اکراه" و بد آمدن در دین راه نداره، منظور مومن حقیقی ست که ظواهر دین هرچه که باشه-چه خوشایند چه سخت و ناخوشایند- همه رو پذیرفته و بلکه قلبا و عمیقا به این تعالیم اعتقاد داره.

در واقع مومن کسی که با شوق و بدون هیچ ناخوشایندی همه تعالیم الهی رو پذیرفته و در حد توان عمل میکنه.

این نکته رو هم اضافه کنم که "اکراه" مساوی با "اجبار" نیست. خیلی ها متاسفانه تصور میکنند آیه میخواد بگه دین زوری نیست؛ اما این ترجمه غلطه بلکه منظور آیه اینه که مومن حقیقی کسی ست که از درون و با قلب به دین خدا معتقده و در چنین وضعیتی هیچ بدآمد و ناخوشایندی از تعالیم دینی نداره.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group