در خواندن قرآن باید به آیات قبل هم توجه داشت؟نمیشه اینطور برداشت کرد که هر آیه جدا از آیات دیگه هست و چیزی که گفته میشه دقیقا منظورهمان است؟

 

خیر. آیات قرآن از "محکمات" و "متشابهات" تشکیل شده و هر آیه ای مستقل نیست و اگر هم باشه لازمه به موضوع اصلی مورد بحث، که معمولا در چند آیه یا یک سوره کامل، بهش اشاره میشه توجه کرد.

 

میشه هر کس خودش قران رو بخونه و بفهمه بدون نیاز به کسی؟چون اکثر کسایی که سمت قران نمیرن به همین دلیله.مثل انجیل نیست که مستقیم و محکم خوب و بد و راه غلط و درست مشخص باشه.

 

بدون نیاز به دیگری متنی را بخوانیم اونم بزرگترین و مهمترین متن آسمانی

 

اکثر افراد اگر سراغ قرآن نمیرن بخاطر اینه که برای فهمش نیاز به دیگری دارند

 

انجیل مستقیما قابل فهمه

 

هر 3 جمله بالا غلط و ربطی به هم ندارند.

 

طبیعتا انسان در هر کاری از متخصص استفاده میکنه مگر اینکه در حد توان و علم و درک خودش باشه.

 

علت جدائی افراد از قران هم این نیست چون بسیاری از حقایق قرآنی ساده و قابل فهم برای عموم مردم هست.

 

انجیل های موجود هم گذشته از اینکه تحریف شده و دست نویس بشره، صدها تفسیر داره و توضیحات و شروح مختلفی براش نوشته شده و پیچیدگی های زیادی داره.

 

مثلا درآیه 54سوره بقره(حضرت موسی علیه السلام به بنی اسراییل گفت یکدیگر را به قتل برسانید)

 

کسی که مسلمان نباشه یا تازه بخواد اسلام رو بشناسه مثل خود من وقتی این آیه رو میخونه چه برداشتی میکنه؟یکدیگر را به قتل برسانید که این برای شما در پیشگاه آفریدگارتان بهتر است؟

 

این شیوه پیچیده فهمیدن قران آیا برای اینه که ذهن ما تحرک بیشتری پیدا کنه تا وقتی جوابی به دست میاد بیشتر روی ما اثر کنه یا اینکه اصلا قرآن برای مردم عوام نیست و خدا فقط برای اولیای خودش نازل کرده؟

 

قرآن برای همه ست اما طبیعتا به عنوان یک متن مهم و حجیم و آسمانی، برای فهم دقیق و کاملش نیاز به نظرات تخصصی قابل اعتماد هست و مفسران حقیقی قرآن و کسانی که حقایق قرآن رو تبیین میکنند، معصومین علیهم السلام هستند و راه شناخت و ارتباط با معصومین، هم کسب علم و معرفت، هم خودسازی و محاسبه داشتن در زندگیست.

 

افرادی که این 3 اصل رو - و البته برخی اصول دیگه- رو رعایت میکنند. اولا قرآن رو به دید یک کتاب عوامی، دم دستی نمیبینند بلکه منبع و معدن علم میدونند که مسیر کمال رو ترسیم کرده و برای فهم و پیمودنش نیاز به راه بلد و استاد در مدارج و مراتب مختلف هست.

 

ثانیا با پاکسازی درونی، هم راه فهم قرآن بهتر و بیشتر باز میشه هم با تقویت و تعمیق ایمان، راه درک قلبی قرآن باز میشه

 

ثالثا کسانیکه اهل محاسبه هستند، به ترتیب اولویت نیازهای معنوی و تربیتی و اعتقادیشون رو با قرآن برآورده میکنند و یکدفعه سراغ مسائل و موضوعاتی نمیرن که شاید هیچوقت به کارشون نیاد یا لااقل براشون اولویتی نداشته باشه.

 

اینکه جریان "فاقتلوا انفسکم" یعنی چی یا سوالات از این دست دقیقا مصادیق ضعف در گزینه های فوق هست و برای فهم کامل و دقیق و البته کاربردی قران باید این زمینه سازی ها رو انجام بدیم

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group